Reklama

Niedziela Kielecka

Mają być wiarygodnymi świadkami Boga

Czterdziestu czterech absolwentów ukończyło Studia Podyplomowe katechetyczno-teologiczne na Katolickim Uniwersytetu Lubelskim.

Niedziela kielecka 29/2020, str. IV

K.D.

Msza św. w katedrze na zakończenie roku szkolnego

Msza św. w katedrze na zakończenie roku szkolnego

Uczestniczyli we Mszy św. koncelebrowanej, której 26 czerwca przewodniczył w bazylice katedralnej bp Jan Piotrowski i odebrali dyplomy ukończenia studiów.

Na uroczystości obecni byli także: świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik, nauczyciele, katecheci oraz uczniowie. W homilii bp Jan Piotrowski podkreślał, że w czasach niepewności i lęku, jakie wyzwoliła pandemia w wielu z nas, wciąż trzeba zwracać się do Chrystusa obecnego w Eucharystii, który jest źródłem Miłości.

– Nie bójcie się nowych wyzwań, ale zawsze służcie prawdzie i wolności, a nie histerycznym żądaniom świata, który nauczycieli chce uczynić awangardą zła i złych obyczajów . Zapewniał także, że Bóg „nie zamroził i nie zawiesił” swojej działalności i stale towarzyszy człowiekowi ze swoją łaską. Pogratulował absolwentom ukończenia studiów.

Reklama

Ukończenie studiów daje absolwentom prawo nauczania religii w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych branżowych I i II stopnia. Warunkiem jest uzyskanie misji kanonicznej od biskupa miejsca. Blisko dwudziestu nowych katechetów już podjęło pracę.

Zajęcia umożliwiły studentom nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu teologii oraz psychologii, pedagogiki, dydaktyki i prowadzenia zajęć z katechezy. Absolwenci odbyli praktyki dydaktyczne w szkołach podstawowych i średnich.

Zajęcia na studiach teologiczno-katechetycznych KUL trwały dwa lata i odbywały w Kielcach od 16 marca 2018. Były przeznaczone dla wszystkich, którzy ukończyli studia magisterskie lub licencjackie. W ten sposób ułatwiono dostęp do zawodu katechetom świeckim, których obowiązywały pięcioletnie studia. Wielu katechetów zatrudnionych w l. 1991-1996 przejdzie w ciągu 7-10 lat na emeryturę. Istniała więc pilna potrzeba uruchomienia takich studiów, by zabezpieczyć odpowiednią liczbę katechetów w szkołach.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jutro XXIII Dzień modlitwy i Pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-03 10:43

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

W II niedzielę Adwentu 4 grudnia przypada Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, któremu w tym roku towarzyszy hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. W akcji wspierania Kościoła za naszą wschodnią granicą aktywnie, od przeszło 30 lat, uczestniczy Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, działający przy Konferencji Episkopatu Polski.

Celem Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, który po raz 23. będzie obchodzony w Kościele w II niedzielę Adwentu, jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, w Ukrainie w Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie oraz w Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję