Reklama

Niedziela Kielecka

Od czterech lat w modlitwie za dzieci

Stowarzyszenie Matki w Modlitwie powstało 26 maja 2016 r. przy parafii bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie. Jak dotąd to jedyna tego typu wspólnota w diecezji.

Niedziela kielecka 29/2020, str. I

Archiwum

Spotkanie wspólnoty w Jędrzejowie

Spotkanie wspólnoty w Jędrzejowie

Na początku było ich kilka, obecnie ponad trzydzieści matek modli się za swoje dzieci w intencji rozwiązania problemów i zagrożeń, które ich dotykają. W czasie Mszy św. co drugi wtorek miesiąca o godz. 18 ojcowie cystersi modlą się z matkami w intencjach wszystkich ich dzieci, a radość i siłę do życia dają im spotkania w auli św. Bernarda, tuż po Eucharystii.

Ruch Matki w Modlitwie (Mothers Prayers) powstał w 1995 r. w Wielkiej Brytanii, założony przez Veronicę Wiliams, obecnie 78-letnią matkę i babcię. – O ruchu dowiedziałam się od mojej koleżanki z Francji, Hélene Richard z Bordeaux, która – mimo że nie jest matką biologiczną – modli się od wielu lat za wszystkie dzieci, które ją otaczają, a także za moją córkę Paulinę, z którą spotkały się u Sióstr Cysterek w Boulaur i ich przyjaźń trwa do dziś – mówi Niedzieli Jolanta Jakubczyk, liderka ruchu w Jędrzejowie.

Ruch Matki w Modlitwie działa w ponad 100 krajach, a w Polsce od 2002 r. Funkcjonuje ponad 125 grup. Asystentem kościelnym jest ks. dr Mirosław Korsak, a koordynatorką krajową – Lucyna Dec z Białegostoku. W listopadzie 2012 r. Matki w Modlitwie w Polsce zostały oficjalnie przyjęte do Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich. – Modląc się wspólnie, my jako matki pragniemy, by nasze dzieci odnalazły wiarę, pracę, miejsce zamieszkania, by powróciły do domu po długiej nieobecności, pojednały się z nami, uwolniły się od wszelkich chorób i uzależnień, tworzyły rodziny sakramentalne, doczekały się narodzin dzieci oraz poprawiły relacje małżeńskie – wyjaśnia Jolanta Jakubczyk. W środowisku Matek w Modlitwie bardzo ważne są dyskrecja i wzajemne zaufanie; chodzi o absolutną pewność, że nic z tego, co zostanie powiedziane o własnym dziecku, nie będzie dalej przekazywane. Zasadą ruchu jest unikanie reklamy, a pomaganie dzieciom w ciszy, bez rozgłosu.

Reklama

Jędrzejowska grupa dopracowała się już własnego kalendarium: 26 maja 2017 r. – odbyła się pierwsza Msza św. rocznicowa celebrowana przez o. Tomasz Struka. 23 września 2017 r. Matki z Jędrzejowa wzięły udział w międzynarodowym spotkaniu Matek w Modlitwie w Krakowie Łagiewnikach, obok kobiet z ponad stu krajów świata.

15-17 czerwca 2018 r. odbyły się I Krajowe Rekolekcje Matek w Modlitwie w Pniewach, przy sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej, które prowadził o. Tomasz Nowak, dominikanin. Uczestniczyły w nich wszystkie liderki ruchu z Polski. 7-9 czerwca 2019 r. świętowano w Białymstoku jubileusz 10-lecia powstania wspólnoty Matki w Modlitwie. Jędrzejowskiej grupie towarzyszył opiekun duchowy o. Jakub Zawadzki, który przekazał do katedry białostockiej relikwie bł. Wincentego Kadłubka.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Apel Jasnogórski

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Jako odrębne nabożeństwo maryjne sprawowane o godz. 21.00 zostało po raz pierwszy odprawione 8 grudnia 1953 r. z prośbą o uwolnienie więzionego wówczas Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, ale jego genezy należy szukać w pierwszym dniu „jasnogórskiej wolności”, 4 listopada 1918 r.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana Jezusa?

2022-12-08 13:49

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Ratzinger

Grzegorz Gałązka

W wieku 7 lat Joseph Ratzinger – przyszły papież Benedykt XVI – poprosił w liście przed Bożym Narodzeniem do Pana Jezusa o trzy rzeczy: popularny wówczas mszalik łacińsko-niemiecki, zwany Volks-Schott, zielony ornat i Serce Jezusa. Zapewnił Go również, że “zawsze chce być dobry”.

List ten, zachowany wśród pamiątek rodzinnych w domu urodzenia papieża-seniora w Marktl am Inn w Bawarii, przechowywała jego starsza siostra Maria, zmarła w 1991 roku, a odkryto go w 2012 w czasie odnawiania tego budynku, który obecnie jest muzeum.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję