W drugą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, 38 lat temu, 31 sierpnia 1982 r., mieszkańcy Lubina zgromadzili się na rynku, na pokojowej manifestacji, by ułożyć krzyż z kwiatów i śpiewać pieśni patriotyczne. Milicja ostrzelała tłum petardami, gazem łzawiącym i ostrą amunicją. Od kul milicyjnych zginęło trzech robotników: Mieczysław Poźniak, Andrzej Trajkowski i Michał Adamowicz, a wielu zostało rannych.
Mieszkańcy miasta dokładnie pamiętają wydarzenia tamtych dni. Wielu z nich bowiem uczestniczyło w tej manifestacji i było naocznymi świadkami. Dlatego też, co roku ostatni dzień wakacji ma wyjątkowe znaczenie. Podobnie jak w latach ubiegłych, również i w tym roku oddali hołd zamordowanym w czasie Zbrodni Lubińskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie, została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji ofiar tamtych dramatycznych wydarzeń. Na wspólnej modlitwie spotkało się lubińskie duchowieństwo, rodziny ofiar, związkowcy oraz przedstawiciele władz samorządowych różnego szczebla.
Eucharystii przewodniczył miejscowy proboszcz ks. Paweł Bujak, homilię wygłosił ks. prał. Wiesław Migdał, emerytowany proboszcz lubińskiej parafii św. Maksymiliana Kolbe.
Po raz 38. obchodzono rocznicę Zbrodni Lubińskiej
Reklama
– Gromadzimy się na Eucharystii, aby dziękować za to, co wydarzyło się 40 lat temu. Za powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. W Piśmie Świętym czytamy: „Jeżeli ziarno pszenicy wrzucone w ziemię nie obumrze, zostanie samo. Ale jeżeli obumrze przynosi plon obfity” (J 12, 24). Naród Polski od 1050 lat wrzuca w ziemię ziarno. Broni świętości i wartości, z których powstał. Broni wolności i tradycji naszych przodków – powiedział ks. Migdał.
Kaznodzieja, przytaczając kolejne wydarzenia z historii, mówił o tym, jak ważna jest pamięć o tych tragicznych wydarzeniach i jakże ważne jest to, aby nasze dziedzictwo przekazywać młodemu pokoleniu.
– Jedność słowa i czynu charakteryzuje człowieka prawego, solidarnego. Tak było zawsze, tak jest i dziś. Solidarność jest wartością, którą muszą znać Polacy. Przeżywając 38. rocznicę Zbrodni Lubińskiej, cóż powiedzieć, oby się to nigdy nie powtórzyło. Oby nigdy więcej brat brata nie zabijał. To, co wydarzyło się 38 lat temu, niech będzie dla nas żałosną lekcją, o której nie wolno zapominać. Trzeba pamiętać. Dziękować za ofiarę wszystkich poległych w stanie wojennym. Dlatego niech ta lekcja będzie dla nas lekcją powagi i pamięci o zmarłych. Niech dobry Bóg tym wszystkim wynagrodzi, a nam da moc i siłę w trwaniu i bronieniu wolnej Ojczyzny codziennym życiem. Boże, błogosław Ojczyźnie naszej – powiedział ksiądz prałat.
Po Eucharystii uczestnicy przeszli pod Pomnik Pamięci Ofiar Lubina ‘82, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.