Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Magazyn Caritas

Teren jest przygotowany. Fundamenty już stoją. Za chwilę rozpoczną się kolejne prace budowlane przy nowym magazynie Caritas. I choć zakończenie prac zaplanowane jest na czerwiec 2021 r. to obiekt może powstać wcześniej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Budowa magazynu Caritas w Będzinie przy ul. Stawowej jest przedsięwzięciem realizowanym ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w ramach projektu racjonalnej gospodarki odpadami i selektywnemu zbieraniu i zapobieganiu powstawania odpadów. Koszt inwestycji wynosi 3 mln zł.

Dlatego też obiekt będzie spełniał wyśrubowane normy ekologiczne. Oprócz tego, będzie wyposażony w instalacje fotowoltaiczną i pompę ciepła. Wszystko w myśl zasady: ekologia to ekonomia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Magazyn będzie parterowym budynkiem na planie prostokąta o powierzchni 491 m2 i kubaturze 3857 m3 wraz z zapleczem technicznym i wyposażeniem. Służyć będzie przechowywaniu i dystrybucji żywności krótkoterminowej przekazywanej ze sklepów wielkopowierzchniowych na mocy umów dotyczących ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. W budynku znajdą się pomieszczenia: magazynowe, pomieszczenia chłodni i mroźni, komunikacyjne, socjalne, biuro.

Reklama

– Zasadniczy cel budowy magazynu to pomoc najbardziej potrzebującym, ograniczenie ilości odpadów pochodzenia spożywczego i ograniczenie w ten sposób marnowania żywności przydatnej do spożycia. Po prostu będziemy się starali zagospodarować artykuły spożywcze z upływającą, lecz wciąż umożliwiającą spożycie, datą ważności; artykuły z uszkodzonym mechanicznie opakowaniem, nie wpływającym na jakość produktu czy z magazynowymi nadwyżkami produktu – wyjaśnia ks. Tomasz Folga, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Ktoś zapyta dlaczego Caritas podejmuje się tak trudnego logistycznie zadania. Otóż, Caritas od 28 lat prowadzi działania na rzecz najbardziej potrzebujących. W ramach tych działań realizuje dwa projekty: Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa i Śpiżarnia Caritas. W Programie Pomocy Żywnościowej Caritas uczestniczy od 10 lat. Program jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. W Śpiżarni Caritas uczestniczy od 3 lat. W ramach współpracy odbiera żywność ze sklepów wielkopowierzchniowych. Do grupy głównych dostawców należy sieci sklepów: Biedronka – 35 obiektów, Aldi – 8 marketów, Kaufland – 4 markety, Tesco i Żabka oraz mniejsze sklepy spożywcze.

Dość powiedzieć i niech liczby same się bronią, że nasza Caritas od października 2018 r. do czerwca 2019 zorganizowała pomoc w postaci paczek żywnościowych dla 7 986 osób, przekazała 394 tony żywności, co się przełożyło na 43 203 paczki żywnościowe i 45 230 posiłków. Żywność wydawano w 14 punktach dystrybucji na terenie diecezji sosnowieckiej. W ramach działań towarzyszących Caritas przeprowadziła 40 warsztatów kulinarno-ekonomicznych, w których uczestniczyło 976 osób. W sumie co roku Caritas Diecezji Sosnowieckiej przekazuje żywność do 27 miejsc dystrybucji, o łącznej wartości 7 mln zł, z której korzysta w sposób ciągły 13 tys. osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej.

Powstanie magazynu Caritas wiąże się nie tylko z dystrybucją żywności – choć taki jest cel zasadniczy – ale także zakupem środków transportu umożliwiających odbiór oraz dostarczanie żywności do punktów dystrybucji, zakupem wyposażania oraz stworzeniem 3 nowych stanowisk pracy, a także wzmocnieniem wolontariatu.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriarchaty wczoraj i dzisiaj

Kim jest patriarcha w Kościele i czym są patriarchaty?

Termin „patriarchat” kojarzy się nam być może z systemem organizacji społecznej, w którym władzę sprawują wyłącznie mężczyźni. W językach greckim i łacińskim termin patriarcha oznacza głowę rodu lub rodziny. Tytuł patriarchów w Piśmie Świętym noszą protoplaści Izraela, czyli Józef Egipski, Abraham, Jakub i jego dwunastu synów. Kim natomiast jest patriarcha w Kościele i czym są patriarchaty? Gdy myślimy o patriarchach w kontekście kościelnym, zazwyczaj myślimy o patriarchach prawosławnych, np. Bartłomieju I z Konstantynopola i Cyrylu z Moskwy. Tymczasem patriarcha i patriarchat to pojęcia, które dotyczą rozwoju struktur Kościoła w pierwszym tysiącleciu. Był to okres bardzo burzliwy, a zarazem owocny – czas potężnych herezji, takich jak arianizm, a jednocześnie okres, w którym odbywały się sobory powszechne, począwszy od pierwszego soboru w Nicei (325 r.) do ósmego soboru w Konstantynopolu (lata 869-870). Początkowo tytuł patriarchy był wyłącznie honorowy. Po raz pierwszy pojawia się w 450 r. w liście cesarza Teodozjusza II w odniesieniu do papieża Leona I. Stopniowo termin ten staje się oficjalnym tytułem, używanym odtąd tylko wobec biskupów z najbardziej znaczących miast, którzy podlegali jedynie papieżowi w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Poruszono ważne kwestie duszpasterskie

2026-05-20 10:20

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Rokitno

ks. Rafał Witkowski

19 maja 2026 roku w Sanktuarium w Rokitnie odbyło się spotkanie dziekanów z biskupem diecezjalnym Tadeuszem Lityńskim, poświęcone najważniejszym kwestiom duszpasterskim i organizacyjnym Kościoła lokalnego.

Obrady rozpoczęły się modlitwą przedpołudniową w bazylice, po której uczestnicy zgromadzili się na wspólnych obradach w ramach części roboczej. W programie spotkania znalazły się między innymi tematy związane z reorganizacją sprawowania Mszy świętych oraz łączeniem parafii. Podsumowanie sprawozdań dekanalnych w tej kwestii przedstawił ks. Ireneusz Mastej, dziekan dekanatu Gorzów Wielkopolski – Trójcy Świętej.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent RP Karol Nawrocki przyjął nowo wybranego Premiera Węgier Pétera Magyara

2026-05-20 13:57

[ TEMATY ]

premier Węgier

Prezydent RP Karol Nawrocki

Mikołaj Bujak/KPRP

Głównymi tematami pierwszego spotkania Prezydenta RP oraz Premiera Węgier były relacje polsko–węgierskie, w tym współpraca gospodarcza, a także wsparcie węgierskich starań o uniezależnienie się od rosyjskiego gazu.

Ponadto omówiono kwestie bezpieczeństwa regionu oraz pogłębianie współpracy obu państw w ramach formatów regionalnych: Grupy Wyszehradzkiej, Bukaresztańskiej Dziewiątki i Inicjatywy Trójmorza.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję