Reklama

Niedziela Częstochowska

Pielgrzymkowe wyzwania

– Nie możemy być nieroztropni – powiedział abp Wacław Depo w rozmowie z ks. Jarosławem Grabowskim, redaktorem naczelnym Niedzieli, w kontekście pielgrzymowania w czasie epidemii.

Niedziela częstochowska 29/2020, str. V

B.M. Sztajner/Niedziela

W tym roku musimy się odzwyczaić od takich obrazków

W tym roku musimy się odzwyczaić od takich obrazków

Metropolita częstochowski podkreślił, że podczas pielgrzymki najważniejsza jest obecność Jezusa: „Gdzie dwaj lub trzej zgromadzeni są w imię moje, tam Ja jestem pośród nich”. Jak zauważył, w tym roku w pielgrzymkach nie pójdą tłumy, ale nawet w małej grupie pątników trzeba zadbać o tworzenie wspólnoty – przez modlitwę, post i wyrzeczenie. – Ona będzie wtedy, gdy każdy da coś z siebie – zaznaczył.

Arcybiskup Depo przyznał, że czas epidemii COVID-19 będzie dla polskiego fenomenu pielgrzymowania sprawdzianem, który zweryfikuje liczbę pątników oraz głębokie przeżycia, z którymi wracają do domów. Jako istotę pielgrzymki wymienił pogłębienie wiary i duchowości oraz weryfikację codziennego życia. W tym kontekście przytoczył słowa św. Jana Pawła II z homilii wygłoszonej na krakowskich Błoniach 10 czerwca 1979 r.:

„Iść przed siebie to znaczy mieć świadomość celu”. – Pielgrzymka nie kończy się z chwilą, gdy przychodzimy na Jasną Górę, patrzymy w oczy Maryi i zawierzamy przez tajemnicę Jej Niepokalanego Serca nasze sprawy. Mamy odchodzić jako świadkowie doznanej łaski, nie tylko dla siebie, ale i dla wspólnoty, do której wracamy – przyznał metropolita częstochowski.

Podziękował również Niedzieli za liczne relacje z pątniczych tras oraz za to, że jeden z czerwcowych numerów tygodnik poświęcił właśnie pielgrzymkom. Przypomniał również o wadze duchowego wspierania pątników przez modlitwę, które dzisiaj na szeroką skalę umożliwiają również media społecznościowe.

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę na konieczność stosowania się do reżimu sanitarnego podczas pielgrzymek. – Nie możemy być nieroztropni i lekceważyć przepisy – podkreślił. Dziękował również za otwartość wszystkim, którzy do tej pory rokrocznie gościli pielgrzymów w domach i dzielili się tym, co mają. – To jest świadectwo wiary, z którym ubogaceni pątnicy wracają do domów. W tym roku elitarność pielgrzymek będzie na pewno kolejnym wyzwaniem, ale tym bardziej zobowiązaniem do świadectwa – dodał.

Reklama

Zaapelował również do rodziców, aby przychodzili z dziećmi do świątyń. – Nie izolujmy ich od kościołów i nie przygotowujmy tylko do wirtualnego przeżywania Eucharystii – powiedział i dodał, że Kościół domowy dopełnia spotkanie sakramentalne.

Na zakończenie rozmowy metropolita częstochowski zwrócił się z przesłaniem do pielgrzymów, którzy wyruszą w tym roku w drogę na Jasną Górę. Przywołał tu fragment zapisków rekolekcyjnych bp. Karola Wojtyły z 1962 r.: „Jestem bardzo w rękach Bożych”. – Uwierzmy, że jesteśmy bardzo w rękach Opatrzności Bożej, czyli miłosnej troski o każdego z nas – zachęcił. Przypomniał również wyznanie kard. Stefana Wyszyńskiego: „Wszystko postawiłem na Maryję”.

– On uczył nas niezwykłego zawierzenia Bogu na wzór Maryi. To była wprost heroiczna wiara. My również postawmy wszystko, co składa się na nasze życie, na Maryję. Ona nas nigdy nie zawodzi. Jest Matką niezawodnej nadziei – podsumował abp Depo.

2020-07-14 13:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

2022-12-08 21:45

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

U czterdziestodwuletniej kobiety niespodziewanie pojawiły się potworne bóle, promieniujące na całe ciało. Nawet nadrobniejszy dotyk był dla niej niczym cios wymierzony przez zawodowego boksera, a każdy, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny przysparzał zmęczenia, jakby wspinała się na Mount Blanc.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: dziewięć lat przygotowań do 500. rocznicy objawień w Guadalupe

2022-12-09 17:05

[ TEMATY ]

rocznica

Meksyk

Matka Boża z Guadalupe

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. Kościół katolicki w Meksyku rozpoczyna dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia Wydarzenia z Guadalupe (Acontecimiento Guadalupano).

Do udziału w nowennie zaproszeni są katolicy na całym świecie, gdyż kult Matki Bożej z Guadalupe „przekracza granice”. Dlatego nazwano ją Międzykontynentalną Nowenną Guadalupiańską. Skupiona będzie na pięciu „liniach działania”: stała formacja, badania, promowanie pobożności, masowe upowszechnianie oraz produkcja twórcza.

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję