Reklama

Niedziela Podlaska

Wyrusz na duchowy szlak

Z ks. Andrzejem Falkowskim, dyrektorem Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę, rozmawia Monika Kanabrodzka.

Niedziela podlaska 30/2020, str. VII

Archiwum CIDD

Ks. Andrzej Falkowski na pątniczym szlaku

Ks. Andrzej Falkowski na pątniczym szlaku

Monika Kanabrodzka: Przed nami jubileuszowa XXX Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę. Czy będziemy mogli tradycyjnie wyruszyć do Matki Bożej?

Ks. Andrzej Falkowski: W maju tego roku na Jasnej Górze odbyło się ogólnopolskie spotkanie wszystkich dyrektorów pieszych pielgrzymek. Przyjechaliśmy do Matki Bożej, by zapytać, jak będzie wyglądało tegoroczne pielgrzymowanie. Maryja zawsze troszczyła się o swoje dzieci. Tak było, jest i będzie. Przed Jej matczynym obliczem ustaliliśmy, że ta troska musi być widoczna podczas naszego pielgrzymowania, a każda diecezja wypracuje swoje zasady. Wraz z naszym biskupem Piotrem Sawczukiem podjęliśmy trudną decyzję, że mimo wielkiego pragnienia udania się na Jasną Górę, pątnicy diecezji drohiczyńskiej pozostaną w swoich domach. Pozostaną ze względu na troskę i miłość do bliźnich, do wszystkich, którzy co roku przyjmowali nas na trasie, gościli w swoich parafiach, swoich miejscowościach i swoich domach. Nie oznacza to jednak, że w tym roku pielgrzymki nie będzie. Wręcz przeciwnie. Wiem, że nasi pielgrzymi nigdy nie lękali się trudności i zawsze chętnie podejmowali wszelkie trudy. Dlatego zachęcam wszystkich do podjęcia trudu duchowego pielgrzymowania.

Jak rozpocząć duchowe pielgrzymowanie?

Na początku wyjaśnijmy, że duchowe pielgrzymowanie nie jest czymś nowym. Każdego roku naszym pątnikom towarzyszyła modlitwa i ofiara tych, którzy podjęli się pielgrzymowania duchowego. W ubiegłym roku takich osób było 2500. Pielgrzymowanie, zarówno fizyczne, jak i duchowe zaczyna się od wzbudzenia intencji. Bez tego bylibyśmy tylko religijnymi turystami. Intencja nadaje sens podejmowanym wyrzeczeniom i ofiarowanym modlitwom. Gdy już będziemy znali nasze intencje, pozostanie nam zgłoszenie się do swojej parafii, by otrzymać znaczek i kartę pielgrzyma oraz zapisać się do grupy srebrnej. Natomiast 1 sierpnia na godz. 10.00 bp Piotr Sawczuk zaprasza wszystkich pątników do drohiczyńskiej katedry na uroczystą Eucharystię inaugurującą w naszej diecezji duchowe pielgrzymowanie.

Reklama

Jakie obowiązki bierze na siebie duchowy pielgrzym?

Najważniejszym punktem każdego dnia pielgrzymkowego jest udział w Eucharystii. W wielu parafiach będą organizowane Msze św. ze specjalnymi rozważaniami dla pielgrzymów duchowych. Ponadto każdy pielgrzym zobowiązuje się do odmówienia jednej części Różańca oraz do udziału w Apelu Jasnogórskim osobiście lub za pomocą transmisji. Można będzie także wysłuchać konferencji transmitowanych za pośrednictwem Diecezjalnej Telewizji Internetowej.

Nowością będą Apele transmitowane z terenu naszej diecezji. Czy każdy będzie mógł wziąć w nich udział?

Serdecznie zachęcam do osobistego przybywania na Apele. Już od pierwszego sierpnia o godz. 20.30 będziemy spotykali się w poszczególnych dekanatach na adoracji Najświętszego Sakramentu oraz na Apelu Jasnogórskim. Zaczniemy od Bielska Podlaskiego, a następnie będziemy modlili się w: Brańsku, Ciechanowcu, Drohiczynie, Hajnówce, kaplicy seminaryjnej, Kosowie Lackim, Łochowie, Sarnakach, Siemiatyczach, Sokołowie Podlaskim i Węgrowie. Każdy będzie mile widziany na wspólnej modlitwie.

Proszę powiedzieć, w jaki sposób jako dyrektor Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę zachęciłby ksiądz do udziału w niej?

Jako doświadczony pątnik wiem, że jeśli ktoś przynajmniej raz wyruszył na Jasną Górę, będzie miał w sobie piękne wspomnienia i wewnętrzną potrzebę kolejnego spotkania z jasnogórską Matką. Tych, którzy już kiedyś pielgrzymowali zapraszać i zachęcać nie trzeba. Jednak jest jeszcze wiele osób, które na pielgrzymce jeszcze nigdy nie były. Na koniec pragnę zaprosić wszystkich chętnych diecezjan, by 13 sierpnia przybyli na Jasną Górę autokarami lub prywatnymi samochodami. O godz. 8.00 spotkamy się na początku Alei NMP; o godz. 9.20 wejdziemy do kaplicy Matki Bożej, a o godz. 11.30 będziemy uczestniczyli w Eucharystii pod przewodnictwem naszego Biskupa. Spotkajmy się u Matki Bożej, aby wspólnie oddać się Jej opiece i głośno wypowiedzieć hasło tegorocznej Pielgrzymki: „Pod Twoją obronę…”.

2020-07-21 13:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Biada nam, obłudnikom

2021-09-26 08:32

Adobe Stock

Od dłuższego czasu towarzyszy mi myśl, że jesteśmy obłudnikami, jeżeli chodzi o wiarę, gdyż jestem przekonany, że Syn Boży do większości z nas, współczesnych chrześcijan powiedziałby te same słowa, jak 2 tysiące lat temu mówił prosto w oczy faryzeuszom: Biada wam, obłudnicy.

Dlaczego mam wrażenie, że staliśmy się obłudnikami? Wystarczy przyjrzeć się, jak większość z nas podchodzi do naszej wiary. Zapewne od niejednego bym usłyszał: Ale czego się czepiasz? Rano i wieczorem pacierz odmówię, Koronkę do Bożego Miłosierdzia też, Różaniec też, w niedzielę prawie zawsze jestem na Mszy Świętej itp. Ale co z tego? Czy my modlimy się, bo faktycznie czujemy żywą obecność Boga czy „bo tradycja nakazuje” lub „bo w domu tak się przyjęło”. Dlatego uważam, że staliśmy się niejako faryzeuszami obecnych czasów, czyli „musimy spełnić jakiś obowiązek, bo tak wiara nakazuje” i tyle. Nie robimy to z miłości do Boga, ale raczej dlatego, żeby uniknąć Jego gniewu i ewentualnej srogiej kary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję