Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Oaza w maseczkach

Odbywają się wakacyjne turnusy oazowych rekolekcji. Nietypową formułę letniej formacji członków Ruchu Światło-Życie wymusiła epidemia.

Niedziela bielsko-żywiecka 29/2020, str. I

P.B.

Rejestracja uczestników w Aleksandrowicach

Rejestracja uczestników w Aleksandrowicach

W normalnych warunkach rekolekcje odbywają się zazwyczaj w przygotowanych do tego ośrodkach kościelnych, ewentualnie w przystosowanych do wypoczynku placówkach oświatowych. Pandemia pokrzyżowała jednak wakacyjne plany. Aby kontynuować oazowy cykl formacyjny przy jednoczesnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa, rekolekcyjne spotkania zorganizowano w wybranych miejscach diecezji, m.in. w Bielsku-Białej, Cieszynie, Andrychowie, Kętach, Żywcu.

Uczestnicy przyjeżdżali do wyznaczonych parafii na kilka godzin dziennie i brali udział w zajęciach. – W miejscach zamkniętych wszyscy noszą maseczki, zachowują odpowiedni dystans, mamy środek dezynfekujący – tłumaczy moderator ks. Tomasz Drabek, który w bielskiej parafii św. Maksymiliana Kolbego prowadził jeden z wakacyjnych turnusów oazowych rekolekcji. – Poszczególne turnusy zostały zorganizowane w miastach naszej diecezji, by łatwiej było dojechać uczestnikom. Młodzi przywożeni są przez rodziców albo przyjeżdżają komunikacją miejską – dodaje duszpasterz, zaznaczając, że w Aleksandrowicach spotykało się 36 oazowiczów, z którymi przez tydzień pod okiem moderatora pracowali animatorzy wraz z klerykami.

– Nie jest łatwo zawrzeć w kilkugodzinnym spotkaniu to wszystko, co normalnie dzieje się podczas całego dnia rekolekcji. Plan jest zatem bardzo napięty. Udało nam się zmieścić w tym czasie modlitwę, spotkania w grupach, namiot spotkania, Eucharystię, razem z przygotowaniem liturgicznym i muzycznym – powiedziała Karolina, jedna z animatorek prowadzących zajęcia. – Mamy mniej czasu na to, by się dobrze poznać, zintegrować, ale staramy się wykorzystać każdą wolną chwilę – dodaje jej koleżanka Martyna.

Wakacyjne rekolekcje oazowe mają na celu pogłębienie wiary poprzez formację w małych grupach.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Bożena Szrtajner/Niedziela

8 grudnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę, że Maryja, napełniona "łaską" przez Boga (Łk 1, 28), została odkupiona od chwili swego poczęcia, Kościół wyznawał od wieków, a oficjalnie potwierdził ją poprzez dogmat Niepokalanego Poczęcia, ogłoszony w 1854 r. przez Piusa IX. Tajemnica ta ukazuje, że Maryja była jedynym człowiekiem wolnym od grzechu pierworodnego.

Czym jest niepokalane poczęcie?

CZYTAJ DALEJ

Ekstremalne życie z Jezusem

2022-12-08 13:01

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga z młodymi żołnierzami z DA Nieśmiertelni.

Bp Maciej Małyga z młodymi żołnierzami z DA Nieśmiertelni.

Bp Maciej Małyga odwiedził w Akademii Wojsk Lądowych młodych żołnierzy z Duszpasterstwa Akademickiego „Nieśmiertelni”. Opowiadał m.in. jak szedł pieszo 1350 km z Turcji do Jerozolimy.

Na wyprawę wybrał się ze swoim bratem w 2010 roku. Przeszli 1350 km w 40 dni, z Tarsu do Jerozolimy. Jak zacząć taką podróż? – Nie bać się nieznanego. I wziąć darmowy autobus na Bielany, a stamtąd złapać stopa do Turcji – rozpoczął z uśmiechem opowiadanie bp Maciej. – Pamiętam do dziś: 27 samochodów, 6 krajów, 6 dni. Tak znaleźliśmy się w Stambule. Autostop to czekanie na miłosierdzie ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję