Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ciekawe miejsca na wakacyjne pielgrzymowanie (2)

U Matki Bożej Pięknej Miłości

Szukając miejsca na wakacyjny wyjazd z całą rodziną, warto odwiedzić Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach, gdzie można spędzić czas, łącząc modlitwę, naukę, poznawanie świata przyrody bieszczadzkiej, a także zabawę i kosztując dobrej kuchni.

Niedziela rzeszowska 29/2020, str. VI

Ks. Janusz Sądel

Kaplica w ośrodku

Kaplica w ośrodku

Ośrodek Caritas znany jest dzieciom z uboższych rodzin, które mogły tam spędzić wakacje w ciągu ostatnich 25 lat. Ośrodek ten powstał w 1994 r. na bazie opuszczonych przez wojsko koszar. Od czasu jego powstania kieruje nim ks. Bogdan Janik.

Najważniejszym miejscem ośrodka jest kaplica dedykowana Najświętszej Maryi Panny Królowej i Matki Pięknej Miłości, która została zbudowana w latach 2001-2002, a poświęcona przez ks. bp. Edwarda Białogłowskiego 26 października 2002 r. W jej przedsionku wmurowano kamień węgielny z Nazaretu, poświęcony przez Ojca św. Jana Pawła II 18 sierpnia 2002 r. na krakowskich Błoniach. W kaplicy tej wiele osób wyprosiło łaski, o czym świadczą wota w prezbiterium.

Bardzo ciekawą propozycją jest Ogród Biblijny, który powstał w 2010 r. dla upamiętnienia 90-tej rocznicy urodzin Ojca św. Jana Pawła II, według projektu dr hab. inż. Zofii Włodarczyk z Katedry Roślin Ozdobnych Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Ogród Biblijny jest przemyślaną i uporządkowaną katechezą o biblijnej historii zbawienia, dzięki której, prowadzeni przez przewodnika, można poznać, nie tylko historię biblijną, ale także rośliny biblijne.

W ośrodku ulokowany jest Park Miniatur w ramach Centrum Kultury Ekumenicznej, które zostało otwarte 16 października 2007 r. Na obszarze ok. 0,8 ha, na 10 wzgórzach ustawiono 140 makiet w skali 1:25 najstarszych drewnianych kościołów rzymskokatolickich, cerkwi prawosławnych, greckokatolickich, z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy. Zwiedzenie tego parku może być inspiracją do odwiedzenia szlaku kościelnej architektury drewnianej.

Miłośnicy przyrody powinni zwiedzić Park Entomologiczny z wystawą owadów oraz Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 i wystawę ptaków i zwierząt fauny bieszczadzkiej. Dla dzieci, ale i dla dorosłych niezwykłym przeżyciem jest odwiedzenie zwierzyńca oraz ptaszarni. Miłośników koni ucieszy ośrodek jeździecki i stadnina. Można poćwiczyć na plenerowej siłowni i w parku fitness. Dla łakomczuchów nie zabraknie dobrego jedzenia w restauracji ośrodka – „Smaczne jadło u Gospy”, a smakosze kawy i dobrego ciasta mogą skorzystać z oferty „Kawiarenki u św. Franciszka”. Wszystkie atrakcje rozmieszczone są na terenie ośrodka. To również dobre miejsce wypadowe do wielu ciekawych miejsc w Bieszczadach.

Reklama

Jak trafić?

Ośrodek położony jest 100 km od Rzeszowa, na skraju miejscowości Myczkowce. Najlepiej dojechać z Uherzec Mineralnych kierując się na Myczkowce. Po minięciu mostu na potoku Olszanka, po przejechaniu 300 m. po lewej stronie zobaczymy zabudowania ośrodka. Jest przy nim parking dla samochodów. Adres: Myczkowce 10A, 38-623 Uherce Mineralne. tel. 13/461-83-70, 460-88-00. Więcej informacji na stronie: https://myczkowce.org.pl/. W ośrodku jest także możliwość rezerwacji noclegów.

Wydarzenia

Msza św. w niedziele i święta jest o godz. 9, w dni powszednie od maja do października o 19, w pozostałe miesiące o 17.30. Ogród Biblijny jest otwarty w maju, czerwcu, wrześniu, październiku w godz. 9-17; w lipcu i sierpniu – 9-18; w niedziele i święta – 10.30-18.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Irak: ONZ uznał zbrodnie Państwa Islamskiego przeciw chrześcijanom

2022-12-07 20:01

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

ONZ

islam

Irak

Karol Porwich/Niedziela

Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała, że chrześcijanie w Iraku padli ofiarą zbrodni wojennych ze strony Państwa Islamskiego. Takie uznanie na szczeblu międzynarodowym przywraca nam godność i stanowi przestrogę na przyszłość – komentuje chaldejski arcybiskup Irbilu.

Raport został przygotowany przez grupę śledczą ONZ. Przedstawiono go w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa. Przeprowadzone dochodzenie i zgromadzone dowody pokazują, że, kiedy Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad Równiną Niniwy, Mosulem i innymi irackimi miastami, jego bojownicy popełnili zbrodnie przeciw ludzkości, a na ich działania były wymierzone przede wszystkim w chrześcijan. Raport wspomina o wysiedleniach, nawracaniu siłą na islam, konfiskacie mienia, burzeniu kościołów oraz innych zabytków sakralnych i wykopalisk archeologicznych. Brali w tym udział najważniejsi przywódcy Państwa Islamskiego.

CZYTAJ DALEJ

Poznań/ Rozprawa apelacyjna od wyroku ws. Marka M. oskarżonego o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego

2022-12-08 07:19

[ TEMATY ]

sąd

Adobe.Stock.pl

W czwartek Sąd Okręgowy w Poznaniu ma rozpoznać apelację prokuratury od wyroku w sprawie Marka M., oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego. W czerwcu tego roku sąd rejonowy uniewinnił mężczyznę.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która skierowała do sądu apelację w tej sprawie, domaga się uchylenia wyroku wydanego przez sąd rejonowy oraz przekazania sprawy sądowi do ponownego rozpoznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję