Reklama

Niedziela Wrocławska

Żyją duchowością Krwi Chrystusa

Pośród wielu form życia chrześcijańskiego Duch Święty obdarzył w Kościele osoby oraz grupy łaską do szczególnego ukierunkowania się na tajemnicę Krwi Chrystusa – mówi s. Bernadetta Pajdzik ASC.

Niedziela wrocławska 29/2020, str. IV

Archiwum zgromadzenia

Podczas sesji rekolekcyjnej w Bolesławcu

Podczas sesji rekolekcyjnej w Bolesławcu

Wśród nich jest duchowa rodzina skupiona wokół Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa (ASC). Jest to Stowarzyszenie Krwi Chrystusa, które zrzesza osoby świeckie i duchowne pragnące rozważać Misterium Paschalne we współpracy z siostrami. Lipiec jest szczególnie bliski stowarzyszonym, ponieważ jest poświęcony tajemnicy Krwi Chrystusa.

Formacja

Formacja oparta jest na dokumentach Soboru Watykańskiego II, dokumentach papieskich, Katechizmie Kościoła Katolickiego, materiałach z zakresu duchowości Krwi Chrystusa oraz na Słowie Bożym. Odbywa się według ustaleń animatorów z księżmi w parafiach. – Na ogół jest to comiesięczne spotkanie. Stowarzyszeni uczestniczą we Mszy św. wotywnej o Najdroższej Krwi Chrystusa, adoracji Najświętszego Sakramentu, odmawiają modlitwy ku czci Krwi Chrystusa oraz słuchają konferencji przygotowanej przez siostrę adoratorkę albo księdza opiekuna. Stowarzyszeni uczestniczą w sesjach formacyjnych dla animatorów oraz sesjach formacyjnych i rekolekcjach dla świeckich organizowanych w Bolesławcu. Pogłębiają też relację z Bogiem w organizowanych czuwaniach nocnych i pielgrzymkach do sanktuariów w diecezji i na terenie kraju – mówi s. Bernadetta Pajdzik.

We wrocławskich wspólnotach

Grupy stowarzyszenia działają w całej Polsce. Najwięcej stowarzyszonych mieszka w archidiecezji wrocławskiej. We Wrocławiu działają m.in. w parafiach: św. Alberta Wielkiego, św. Bonifacego, św. Karola Boromeusza, św. Maurycego, Najświętszego Imienia Jezus i Najświętszej Maryi Panny Bolesnej we Wrocławiu-Różance. Centrum Duchowości Krwi Chrystusa mieści się w Bolesławcu Śląskim. Grupy prowadzą działalność apostolską, modlą się i uwielbiają Najdroższą Krew Zbawiciela. – Nasza wspólnota na spotkaniach formacyjnych podejmuje trudne tematy dotyczące np. wojny kulturowej, a później je omadla i wynagradza Bożemu Sercu zniewagi, jakich dzisiaj Serce Pana Jezusa doznaje – mówi ks. Patryk Olejnik, opiekun wspólnoty w parafii św. Maurycego. – Członkowie wspólnoty nie tylko wyrażają swoją opinię i omadlają problemy, ale podejmują też konkretne działania, jak chociażby wyrzeczenia i post – dodaje.

Reklama

W parafii św. Bonifacego stowarzyszeni w każdy pierwszy piątek miesiąca uczestniczą we Mszy św. sprawowanej w intencji sióstr adoratorek i stowarzyszenia, po czym spotykają się na plebanii, gdzie pogłębiają życie duchowe przez lekturę i świadectwa. Wspólnotę zacieśniają również przez przeżywanie codziennych radości i smutków czy dzielenie się samodzielnie wypieczonym chlebem.

Czerwony Różaniec

Jedną ze szczególnych modlitw stowarzyszonych jest Koronka do Krwi Chrystusa, czyli tzw. Czerwony Różaniec, składający się z 33 ziarenek symbolizujących 33 lata życia Pana Jezusa. „Dziesiątka” liczy pięć ziaren, a tajemnic jest siedem. Modlitwa ma swoje korzenie w Rzymie. W bazylice San Nicola in Carcere od 1708 r. znajdowała się relikwia Krwi Chrystusa – nasączony Jego Krwią skrawek płaszcza żołnierza obecnego na Golgocie przy ukrzyżowaniu. Na okoliczność stulecia obecności relikwii ks. Franciszek Albertini założył dla jej uczczenia Bractwo Przenajdroższej Krwi i ułożył modlitwę do Krwi Chrystusa. W modlitwie tej rozważa się przelanie Krwi Jezusa w siedmiu tajemnicach – podczas: obrzezania, modlitwy w Ogrójcu, biczowania, cierniem koronowania, na drodze krzyżowej, przy ukrzyżowaniu i przy otwarciu boku włócznią.

– Te momenty z życia Jezusa zostały wybrane ze względu na swoje symboliczne znaczenie w kontekście całego dzieła zbawienia. Mają one głębokie znaczenie dla codziennego życia. Koronka do Krwi Chrystusa przypomina nam o tym, za jak wielką cenę zostaliśmy odkupieni, jak mocno Bóg nas kocha i jak bardzo czeka na ofiarną odpowiedź ludzkiego serca i życia – mówi s. Bernadetta Pajdzik.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się I edycja projektu "Rodzina jest cudem"

2022-11-30 09:29

Faustyna Szczepek

Rodziny podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem

Rodziny podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem

Zakończyła się I edycja projektu Rodzina jest Cudem organizowana w Domu Rekolekcyjnym w Rzepedzi. Projekt obejmował warsztaty, konferencje, spotkania modlitewne, a także piknik rodzinny. Wszystko to, by pokazać piękno rodzinnego życia.

Pierwszym spotkaniem w ramach projektu był wrześniowy Piknik Rodzinny, podczas którego rodziny mogły wspólnie spędzić czas przy dobrej zabawie, kawie, ciastku i kiełbasce z grilla, a przy okazji posłuchać ewangelizacyjnego koncertu zespołu Bankruci, który odbył się w rzepedzkiej auli. Piknik ten był również zaczynem i zachętą do dalszych trzech Weekendów Formacyjnych dla Małżonków, również organizowanych w ramach projektu.

CZYTAJ DALEJ

MS: Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

2022-11-30 17:24

[ TEMATY ]

TVN

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Archiwum Ministerstwa Sprawiedliwości

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Prawomocny wyrok sądu zobowiązał redaktora naczelnego TVN24 do opublikowania sprostowania nieprawdziwych informacji. Kłamstwa dotyczące sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości mają zostać sprostowane w audycji "Czarno na białym".

W wyroku z 28 listopada br. Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał redaktorowi naczelnemu TVN24 zamieszczenie sprostowania do materiału pt. "Promocja za miliony", wyemitowanego 22 lutego 2021 r. w audycji "Czarno na białym" TVN24. Sprostowanie ma zostać wyemitowane na antenie TVN24 w trakcie najbliższej emisji tej audycji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję