Reklama

Niedziela Przemyska

List pasterski na zakończenie wakacji i początek roku szkolnego 2020/2021

Wybrani i posłani, aby rozpoznawać, „jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu miłe i co doskonałe”. (por. Rz 12,2)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgia słowa dzisiejszej niedzieli zachęca do poznania i realizacji woli Boga, nawet wówczas, kiedy wydaje się nam trudna, narażona n­a wyśmianie, niezrozumienie, czy nawet na odrzucenie przez ludzi. W poznawaniu tajemnic Boga i Jego woli pomagają ludziom prorocy. To osoby przez Boga wybrane i posłane z misją głoszenia Jego woli, a wypełniając wiernie zlecone im zadanie niejednokrotnie byli napiętnowani i niezrozumiani.

Bóg posyła proroków do dzisiejszego świata.

Przez stulecia dzieje Kościoła, w tym archidiecezji pokazują, że Pan Bóg w każdych czasach daje swoich wysłanników, którzy jak biblijni prorocy, prowadzą ku zbawieniu powierzony im lud.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Człowiekiem wierności woli Bożej był bł. ks. Balicki żyjący w latach 1869-1948, patron tego roku duszpasterskiego. Wraz z przyjęciem sakramentu chrztu św., rozpoczęła się jego pielgrzymka ku świętości, poprzez okresy związane z wychowaniem, zdobywaniem wiedzy zgodnie z ówczesnym systemem edukacyjnym, aż po formację w seminarium duchownym w Przemyślu. Ten etap życia doprowadził go do święceń kapłańskich 20 lipca 1892 r. w katedrze przemyskiej. W dalszych latach nie zaniedbywał pracy nad sobą i pogłębiania wiedzy. Czynił to jako wikariusz, student w Kolegium Polskim w Rzymie, wykładowca w Instytucie Teologicznym w Przemyślu, także jako rektor seminarium, spowiednik, opiekun potrzebujących. Niewątpliwy wpływ na kształtowanie się jego osobistej świętości, na duchowy wzrost i pełnienie zleconej Mu przez Boga misji mieli – jak zauważył jeden z biografów –„Rodzice, którzy nie studiowali ani psychologii, ani pedagogiki, bezwiednie zastosowali wobec swoich dzieci najskuteczniejszą metodę wychowawczą – własny przykład”. Zapewne podobne spostrzeżenie należy odnieść do jego nauczycieli, duszpasterzy i spotkanych ludzi. W efekcie, jako dojrzały kapłan, doszedł do przekonania, że prawdziwa mądrość polega na pełnieniu woli Bożej i pochodzi od Jezusa Chrystusa. Bł. ks. Jan Balicki poprzez pokorne pójście za Jezusem i naśladowanie Go doskonale wypełniał swoje życiowe powołanie i jest dla nas przykładem, jak wypełniać zadanie, by nie rozminąć się z Chrystusem, naszym Nauczycielem i Przewodnikiem w drodze do zbawienia.

W czasie zachwiania ewangelicznych wartości, jesteśmy mocno miotani wichurą ideologicznych kłamstw.

Podziel się cytatem

Bóg i nam powierza misję prorocką głoszenia Jego woli.

Rolę współczesnego proroka, z racji powołania i posłania, powinna pełnić rodzina, szkoła i Kościół. To właśnie ludzie sumienia wrażliwego na Bożą wolę wyrażoną w Dekalogu, formowani przez wierność słowu Bożemu i nauczaniu Jezusa, stają się reprezentantami Boga i pełnią misję proroków dzisiejszych czasów.

Refleksja nad tą prawdą wydaje się konieczna w perspektywie rozpoczynającego się roku szkolnego i katechetycznego. A zatem jako ludzie ochrzczeni i powołani do bycia rodzicem, nauczycielem, wychowawcą, kapłanem, katechetą i uczniem, jesteśmy wezwani do przypominania Jezusowej woli Bożej. A jest nią nieustanne głoszenie Bożego słowa, wsłuchiwanie się w jego treść. Dziś widzimy, że życie według wartości ewangelicznych i ich obrona nie są popularne, a wręcz zagrożone, bezczeszczone czy wyśmiewane przez ludzi wrogo nastawionych do Kościoła, krzyża Chrystusowego, dziedzictwa Ewangelii na polskiej ziemi. W czasie zachwiania wielu ewangelicznych wartości, jesteśmy mocno miotani wichurą ideologicznych kłamstw. Tym bardziej trzeba nam zakorzenienia w Bogu, rodzinie, narodzie.

Drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele i katecheci!

Reklama

Jesteśmy również wezwani do posłuszeństwa woli Bożej i świadectwa wierności Chrystusowi, a to dokonuje się niekiedy za cenę cierpienia. Człowiek żyjący wiarą nie może się łudzić, że bycie chrześcijaninem nie będzie go nic kosztować. Pomyślmy o tym, jak wielkim antyświadectwem wiary Chrystusowej jest rezygnacja przez niektórych uczniów z lekcji religii w szkole, często wyrażana za zgodą rodziców. Wola Boża ma też ostrzegać przed konsekwencjami pochopnych wyborów, nierozsądnych decyzji, czy wręcz zła, które za sprawą złego ducha zaśmieca dusze ludzkie.

Potrzeba dziś gruntownej formacji i kształtowania czytelnych postaw i ciągłego doskonalenia charakteru i pogłębiania wiary. Dla nas, uczniów Chrystusa, formacyjna droga nabiera szczególnego znaczenia przez związanie jej z Panem, obecnym w Najświętszym Sakramencie.

Drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele i katecheci!

Regularnie przystępujmy do sakramentu pokuty i często przyjmujmy Komunię św. W niedziele i święta „gromadźmy się na Świętej Wieczerzy”. Pamiętajmy o oddawaniu czci Sercu Bożemu i Niepokalanemu Sercu Maryi. Nie zapominajmy o modlitwie różańcowej i codziennym pacierzu. Niech każdy uczeń zadba o solidne uczestnictwo w katechezie, a katecheci niech dołożą wszelkich starań, aby zajęcia z religii była przepełnione Duchem Bożym, by były radosne i pożyteczne życiowo, a także atrakcyjne wychowawczo, metodycznie i intelektualnie. Zachęcam dzieci i młodzież, aby ochotnie brali udział w konkursach katechetycznych i zaangażowali się w działalność grup apostolskich działających w parafii i w szkole, np. RAM-u, KSM-u, Ruchu Światło-Życie, Liturgicznej Służbie Ołtarza, Eucharystycznym Ruchu Młodych czy Szkolnych Kół Caritas. Czytajmy prasę religijną i korzystajmy z młodzieżowych programów w katolickich rozgłośniach np. Radia Fara i Radia Maryja. Dyrektorów szkół, nauczycieli, pracowników administracji oświatowej i nadzoru pedagogicznego proszę, aby obecność katechezy szkolnej i katechetów postrzegali jako wartość, przede wszystkim w procesie wychowawczym i kulturowym. Wspólnie dołóżmy starań, aby nasi wychowankowie byli posłuszni woli Pana Boga, kochali Kościół i naszą Ojczyznę oraz rozwijali swoje człowieczeństwo na miarę bł. ks. Jana Balickiego.

„Niech Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, przeniknie nasze serca swoim światłem, abyśmy wiedzieli, czym jest nadzieja naszego powołania” – usłyszeliśmy w aklamacji. W tym świetle rozpoczynajmy nowy rok szkolny, myślmy po Bożemu, przemieniajmy się „przez odnawianie umysłu” i starajmy się rozpoznawać, „jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu miłe i co doskonałe” (por. Rz 12,2).

Cały list jest dostępny na stronie internetowej: www.przemyska.pl

2020-08-25 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Minął rok

Niedziela przemyska 1/2022, str. I

[ TEMATY ]

wywiad

abp Adam Szal

Archiwum parafii archikatedralnej

Pasterskie błogosławieństwo metropolity

Pasterskie błogosławieństwo metropolity

O najważniejszych wydarzeniach minionego roku – z abp. Adamem Szalem, metropolitą przemyskim, rozmawia ks. Zbigniew Suchy.

Ks. Zbigniew Suchy: Księże Arcybiskupie – jest 1. niedziela stycznia, od 4 tygodni jesteśmy już w nowym roku liturgicznym. Chciałbym wrócić do roku zakończonego, zrobić jego podsumowanie. Na co Ksiądz Arcybiskup zwróciłby uwagę? Abp Adam Szal: Każdy rok liturgiczny ma swoje przesłanie. Ten rok, który się zakończył, był wpisany w panoramę 3 lat związanych z Eucharystią. Tajemnica Eucharystii jest niezgłębiona, ale posiłkując się patronami i błogosławionymi próbujemy naśladować ich w kulcie Najświętszego Sakramentu. W pierwszym roku zastanawialiśmy się nad wielkością tej Tajemnicy, powtarzając słowa dobrze nam znane z Mszy św.: „Oto wielka tajemnica wiary”, i patronem naszym był bł. Jan Wojciech Balicki. W ubiegłym roku patronował nam niezwykły kapłan, św. Józef Sebastian Pelczar, który miał wielki szacunek do Eucharystii; można przytaczać wiele epizodów, wydarzeń związanych z jego życiem, a dotyczących Eucharystii. Święty Józef Sebastian Pelczar jest takim bardzo dobrym nauczycielem w przeżywaniu Najświętszego Sakramentu, zwłaszcza Mszy św. Bardzo często w homiliach, które wygłaszałem w ubiegłym roku, a były one związane z tajemnicą Eucharystii, przytaczałem taką piękną, prostą wskazówkę, którą św. Józef Sebastian Pelczar napisał w swoich refleksjach, ucząc o tym, jak mamy dbać o nasze wewnętrzne usposobienie, gdy przeżywamy Eucharystię. Dla przypomnienia jeszcze raz powtórzę te jego rady: żeby starać się być na Mszy św. jakbyśmy byli na Kalwarii – ze skruchą Marii Magdaleny, z wiarą św. Jana Apostoła i z miłością Bogurodzicy. Również chciałbym wspomnieć z mojego posługiwania biskupiego o pięknym momencie, który Pan Bóg pozwolił mi przeżywać w czasie minionego roku, jakim była konsekracja świątyń, czy jeszcze częstsza konsekracja ołtarzy. To pocieszające, że księża i wierni razem z duszpasterzami chcą, aby to miejsce, gdzie jest sprawowana Eucharystia, było jak najgodniejsze tej tajemnicy, którą przeżywamy. Nawet małe miejscowości – np. Darowice należące do parafii Kormanice, czy Liskowate, które należy do parafii Krościenko k. Ustrzyk – postarały się o to, aby był ołtarz i kościół uroczyście poświęcony. Tych konsekracji ołtarzy w minionym roku było sporo, ostatnia miała miejsce w Jarosławiu 7 grudnia. To było dopełnienie tego mijającego roku duszpasterskiego. Ważne jest też to, żeby dobrze przygotować dzieci do przyjęcia I Komunii św. To szczególny moment, na który chciałbym zwrócić uwagę duszpasterzy i rodziców, bo jestem przekonany, że najlepszymi katechetami dla dzieci i młodzieży są rodzice.
CZYTAJ DALEJ

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa Sowińskiego – misjonarza cyfrowego

2025-07-26 19:57

[ TEMATY ]

świadectwa

Archiwum prywatne Krzysztofa Sowińskiego

Krzysztof Sowiński należy do najpopularniejszych chrześcijańskich twórców internetowych w Polsce. Głosi Ewangelię, prowadzi popularne podcasty, śpiewa w chrześcijańskim zespole i inspiruje innych do powrotu do Pana Boga. „Kościół jest piękny, kochający, pełny życia” - mówi z przekonaniem, choć lata temu jego świat zdominowany był przez uzależnienia.

Nazywam się Krzysztof Sowiński. Jestem mężem, ojcem trójki dzieci, ewangelizatorem, YouTuberem, Prezesem Fundacji SOWINSKY oraz wokalistą rockowego zespołu ewangelizacyjnego Redhead Hero. Wkrótce absolwentem Akademii Katolickiej w Warszawie na kierunku teologia.
CZYTAJ DALEJ

Świętowali jubileusz

2025-07-27 20:19

Biuro Prasowe AK

- Historia Marii Magdaleny wpisuje się w treść tego, co przeżywamy podczas każdej Eucharystii, ale to jest także treść życia, wiary, miłości tej ziemi, nadziei upadków i powstań, tych wszystkich ludzi, którzy tutaj żyli i których życie duchowe od 200 lat związane jest z tą parafią i z tą świątynią poświęconą św. Marii Magdaleny – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie odpustu w Odrowążu Podhalańskim, gdzie świętowano 200-lecie powstania parafii.

Na początku uroczystości przedstawiciele czterech wsi tworzących parafię — Odrawąża, Zaucznego, Pieniążkowic i Działu — powitali abp. Marka Jędraszewskiego. Jeden z sołtysów przypomniał, że historia parafii rozpoczęła się 200 lat temu w Pieniążkowicach, skąd wyszła procesja, by położyć kamień węgielny pod budowę kościoła w Odrowążu. – Polska nie istniała. Trudne czasy. Nasi pradziadkowie wybudowali tę świątynię, która do dzisiejszego dnia trwa – mówił. – Jeżeli będziemy kierować się słowami, które są na sztandarach — Bóg, honor, ojczyzna — i tak postępować, to na pewno będziemy i przetrwamy — dodawał mężczyzna.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję