Reklama

Niedziela Legnicka

Szkoły katolickie zapraszają (2)

Przed tygodniem zwracaliśmy uwagę na możliwość skorzystania z oferty edukacyjnej w szkołach katolickich, znajdujących się na terenie diecezji. Dziś kolejne podpowiedzi.

Niedziela legnicka 29/2020, str. V

ks. Piotr Nowosielski

Na korytarzu katolickiej szkoły w Jeleniej Górze

Na korytarzu katolickiej szkoły w Jeleniej Górze

Bolesławiec

W tym mieście znajduje się Zespół Szkół Zakonu Pijarów, obejmujący szkołę podstawową i liceum. O ile rekrutacja do szkoły podstawowej jest już zamknięta, można jeszcze skorzystać z możliwości podjęcia nauki w liceum, w klasie o profilu matematyczno-fizycznym i biologiczno-chemicznym.

Szkoły pijarskie, noszą imię ks. Stanisława Konarskiego, którego słusznie zwie się „wychowawcą narodu”. Mając takiego patrona, szkoła zaprasza w swoje progi uczniów, którzy podczas trwania nauki, objęci są integralnym wychowaniem, obejmującym wymiar cielesny, duchowy i intelektualny. Za tym idą propozycje dydaktyczne, formacja religijna, zasady życia i szczególna atmosfera szkoły. Za szkołą pijarską stoją ideały, które kadra nauczycielska stara się zaszczepiać w serca swoich wychowanków. Są nimi: szacunek dla własnej wiary i Kościoła, tolerancja wobec mniejszości narodowych i religijnych, szacunek dla pracy, dla prawa i praworządnej władzy, dla rodziców i innych autorytetów społecznych, uczciwość, godność własnej osoby, miłość i szacunek dla innych, praca nad sobą i dążenie do doskonałości, chrześcijańska hierarchia wartości, zasady etyki chrześcijańskiej, dbałość o nieustanny rozwój wiedzy, wierność przyrzeczeniom i zobowiązaniom, wolność odpowiedzialna, kultura osobista, wolność od nałogów, szacunek dla życia rodzinnego i miłości małżeńskiej, dla osób chorych i kalekich, dla kultury (muzyka, sztuka, malarstwo, itp.), umiejętność korzystania z masowej informacji.

Więcej informacji na temat tej placówki znajdziemy pod adresem: www.pijarzy.boleslawiec.pl.

Jelenia Góra

W tym mieście funkcjonuje Publiczna Katolicka Szkoła św. Pankracego, obejmująca szkołę podstawową oraz liceum akademickie.

Dyrekcja szkoły podstawowej planuje otwarcie jednego oddziału klasy 1, a dodatkowo przyjmuje deklaracje przepisania dziecka do klas 2, 3 i 4.

Reklama

Są jeszcze wolne miejsca w obecnej klasie 7. Siedziba tej szkoły znajduje się w Jeleniej Górze-Cieplicach przy ul. PCK 23.

Liceum akademickie ma propozycję edukacji w zakresie szkoły średniej o profilach: matematyczno-fizyczno-informatycznym, biologiczno-chemicznym lub humanistycznym.

Siedziba liceum znajduje się w Jeleniej Górze, przy ul. Kopernika 1.

Szkoła powstała w 2012 r. jako pierwsza w powojennej historii Jeleniej Góry i regionu Karkonoszy publiczna szkoła katolicka, której całokształt działalności opiera się na systemie wartości chrześcijańskich, głoszonych przez Kościół katolicki. Realizując misję szkoły, kadra dydaktyczna umożliwia uczniom wszechstronny rozwój, aby stawali się dojrzałymi katolikami, Polakami, a przede wszystkim dobrymi ludźmi.

Informacje dostępne są na stronie internetowej szkoły: www.szkola.pankracy.edu.pl.

Można też obejrzeć prezentację szkoły na YouToubie pt. Szkoła Wartości u św. Pankracego.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Czy staram się być dla Boga godnym mieszkaniem?

2023-01-07 14:43

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 2, 22-32.

Czwartek, 2 lutego 2023. Ofiarowanie Pańskie, święto. Dzień Życia Konsekrowanego

CZYTAJ DALEJ

Papież do biskupów DRK: bądźcie blisko Boga jako proroctwo dla ludu

2023-02-03 09:18

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Proszę was, abyście nie zaniedbywali dialogu z Bogiem i nie pozwalali, aby ogień proroctwa został zgaszony przez kalkulacje lub dwuznaczności z władzą, ani przez «wygodne życie» i przyzwyczajenie” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z biskupami w Kinszasie.

Drodzy bracia biskupi, dzień dobry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję