Reklama

Niedziela Wrocławska

Żyją duchowością Krwi Chrystusa

Pośród wielu form życia chrześcijańskiego Duch Święty obdarzył w Kościele osoby oraz grupy łaską do szczególnego ukierunkowania się na tajemnicę Krwi Chrystusa – mówi s. Bernadetta Pajdzik ASC.

Niedziela wrocławska 29/2020, str. IV

Archiwum zgromadzenia

Podczas sesji rekolekcyjnej w Bolesławcu

Podczas sesji rekolekcyjnej w Bolesławcu

Wśród nich jest duchowa rodzina skupiona wokół Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa (ASC). Jest to Stowarzyszenie Krwi Chrystusa, które zrzesza osoby świeckie i duchowne pragnące rozważać Misterium Paschalne we współpracy z siostrami. Lipiec jest szczególnie bliski stowarzyszonym, ponieważ jest poświęcony tajemnicy Krwi Chrystusa.

Formacja

Formacja oparta jest na dokumentach Soboru Watykańskiego II, dokumentach papieskich, Katechizmie Kościoła Katolickiego, materiałach z zakresu duchowości Krwi Chrystusa oraz na Słowie Bożym. Odbywa się według ustaleń animatorów z księżmi w parafiach. – Na ogół jest to comiesięczne spotkanie. Stowarzyszeni uczestniczą we Mszy św. wotywnej o Najdroższej Krwi Chrystusa, adoracji Najświętszego Sakramentu, odmawiają modlitwy ku czci Krwi Chrystusa oraz słuchają konferencji przygotowanej przez siostrę adoratorkę albo księdza opiekuna. Stowarzyszeni uczestniczą w sesjach formacyjnych dla animatorów oraz sesjach formacyjnych i rekolekcjach dla świeckich organizowanych w Bolesławcu. Pogłębiają też relację z Bogiem w organizowanych czuwaniach nocnych i pielgrzymkach do sanktuariów w diecezji i na terenie kraju – mówi s. Bernadetta Pajdzik.

We wrocławskich wspólnotach

Grupy stowarzyszenia działają w całej Polsce. Najwięcej stowarzyszonych mieszka w archidiecezji wrocławskiej. We Wrocławiu działają m.in. w parafiach: św. Alberta Wielkiego, św. Bonifacego, św. Karola Boromeusza, św. Maurycego, Najświętszego Imienia Jezus i Najświętszej Maryi Panny Bolesnej we Wrocławiu-Różance. Centrum Duchowości Krwi Chrystusa mieści się w Bolesławcu Śląskim. Grupy prowadzą działalność apostolską, modlą się i uwielbiają Najdroższą Krew Zbawiciela. – Nasza wspólnota na spotkaniach formacyjnych podejmuje trudne tematy dotyczące np. wojny kulturowej, a później je omadla i wynagradza Bożemu Sercu zniewagi, jakich dzisiaj Serce Pana Jezusa doznaje – mówi ks. Patryk Olejnik, opiekun wspólnoty w parafii św. Maurycego. – Członkowie wspólnoty nie tylko wyrażają swoją opinię i omadlają problemy, ale podejmują też konkretne działania, jak chociażby wyrzeczenia i post – dodaje.

Reklama

W parafii św. Bonifacego stowarzyszeni w każdy pierwszy piątek miesiąca uczestniczą we Mszy św. sprawowanej w intencji sióstr adoratorek i stowarzyszenia, po czym spotykają się na plebanii, gdzie pogłębiają życie duchowe przez lekturę i świadectwa. Wspólnotę zacieśniają również przez przeżywanie codziennych radości i smutków czy dzielenie się samodzielnie wypieczonym chlebem.

Czerwony Różaniec

Jedną ze szczególnych modlitw stowarzyszonych jest Koronka do Krwi Chrystusa, czyli tzw. Czerwony Różaniec, składający się z 33 ziarenek symbolizujących 33 lata życia Pana Jezusa. „Dziesiątka” liczy pięć ziaren, a tajemnic jest siedem. Modlitwa ma swoje korzenie w Rzymie. W bazylice San Nicola in Carcere od 1708 r. znajdowała się relikwia Krwi Chrystusa – nasączony Jego Krwią skrawek płaszcza żołnierza obecnego na Golgocie przy ukrzyżowaniu. Na okoliczność stulecia obecności relikwii ks. Franciszek Albertini założył dla jej uczczenia Bractwo Przenajdroższej Krwi i ułożył modlitwę do Krwi Chrystusa. W modlitwie tej rozważa się przelanie Krwi Jezusa w siedmiu tajemnicach – podczas: obrzezania, modlitwy w Ogrójcu, biczowania, cierniem koronowania, na drodze krzyżowej, przy ukrzyżowaniu i przy otwarciu boku włócznią.

– Te momenty z życia Jezusa zostały wybrane ze względu na swoje symboliczne znaczenie w kontekście całego dzieła zbawienia. Mają one głębokie znaczenie dla codziennego życia. Koronka do Krwi Chrystusa przypomina nam o tym, za jak wielką cenę zostaliśmy odkupieni, jak mocno Bóg nas kocha i jak bardzo czeka na ofiarną odpowiedź ludzkiego serca i życia – mówi s. Bernadetta Pajdzik.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, wprowadzającą na stałe do przepisów pracę zdalną

2023-01-30 14:02

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

praca zdalna

kulinetto/pixabay.com

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Zmiany w Kodeksie pracy polegają m.in. na zastąpieniu przepisów o telepracy przepisami o pracy zdalnej. Wprowadzona została definicja pracy zdalnej. Zgodnie z nią jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

CZYTAJ DALEJ

Niezwykłe przeżycie

2023-01-31 00:05

s. Danuta Lipińska

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

    W niedzielę 29 stycznia w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu zespołu PROBOSZCZOWIE.

    Jak informuje s. s. Danuta Lipińska, zespół tworzą: ks. Marek Bandura - proboszcz parafii w Buczkowicach k/ Szczyrku - śpiew i gitara prowadząca, ks. Roman Świerkosz- emerytowany proboszcz w Stanisławie Górnym - gitara solowa, ks. Andrzej Piotrowski z parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach - klawisze, o. Roland Pancerz bernardyn z Kalwarii Zebrzydowskiej - rektor Seminarium, wykładowca greki, łaciny i patrologii, Jan Budziaszek - perkusista, muzyk sesyjny, świecki rekolekcjonista, autor książek, Grzegorz Górkiewicz, multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista Skaldów, twórca muzyki filmowej, a także Adrian Legut - akustyk zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję