Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wakacje z Bogiem

Okres wakacji to czas szczególnie cenny dla uczniów, którzy po kolejnym roku nauki pragną nabrać nowych sił.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 29/2020, str. I

Ks. Robert Gołębiowski

Dzieci z salezjańskich półkolonii podczas pobytu w Swobnicy

Dzieci z salezjańskich półkolonii podczas pobytu w Swobnicy

Tegoroczne wakacje mają szczególny wymiar, gdyż od dawna uczniowie nie mają kontaktu ze szkołą, a obowiązujące obostrzenia wpłynęły też na jakość organizowanych kolonii. Warto jednak docenić inicjatywy, które mają na celu umożliwienie najmłodszym – choć w minimalnej formie – spędzenia wakacji w godny sposób.

Salezjańskie półkolonie

Tradycyjnie postarali się o to księża salezjanie, którzy pracują w szczecińskim Zespole Szkół przy ul. Ku Słońcu. Od początku wakacji trwają tam półkolonie dla uczniów klas I-III. – Blisko sześćdziesięcioro dzieci codziennie w turnusach 2-tygodniowych może atrakcyjnie spędzić czas nie tylko na miejscu, lecz także w formie wyjazdowej – mówi ks. Piotr Krzywda SDB, opiekun.

W pomieszczeniach szkoły dwaj klerycy salezjańscy oraz grono wolontariuszy każdego dnia dbają o to, by wszystkie dzieci czynnie spędzały czas przez uczestniczenie w licznych zabawach, konkursach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi, seansach filmowych w szkole, a także w rywalizacji sportowej.

W poszukiwaniu Boga

Reklama

Nieodłącznym elementem są wspólna modlitwa i odszukiwanie Boga w pięknie świata. Miałem możliwość spędzenia kilku chwil z całą grupą na wycieczce do Swobnicy, podczas której dzieci miały okazję przyjrzeć się życiu na wsi, pielęgnacji i hodowli zwierząt, a także nauczyć się pracy w ogrodzie warzywnym. Nie zabrakło wspólnej rozrywki w oratorium salezjańskim. Spontaniczna radość i uśmiech na twarzy świadczyły o bardzo wartościowym spędzaniu czasu wakacji.

Dużo jest takich inicjatyw w parafiach naszej archidiecezji. Niech przyczynią się one do tego, że po wielu miesiącach rozstania ze szkołą nasi uczniowie z chęcią powrócą we wrześniu do szkolnych ław.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maria czy Maryja?

Którym imieniem powinniśmy zwracać się do Matki Bożej? Która forma jest poprawna? – pyta czytelnik.

Naszą miłość do Matki Bożej i cześć dla Niej wyrażamy modlitwą, pieśnią, a przede wszystkim naśladowaniem Jej w wierze i zaufaniu Bogu. Myślę, że jeszcze bliższa staje się nam Matka Najświętsza dzięki zgłębianiu mariologii, a więc tego, czego uczy nas Kościół o Matce Chrystusa. W tym wszystkim ważne jest, abyśmy poprawnie mówili o Maryi. Przede wszystkim w sensie teologicznym, ale co też ważne – i językowym. Pytania zadane wyżej często pojawiają się w rozmowach tych, którzy przyzywają orędownictwa Matki Bożej. Czy w naszych modlitwach, np. wypowiadając słowa Pozdrowienia Anielskiego, powinniśmy zwracać się do Bożej Rodzicielki: „Mario” czy „Maryjo”?

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: z pomocą Maryi wybierajmy dobro

2022-12-08 12:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Maryja, jedyne ludzkie stworzenie w dziejach wolne od grzechu, jest z nami w walce, jest dla nas siostrą, a przede wszystkim naszą Matką. A my, którzy z trudem wybieramy dobro, możemy się jej powierzyć” – przypomniał papież 8 grudnia w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że archanioł Gabriel nazywa Maryję „pełną łaski” – wolną od grzechu. Franciszek podkreśłił, że także każdy z nas otrzymał w dniu naszego chrztu pierwotną łaskę, z której jednak często nie zdajemy sobie sprawy. Bóg bowiem zstąpił w nasze życie, staliśmy się na zawsze Jego umiłowanymi dziećmi. „Dziś Maryja, zadziwiona łaską, która uczyniła Ją piękną od pierwszej chwili życia, prowadzi nas do zachwytu nad naszym pięknem” – stwierdził papież. Zauważył, że pod skorupą zła, którym splamiliśmy się przez lata, jest w nas większe dobro. Jednak jego strzeżenie wymaga od nas walki, bowiem jego wybór nie jest czyś łatwym, czy oczywistym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję