Reklama

Niedziela Podlaska

Nieziemska siła królestwa Ojca

Królestwo Ojca Niebieskiego nie jest z tego świata i rządzi się swoimi prawami. Dzisiaj możemy odkryć kilka praw, które kontrastują z logiką ludzką.

Niedziela podlaska 29/2020, str. VIII

Adobe Stock

Nie śpieszyć się z wyrywaniem chwastów

„Czy chcesz, żebyśmy poszli i powyrywali go? On odparł: Nie. Gdyż w czasie zbierania chwastu moglibyście wyrwać z nim także pszenicę. Pozwólcie im rosnąć razem aż do żniw”. Chyba naturalną skłonnością człowieka jest chęć szybkiego zapanowania nad sytuacją i natychmiastowego wprowadzenia porządku. Okazuje się jednak, że królestwo niebieskie rządzi się swoim prawem i tempem. Wiara wzrasta wśród cierpienia, nadzieja wypełnia się w czasie, a ziarno miłości dojrzewa pośród chwastów. Nie potrzebujemy zatem sterylnych warunków laboratoryjnych, ale akceptacji własnej słabości i niemocy. Księga Mądrości mówi: „Dałeś swoim synom zbawienną nadzieję, że gdy zgrzeszą, obdarzysz ich nawróceniem”. Święty Paweł, pisząc do Rzymian, podkreśla, że Duch nie przychodzi do pięknego serca pozbawionego chwastu grzechów, ale „przychodzi z pomocą naszej słabości”. Rozmaite chwasty nie muszą być tragedią naszego życia, ale mogą stać się kontekstem wzrostu. Wystarczy ufać Ogrodnikowi, troszczyć na miarę swoich możliwości o dobre ziarno oraz nie spieszyć się zanadto ze swoimi ambitnymi i zbawczymi planami. Moc Boża lubi wzrastać wśród grzechu i słabości, a wydaje owoce zawsze w swoim czasie.

Cierpliwie pielęgnować najmniejsze

Reklama

„Królestwo niebieskie podobne jest do ziarna gorczycy, które pewien człowiek zasiał na polu. Jest ono wprawdzie najmniejsze ze wszystkich nasion”. Na ziemi możemy zaobserwować pewne zjawisko, o którym powiedział uczniom Jezus Chrystus: „ci, którzy są uznawani za władców narodów, ciemiężą je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę”. W królestwie Ojca wszyscy są traktowani łagodnie. „Jesteś wszechwładny, a sądzisz łagodnie i kierujesz nami wyrozumiale, bo możesz uczynić wszystko, co zechcesz”. Cierpliwość i łagodność są domenami ludzi pokornych, którzy przezwyciężają w sobie ambicję wielkości i boskości, a wchodzą w pielęgnację ziarnka gorczycy. Akceptacja własnej małości jest ulubionym gruntem Ducha, który w ludziach pokornych, cierpliwych i łagodnych zasiewa największe pragnienia świętości.

Nie bać się wymieszać

„Królestwo Boże podobne jest do zakwasu, który pewna kobieta wzięła i wymieszała z trzema miarami mąki, a wszystko się zakwasiło”. Miłość nie jest sterylna, bo nie boi się wchodzić w kontakt z innymi. Prawdziwa i wielka miłość może zanurzyć się w grobie grzechu i nie zostanie skażona. Miłość chce kochać to, co nie jest kochane i przemienia to, z czym zostanie zmieszana. „W ten sposób nauczyłeś lud swój, że człowiek prawy powinien kochać innych”. Nie chodzi oczywiście o brak bojaźni Bożej i naiwne pertraktowanie z grzechem. Chodzi raczej o przekonanie, że jesteśmy zakwasem Ducha Świętego, który jest zdolny ogarnąć wszystko, z czym zostanie zmieszany. Tutaj trzeba modlitwy, a „gdy nie wiemy jak mamy się modlić, Duch wstawia się za nami wołaniem bez słów”.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego

2021-09-21 14:18

[ TEMATY ]

sąd

Archidiecezja Warszawska

W poniedziałek w wieku 79 lat zmarł ksiądz Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego - poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Marian Rola zmarł w poniedziałek 20 września w wieku 79 lat - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Rozpocznij weekend z Chrystusem

2021-09-22 21:10

Fot. Mężczyźni św. Józefa we Wrocławiu

Jesteś mężczyzną i nie masz pomysłu na dobre rozpoczęcie weekendu? A może chcesz choć na chwilę zapomnieć o trudach mijającego tygodnia?

Z propozycją modlitwy i wielbienia Jezusa przychodzi wspólnota Mężczyźni św. Józefa. Spotkanie rozpocznie się od adoracji, a później Eucharystii. Do uczestników konferencję pt. „Wierzę, więc jestem” skieruje ks. Jakub Bartczak - duszpasterz, raper, autor tekstów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję