Reklama

Aspekty

Formacja, wakacje i wypoczynek

Wakacje to tradycyjnie czas, kiedy odbywają się młodzieżowe oazy.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 29/2020, str. I

Alicja Tarnowska

W oazach w Długiem brało udział 42 młodych ludzi

W oazach w Długiem brało udział 42 młodych ludzi

Takie trzy oazy odbyły się w ośrodku w miejscowości Długie w dniach 10-18 lipca. Prowadziło je trzech księży. Ksiądz Paweł Grzesiak i ks. Łukasz Sławiński byli odpowiedzialni za ONŻ II stopnia, z kolei ks. Damian Drop za ONŻ III stopnia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarno-epidemiologicznymi, w każdej z trzech oaz wzięło udział 14 uczestników. – Program mamy standardowy. Rozpoczynamy Jutrznią, następnie śniadanie, a po nim Szkoła Liturgii, Szkoła Śpiewu, czyli to, co jest obecne na wszystkich oazach. Centralne znaczenie ma Eucharystia. To, co różni ONŻ II stopnia od innych, to nabożeństwo celebracji słowa, na którym pogłębiamy Pismo Święte, oraz krąg biblijny, czyli spotkania w grupach i dzielenie się słowem Bożym – mówi ks. Łukasz Sławiński.

Tematem przewodnim tegorocznych oaz był Exodus, czyli wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Jak mówi ks. Łukasz, oazę przeżywała młodzież, która poznała już Chrystusa i uczyniła Go swoim Panem i Zbawicielem, a teraz kolejno w ramach oazy II i III stopnia pogłębia ten akt przez właściwą formację i – tak jak Izraelici – dokonuje tego przez wyjście z niewoli swoich grzechów i słabości. Kontynuacją tej formacji jest III stopień, który pozwala młodym ludziom poznać Kościół i odnaleźć w nim ich właściwe miejsce. Młodzi podczas ONŻ III stopnia odmawiają cały Brewiarz i w sposób multimedialny poznają bazyliki, kościoły stacyjne, odkrywają ich znaczenie nie tylko strukturalne, ale także duchowe. – Czas oazy to nie tylko czas wakacji i wypoczynku, gdzie jest zabawa i wiele innych atrakcyjnych i ciekawych propozycji dla młodych, ale jest też możliwością poznania siebie, formacji, wyjściem ze swoich ograniczeń po to, żeby móc służyć miłością agape, czyli służby dla drugiego człowieka i wspólnoty Kościoła. Jest odnalezieniem miejsca w Kościele i roli, jaką mogę w nim odegrać jako człowiek młody, osoba świecka – mówi ks. Łukasz Sławiński.

2020-07-14 13:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję