Reklama

Niedziela Świdnicka

Najmłodszy proboszcz

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju ma nowego proboszcza, ks. Tomasza Ziębę.

Niedziela świdnicka 29/2020, str. I

Ryszard Wyszyński

Ks. Tomasz Zięba w czasie sprawowania Eucharystii

Ks. Tomasz Zięba w czasie sprawowania Eucharystii

Uroczystego wprowadzenia na urząd proboszczowski dokonał w niedzielę 5 lipca dziekan dekanatu Wałbrzych-Zachód ks. prał. Jan Gargasewicz. – Kościół powierza ci duchową troskę o tę wspólnotę. Będziesz wypełniał obowiązki proboszcza w tej parafii i prowadź ją jako pasterz, kapłan i nauczyciel. Odznaczaj się dużą gorliwością duszpasterską, dawaj przykład własnym życiem. Na pierwszym miejscu stawiaj chwałę Bożą i zbawienie powierzonych sobie dusz – pouczył nowego proboszcza ksiądz dziekan z wałbrzyskiego Podzamcza i życzył, aby nowe obowiązki, które na siebie bierze, wypełniał w duchu, w którym realizowali je poprzednicy, po których pozostały dobre owoce.

Duch pokory

Tego dnia ks. Zięba w wygłoszonej homilii zapewnił, że posługiwanie proboszczowskie pragnie realizować w duchu cichości i uniżenia. Przez sprawowanie sakramentów, głoszenie słowa Bożego i prowadzoną katechezę chce szukać dobra całej wspólnoty Kościoła, a swoje talenty i umiejętności oraz czas oddać na służbę nowej parafii.

Sylwetka proboszcza

Ksiądz Tomasz Zięba ma 35 lat. Pochodzi z Żarowa. Region wałbrzyski poznał wiele lat temu, gdy był uczniem Zespołu Szkół Energetyczno--Elektrycznych w Wałbrzychu. W latach 2005-11 studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy. Po święceniach, które przyjął w tutejszej katedrze 21 maja 2011 r. z rąk bp. Ignacego Deca, został oddelegowany do pracy duszpasterskiej w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Zajmował się tam głównie służbą liturgiczną. W 2012 r. został skierowany na specjalistyczne studia z zakresu liturgiki w Papieskim Instytucie Liturgicznym Świętego Anzelma w Rzymie. W 2017 r. powrócił do świdnickiego seminarium już nie jako kleryk, ale jako przełożony zewnętrzny, by pełnić funkcję prefekta, czyli wychowawcy alumnów. Jednocześnie został mianowany dyrektorem seminaryjnej biblioteki. Dzięki wiedzy zdobytej na rzymskich studiach zastąpił ks. kan. Dominika Ostrowskiego na funkcji ceremoniarza katedralnego, którą wypełniał do końca czerwca br.

Reklama

Duszpasterz gra m.in. na gitarze klasycznej, gitarze basowej i na instrumentach klawiszowych, interesuje się także sportem.

Nie będzie sam

1 lipca ks. Zięba rozpoczął nowy rozdział w kapłańskim życiu. Zastąpił na urzędzie dotychczasowego proboszcza ks. kan. Jarosława Żmudę, który przez 6 lat pełnił funkcję proboszcza w szczawieńskiej wspólnocie. Będą go wspierać wikariusz ks. Wojciech Sznajder i emerytowany proboszcz ks. inf. Józef Strugarek.

2020-07-14 13:09

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służba na kolei pod opieką św. Katarzyny Aleksandryjskiej

2022-11-25 19:17

Magdalena Lewandowska

Ks. Jan Kleszcz, bp Ignacy Dec, ks. Piotr Wiśniowski

Ks. Jan Kleszcz, bp Ignacy Dec, ks. Piotr Wiśniowski

Rok temu abp Józef Kupny poświęcił kaplicę na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Dziś w rocznicę tego wydarzenia, a zarazem w dniu odpustu ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy wspólnie modlili się kolejarze. Obecny na Eucharystii był bp Ignacy Dec, bp senior diecezji świdnickiej.

Na początku homilii bp Ignacy Dec przypomniał historię życia i męczeńskiej śmierci św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wskazał także na jej kult, który przekazywany był przez Kościół na Wschodzie i Zachodzie, a także w naszym kraju. - Obrano ją za patronkę kolejarzy i tramwajarzy. W Polsce kult św. Katarzyny rozpowszechnił się w połowie XIX wieku. Mamy obecnie w Polsce prawie 180 świątyń noszących jej imię. Po II wojnie światowej, w czasie komunizmu, kult św. Katarzyny nieco przygasł, ale został odnowiony z chwilą powstania "Solidarności". Dnia 21 lipca 1981 roku Niezależny Samodzielny Związek Zawodowy NSZZ "Solidarność" Węzła PKP Lublin podjął uchwałę nr 1, że począwszy od roku 1981, Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, to jest dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy - mówił biskup senior.

CZYTAJ DALEJ

„Anielska podróż do Betlejem” - adwentowa propozycja archidiecezji krakowskiej dla najmłodszych

2022-11-25 20:38

[ TEMATY ]

Kraków

adwent

Karol Porwich/Niedziela

„Anielska podróż do Betlejem” to adwentowa propozycja archidiecezji krakowskiej dla najmłodszych. O tym, jak stawać się aniołami na co dzień w każdą sobotę Adwentu o godz. 8.00 z dziećmi rozmawiał będzie ks. Dariusz Chrostowski, duszpasterz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Rekolekcje są dopełnieniem materiałów przygotowanych przez Wydawnictwo św. Stanisława BM.

W każdą sobotę Adwentu o godz. 8.00 będzie można spotkać się na kanale You Tube Archidiecezji Krakowskiej i platformie Spotify, aby razem z dziećmi podsumować to, jak udało się przeżyć kolejne tygodnie oczekiwania na Boże Narodzenie.

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki: ta wojna może mieć tylko jeden wynik – albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa

2022-11-26 13:17

[ TEMATY ]

premier

Mateusz Morawiecki

wojna na Ukrainie

PAP/Viacheslav Ratynskyi

W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę spotkał się w Kijowie z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

W Kijowie odbyło się w sobotę spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Polski, a także Ukrainy Denysa Szmyhala i Litwy Ingridy Simonyte, podczas którego premierzy podpisali deklarację o współpracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję