Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Przyjdź na warsztaty muzyczne

W parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej oraz w dąbrowskim Zespole Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka odbędzie się 18-20 września 4. edycja Zagłębiowskich Warsztatów Wokalno-Instrumentalnych.

Niedziela sosnowiecka 36/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

muzyka

Archiwum parafii św. Maksymiliana

Muzykowanie na chwałą Bożą zawsze gromadzi sporo utalentowanych osób

Muzykowanie na chwałą Bożą zawsze gromadzi sporo utalentowanych osób

Wśród tylu i tak wielkich darów, którymi Bóg, będący sam najdoskonalszą w sobie harmonijną jednością, ozdobił stworzonego na swój obraz i podobieństwo człowieka, poczesne miejsce zajmuje muzyka, która wespół z innymi sztukami wyzwolonymi przyczynia się do radości ducha i rozkoszy umysłowej. O niej to słusznie pisał Augustyn: „Aby ludzie, rozumną duszą obdarzeni, zdawali sobie sprawę z tej wielkiej rzeczy (mowa tu o harmonii stworzenia), szczodrobliwość Boża obdarzyła ich muzyką, czyli zdolnością i umiejętnością śpiewania” – czytamy w encyklice Musicae sacrae disciplina.

Reklama

Niebagatelna jest też rola muzyki w liturgii – według tego samego dokumentu spełnia ona uprzywilejowaną rolę w samym sprawowaniu świętych ceremonii i obrzędów. – Śpiew w liturgii zawsze ma pomóc stworzyć wspólnotę. W czasach, w których jest w nas wiele lęku, izolacji, w których powstają między nami bariery, nie tylko ze względu na pandemię koronawirusa, chyba wszystkim nam potrzebne są chwile, podczas których możemy się wspólnie uczyć, modlić, cieszyć, dzielić się talentami i je pielęgnować – mówi ks. Paweł Krawczyk, wikariusz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej.

To właśnie w tej parafii oraz w dąbrowskim Zespole Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka odbędzie się czwarta edycja Zagłębiowskich Warsztatów Wokalno-Instrumentalnych. Do Dąbrowy w dniach 18-20 września (piątek-niedziela) organizatorzy zapraszają wokalistów (organistów, katechetów, siostry zakonne, osoby śpiewające w scholach, chórach i innych zainteresowanych śpiewem), a także osoby grające na różnych instrumentach. Wspólne muzykowanie na chwałą Bożą zgromadzi osoby, które ukończyły 14 lat (osoby młodsze mogą zostać dopuszczone do udziału w imprezie po wcześniejszym kontakcie z organizatorami).

Ostatnie Zagłębiowskie Warsztaty Wokalno-Instrumentalne odbyły się 4 lata temu. Jak podkreślają ich uczestnicy, była to wspaniała przygoda i spotkanie z wybitną muzyką sakralną w ciekawych opracowaniach. Tegoroczne warsztaty będą prowadzone przez Piotra Pałkę oraz Jakuba Tomalaka. Obaj to znani muzycy, dyrygenci, kompozytorzy i autorzy aranżacji, mający na koncie współpracę z wybitnymi artystami oraz setki godzin doświadczenia w nauce śpiewu. Spotkanie będzie okazją nie tylko do ćwiczeń muzycznych, ale także udziału w konferencjach i modlitwie. Zakończeniem warsztatów będzie niedzielna Eucharystia o godz. 12.00, podczas której uczestnicy warsztatów zaprezentują zdobyte umiejętności. Zgłoszenia przyjmowane są przez specjalny formularz https://forms.gle/pj4D5V4fPHN4LZzM7 do dnia 11 września.

2020-09-02 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II ponownie w Sosnowcu! Wartościowy koncert Zespołu New Life’m

Już 29.10.2016 r. w sosnowieckiej MUZIE zagości Zespół New Life’m. Ten znany na polskiej scenie muzycznej chrześcijański Zespół zaprezentuje publiczności piosenki z najnowszej płyty „Moje Westerplatte”, która powstała w oparciu o nauczenie Jana Pawła II. Dla Papieża Polaka wiara, nadzieja i miłość wiązały się nie tylko z duchowością człowieka, ale także z tożsamością swojego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję