Reklama

Z Jasnej Góry

Apostolstwo Chorych z modlitwą

Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych, już po raz 55., odbyła się na Jasnej Górze 6 lipca. W tym roku miała ona inną niż zwykle formę. Wszystkich chorych, niepełnosprawnych i starszych zaproszono do duchowej łączności za pośrednictwem telewizyjnej transmisji. Taka forma pielgrzymki, jak podkreślał ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, nie sprawia, że modlitwa jest mniej intensywna.

Mszy św. przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski, który w homilii zachęcił wszystkich członków Apostolstwa Chorych „do modlitwy i cichej posługi”, zwłaszcza w obecnym trudnym czasie epidemii. Podziękował za ich codzienną modlitwę i cierpienie, które ofiarowują za innych chorych i za służby medyczne.

Pamięć i przebaczenie

Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian trwały na Jasnej Górze 5 lipca. W spotkaniu uczestniczyli Kresowianie i ich potomkowie, sympatycy i przyjaciele ruchu kresowego, przedstawiciele organizacji kresowych oraz władz samorządowych.

Eucharystii przewodniczył biskup senior Ignacy Dec z diecezji świdnickiej. –  Historycy podają szacunkowo, że w Małopolsce Wschodniej wymordowano 100 tys. Polaków, na samym Wołyniu ok. 70 tys., w sumie na Kresach Wschodnich w latach 1939-47 zostało zamordowanych ponad 200 tys. osób narodowości polskiej – wspominał bp Dec. – Jeśli dzisiaj mówimy o tych bolesnych wydarzeniach, to nie po to, aby drażnić potomków osób odpowiedzialnych za te zbrodnie, nie po to, aby odnawiać dawne rany, ale po to, by nie zamazywać prawdy, gdyż ona jest warunkiem wzajemnego przebaczenia i pojednania.

Po Mszy św. nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablic w hołdzie Polakom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-47 oraz sprawiedliwym Ukraińcom, którzy udzielili swoim polskim sąsiadom pomocy i schronienia. Tablice zostały umieszczone przy Kaplicy Pamięci na Jasnej Górze. Podczas uroczystości wręczono także medale Pro Patria osobom zasłużonym w kultywowaniu pamięci o ludobójstwie na Kresach. Medal otrzymali m.in. Danuta Skalska, rzecznik prasowy Światowego Kongresu Kresowian, i Jan Skalski, jego prezes.

Reklama

Ze św. Michałem Archaniołem u Pani Jasnogórskiej

Pielgrzymka Rycerzy i Czcicieli św. Michała Archanioła już po raz 5. modliła się na Jasnej Górze 4 lipca. Pielgrzymom towarzyszyła wierna kopia figury św. Michała Archanioła z cudownej groty objawień na Monte Gargano, która już od 7 lat peregrynuje po Polsce. – Czciciele św. Michała Archanioła co roku przybywają do Matki Bożej. Jest to pielgrzymka, która pociąga za sobą wielu ludzi – powiedział ks. Piotr Prusakiewicz, michalita, redaktor naczelny dwumiesięcznika Któż jak Bóg.

Pielgrzymka zgromadziła wiernych z parafii noszących wezwanie św. Michała Archanioła w całej Polsce, ruchu Rycerzy i Czcicieli św. Michała Archanioła, osoby noszące jego szkaplerz, czytelników dwumiesięcznika Któż jak Bóg, tych, którzy uczestniczyli w Polsce w nawiedzeniu figury św. Michała Archanioła, oraz tych, którzy biorą udział w pielgrzymkach na górę Gargano.

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

2020-07-14 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy jesteśmy dobrymi rodzicami – wyniki badań Rzecznika Praw Dziecka

2022-11-30 09:32

[ TEMATY ]

rodzina

wychowanie

Karol Porwich/Niedziela

Polscy rodzice w większości akceptują swoje dzieci takimi, jakimi są, dają im poczucie bezpieczeństwa i dużą autonomię. Obdarzają zaufaniem i szanują ich indywidualność. To pozytywne wyniki ogólnopolskiego naukowego badania postaw rodzicielskich „Rodzice 2022”, zleconego przez Rzecznika Praw Dziecka. Ale są też spore wady – co czwarty rodzic w Polsce jest zbyt wymagający i surowy albo nadopiekuńczy i nieufny. Większy z tym problem mają ojcowie.

- Od relacji rodziców z ich dzieckiem zależy cały jego rozwój. Cała jego przyszłość. Dominujące postawy rodzicielskie, a także to, czy mama i tata są w nich zgodni i konsekwentni, determinują rozwój tożsamości dziecka i jego samooceny. Badania pokazały, że rodzice mają w większości właściwe postawy rodzicielskie, lecz aż co czwarty rodzic w Polsce zbyt mocno ogranicza własne dziecko – albo nadopiekuńczością i brakiem zaufania, albo zbytnimi wymaganiami i niezrozumieniem jego możliwości i potrzeb – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj dla Ukrainy. Możesz pomóc

2022-11-30 20:17

[ TEMATY ]

Ukraina

św. Mikołaj

różańce

O. Alan Rusek

Różańce trafiły na Ukrainę.

Różańce trafiły na Ukrainę.

Młodzież Franciszkańska przy parafii św. Apostoła Piotra w Tarnopolu od 12 lat organizuje akcję charytatywną „List do św. Mikołaja”.

Jak wyjaśnia proboszcz o. Moisei Lewko OFM, akcja polega na tym, że dzieci w potrzebie piszą list do św. Mikołaja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję