Reklama

Prasa zagraniczna

Już zdecydowali?

Katoliccy wyborcy zza oceanu zazwyczaj głosują na zwycięzcę w wyścigu do Białego Domu. Na kogo zagłosują tym razem? Okaże się dopiero jesienią, ale według najnowszych badań, bardziej przekonuje ich kandydat Demokratów Joe Biden. W badaniu Pew Research Center 52% opowiada się za byłym wiceprezydentem USA. Na Donalda Trumpa chciałoby zagłosować 47% ankietowanych.

The Irish Times

Głęboka restrukturyzacja

Kościół katolicki w Irlandii został bardzo mocno dotknięty przez epidemię Covid-19. Biskupi rozważają nawet zamykanie niektórych świątyń. Wszystko przez 80-procentowy spadek przychodów. Spowodował on obniżenie niewysokich już wcześniej uposażeń księży. Duchowni zgodzili się na to dobrowolnie, ale to nie wystarczy i trzeba będzie zredukować również zatrudnienie wśród świeckich pracowników diecezjalnych czy parafialnych. Na razie świeccy są zachęcani do dobrowolnych odejść i szukania pracy gdzie indziej, ale w trakcie opracowywania jest plan redukcji kosztów we wszystkich instytucjach kościelnych. Sama archidiecezja dublińska, która zatrudnia ponad 80 osób, planuje zredukowanie zatrudnienia o 1/3. Podobnie będzie zapewne w innych instytucjach. Szacuje się, że sytuacja finansowa Kościoła może się poprawić dopiero w 2022 r.

Il Messaggero

Odszedł wielki kompozytor

Papież Franciszek przeżył osobiście śmierć wielkiego włoskiego kompozytora Ennia Morricone, który nigdy nie ukrywał swojej wiary i manifestował przywiązanie do Kościoła. Nie mogąc uczestniczyć w pogrzebie, zadzwonił do wdowy po kompozytorze, Marii, i zapewnił, że modli się za zmarłego i za pogrążoną w bólu rodzinę.

Ennio Moricone komponował od 1946 r. Do 2016 r. sprzedano ponad 70 mln płyt z jego muzyką. Zmarł 6 lipca po krótkim pobycie w szpitalu. Miał 92 lata.

San I´egidio

Epicentrum pandemii

Ameryka Łacińska i Ameryka Centralna stały się w czerwcu światowym centrum epidemii COVID-19 – alarmuje Wspólnota św. Idziego. W samej Brazylii na tę chorobę zmarło już ponad 50 tys. osób, a zachorowało ponad milion. Równie źle jest w Peru i Chile, gdzie koronawirus, łącznie, zaraził ponad pół miliona obywateli. W dalszej kolejności pod względem szybkości rozprzestrzeniania się choroby są Meksyk i Argentyna. Co jest przyczyną tego stanu rzeczy? Po pierwsze – ubóstwo. Większość obywateli państw Ameryki Południowej nie może sobie pozwolić na samoizolację, którą znamy choćby z naszego podwórka.

Reklama

Ludzie nie mogą się zamknąć na kilka tygodni w domach, bo muszą coś jeść. Po drugie, koronawirusowi sprzyja gęstość zaludnienia, szczególnie w największych metropoliach: mieście Meksyk, Buenos Aires, Limie czy Chile. Do tego dochodzi fakt istnienia całych dzielnic slumsów, gdzie ludzie mieszkają bardzo blisko siebie, co najbardziej sprzyja zakażeniu koronawirusem.

America

Bracia na śmierć i życie

1 lipca 2020 r. zmarł ks. Georg Ratzinger, starszy brat papieża seniora Benedykta XVI. W jezuickim magazynie America podkreślono, że 93-letniemu Benedyktowi XVI udało się jeszcze na kilkanaście dni przed śmiercią odwiedzić umierającego brata. Ks. Georg był dla Benedykta XVI najbliższą osobą na ziemi. Sam papież senior w wywiadach podkreślał wyjątkowość ich relacji; mówił, że brat był dla niego najlepszym doradcą i że wielokrotnie postępował według jego wskazań. W magazynie podkreślono, że starszy z Ratzingerów był rozczarowany wyborem Kolegium Kardynalskiego z 2005 r. – dla niego osobiście oznaczało to radykalne ograniczenie możliwości przebywania z bratem – ale dodawał, że rozumie, iż była to wola Boża. Przewidział on również rezygnację brata z zasiadania na Stolicy Piotrowej. Dwa lata przed lutym 2012 r. w jednym z wywiadów stwierdził, że gdyby Benedykt XVI poczuł, iż jego fizyczne ograniczenia nie pozwalają mu dłużej kierować Kościołem, miałby na tyle odwagi, aby przejść na nieznaną w systemie kościelnym papieską emeryturę.

pr

2020-07-14 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana Jezusa?

2022-12-08 13:49

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Ratzinger

Grzegorz Gałązka

W wieku 7 lat Joseph Ratzinger – przyszły papież Benedykt XVI – poprosił w liście przed Bożym Narodzeniem do Pana Jezusa o trzy rzeczy: popularny wówczas mszalik łacińsko-niemiecki, zwany Volks-Schott, zielony ornat i Serce Jezusa. Zapewnił Go również, że “zawsze chce być dobry”.

List ten, zachowany wśród pamiątek rodzinnych w domu urodzenia papieża-seniora w Marktl am Inn w Bawarii, przechowywała jego starsza siostra Maria, zmarła w 1991 roku, a odkryto go w 2012 w czasie odnawiania tego budynku, który obecnie jest muzeum.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: dziewięć lat przygotowań do 500. rocznicy objawień w Guadalupe

2022-12-09 17:05

[ TEMATY ]

rocznica

Meksyk

Matka Boża z Guadalupe

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. Kościół katolicki w Meksyku rozpoczyna dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia Wydarzenia z Guadalupe (Acontecimiento Guadalupano).

Do udziału w nowennie zaproszeni są katolicy na całym świecie, gdyż kult Matki Bożej z Guadalupe „przekracza granice”. Dlatego nazwano ją Międzykontynentalną Nowenną Guadalupiańską. Skupiona będzie na pięciu „liniach działania”: stała formacja, badania, promowanie pobożności, masowe upowszechnianie oraz produkcja twórcza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję