Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pomoc, która przywraca nadzieję

W sobotę 27 czerwca, po godz. 21, mieszkańcy Trzcinicy przeżyli prawdziwą gehennę. Bardzo obfite opady deszczu sprawiły, że lokalna rzeczka Młynówka wystąpiła z brzegów, zalewając okoliczne domostwa. Na szczęście nie było ofiar w ludziach, ale sytuacja była tragiczna.

Niedziela rzeszowska 29/2020, str. VII

ks. Łukasz Hendzel

Pomoc organizuje Gmina Jasło i Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Pomoc organizuje Gmina Jasło i Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Część mieszkańców w jednej chwili została uwięziona na balkonach, strychach, dachach oraz wyższych kondygnacjach domów. W dużym niebezpieczeństwie znalazły się osoby mieszkające w parterowych budynkach. Zszokowanym i zaskoczonym ludziom przyszły z pomocą służby mundurowe, które ewakuowały mieszkańców z zalanych terenów.

Fala powodziowa miała ponad 2 m i pozbawiła dorobku całego życia około 100 rodzin. Woda wyrzucała na zewnątrz, przez okna i drzwi, całe wyposażenia domów. Żywioł niszczył ogrodzenia, garaże, odrywał płaty asfaltu z dróg, porywał sprzęty przydomowe i samochody – wszystko, co napotkał na swojej drodze. Dziś już wiadomo, że niektóre z zalanych domów nie nadają się do dalszego mieszkania. Wiele rodzin nie ma do czego wracać, na razie schronienie znaleźli w internacie Szkoły Rolniczej, u swoich rodzin albo sąsiadów.

Po zapewnieniu bezpieczeństwa powodzianom, niemal natychmiast ruszyła akcja pomocowa, w którą włączyło się Wojsko Polskie wraz ze świetnie zorganizowaną Obroną Terytorialną, Straż Pożarna (zawodowa i ochotnicy, także strażacy ze Słowacji), Strzelcy gen. Hallera, KSM, Koła Gospodyń i wielu indywidualnych wolontariuszy. Na miejscu koordynacją działań pomocowych zajął się sołtys wsi, a z finansową pomocą natychmiast przyszła Gmina Jasło i Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Trzcinicę odwiedzili między innymi prezydent Polski oraz biskup rzeszowski, który ogłosił w całej diecezji składkę do puszek na pomoc powodzianom z Trzcinicy i innych rejonów dotkniętych klęską powodzi w ostatnim czasie.

Reklama

Także do parafii w Trzcinicy dzwonią osoby z całej Polski z pytaniami, jak można pomóc? Zgłaszające się organizacje państwowe, parafie, prywatne firmy oraz indywidualni darczyńcy przekazują środki finansowe na subkonto o numerze: 23 1240 2337 1111 0010 7132 2596 (z dopiskiem: „dla powodzian z Trzcinicy”), które zostało utworzone wyłącznie w celu pomocy poszkodowanym. Można też przekazywać wodę, żywność, środki czystości, ubrania, pościel, meble, sprzęt AGD i RTV. Ze względów sanitarnych mogą to być jedynie nowo zakupione rzeczy. Potrzeba wiele czasu, pracy i środków finansowych, aby poszkodowani mogli powrócić do swoich domów.

Należy wspomnieć również o mieszkańcach Trzcinicy, którzy sami nie zostali bezpośrednio dotknięci powodzią, a w niedzielę 5 lipca złożyli ofiary pieniężne w kościele parafialnym, wykazując się wrażliwością i solidarnością z poszkodowanymi, zapewne pamiętając o powodzi sprzed 10 laty. Wszelka pomoc niesie powodzianom nadzieję, że choć zostali mocno doświadczeni przez żywioł, to nie są opuszczeni przez ludzi, którzy potrafią podzielić się tym, co sami posiadają. Tak podpowiada serce, które dodatkowo ożywione ewangeliczną wiarą, przynagla do niesienia pomocy cierpiącym braciom i siostrom.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Meksyk: dziewięć lat przygotowań do 500. rocznicy objawień w Guadalupe

2022-12-09 17:05

[ TEMATY ]

rocznica

Meksyk

Matka Boża z Guadalupe

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. Kościół katolicki w Meksyku rozpoczyna dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia Wydarzenia z Guadalupe (Acontecimiento Guadalupano).

Do udziału w nowennie zaproszeni są katolicy na całym świecie, gdyż kult Matki Bożej z Guadalupe „przekracza granice”. Dlatego nazwano ją Międzykontynentalną Nowenną Guadalupiańską. Skupiona będzie na pięciu „liniach działania”: stała formacja, badania, promowanie pobożności, masowe upowszechnianie oraz produkcja twórcza.

CZYTAJ DALEJ

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Niedziela Ogólnopolska 5/2008, str. 24

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Czy może ksiądz napisać odezwę do dorosłych, aby nie zmuszali młodych do modlitwy? Uważam, że modlitwa jest pragnieniem serca i nie powinno się do niej nikogo zmuszać. Mam nadgorliwą babcię, która co parę dni strofuje mnie, że się nie modlę, a niekiedy wręcz klęka przy mnie, żebym się modlił. Przyznam się szczerze, że bardzo mnie to irytuje i przynosi odwrotny skutek. Nie mam najmniejszej ochoty na modlitwę. Uważam, że wiara w Boga jest tylko wtedy prawdziwa, gdy człowiek jest w tym wolny.
Mateusz

CZYTAJ DALEJ

Przygotowania duchowe i zewnętrzne do Bożego Narodzenia

2022-12-09 19:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

BPJG

Przygotowania, duchowe i zewnętrzne, do Bożego Narodzenia widać także na Jasnej Górze. Paulini i pielgrzymi podkreślają, że najważniejszy jest „porządek w sercu”, a pomóc może nam w tym Maryja. Spowiedź odbywa się w Kaplicy Sakramentu Pokuty w godz. 6.15-19.30.

Do Sanktuarium dotarły już ogromne choinki, które złożone są na dziedzińcu. Staną w Bazylice. - Świąteczne dekoracje też są ważne, bo pomagają w przeżywaniu spotkania z Jezusem - mówiła pani Małgorzata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję