Reklama

Niedziela Lubelska

Wspinaczka ku świętości

Uczniowie „Biskupiaka” wzorem św. Stanisława Kostki starają się dokonywać mądrych i ambitnych wyborów.

Niedziela lubelska 40/2020, str. III

[ TEMATY ]

rok szkolny

katolickie liceum

Ewa Kamińska

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

Tradycyjnie 18 września, we wspomnienie swojego patrona, uczniowie XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki zgromadzili się na Mszy św. w archikatedrze lubelskiej. Ze względu na sytuację epidemiczną wzięli w niej udział przede wszystkim uczniowie klas pierwszych, którzy złożyli ślubowanie. Eucharystię celebrował bp Adam Bab wraz z dyrektorem szkoły ks. Grzegorzem Strugiem, pierwszym dyrektorem ks. Krzysztofem Targońskim oraz z ks. Grzegorzem Różyło i ks. Michałem Baińskim.

Szczyt życia

Reklama

Biskup Adam przywołał postać św. Stanisława Kostki i przypomniał, że mimo krótkiego życia osiągnął on dojrzałość i doskonałość. Zwracając się do młodzieży zachęcił, by wzorem swego patrona dokonywała mądrych i ambitnych wyborów, i kierowała się właściwą hierarchią wartości. Przytoczył epizod z życia św. Stanisława, gdy razem z bratem podczas studiów w Wiedniu, w Collegium Nobilium musieli opuścić jezuicki konwikt. Bracia zamieszkali na stancji w domu luteranina, który był zafascynowany ówczesną europejską awangardą, jaką była reformacja. Człowiek ten wiedział, że trafili do niego młodzi polscy katolicy i zaczął im dokuczać. Taka była moda zanegowania wielowiekowej tradycji, niechęci do Kościoła i do tradycyjnego katolicyzmu. Stanisław mimo przykrych doświadczeń nie tylko oparł się zakusom poddania panującym trendom, ale trwał w postanowieniu, żeby wstąpić do jezuitów i być świętym człowiekiem. Dzięki wielkiej pobożności, modlitwie i nauce osiągnął szczyty życia duchowego.

Na ramionach gigantów

Pasterz zwrócił uwagę na analogię współczesnej awangardy ideowej, kulturowej, nawet naukowej, swoistej mody na „niebycie chrześcijaninem”, do czasów sprzed 470 lat. Przestrzegł, by młodzi nie dali się uwieść awangardzie, by ktoś za nich decydował, co jest nowoczesne, a co przestarzałe, co aktualne, a co nie. Życzył pierwszoklasistom, by wykorzystali czas nauki na stawianie mądrych i odważnych pytań o to, gdzie jest prawda, dla wszystkich jedna i ta sama, by dokonywali klarownych i jednoznacznych wyborów. Biskup Bab wspomniał o pięknych tradycjach szkoły, o jej wysokim poziomie nauczania i wychowania, czego efektem jest wydanie wielu świętych i uczonych. Kaznodzieja zacytował słowa Bernarda z Chartres: „Jesteśmy jak karły, które wspinają się na ramiona gigantów, by widzieć więcej od nich i dalej sięgać wzrokiem, i to nie za sprawą bystrości swojego wzroku, czy wysokości ciała, lecz dzięki temu, że wspinamy się w górę i wznosimy na wysokość gigantów”.

Dobra tradycja

Podczas szkolnej Eucharystii, z okazji 50-lecia kapłaństwa ks. kan. Krzysztofa Targońskiego zostały skierowane ku niemu gratulacje i podziękowania za trud odtworzenia „Biskupiaka” po 30 latach przerwy. Dzieje szkoły sięgają 1923 r., gdy powstało gimnazjum założone przez biskupa lubelskiego Mariana Fulmana. Gmach „Biskupiaka” zbudowano na Czwartku w latach 1927-34. Po wybuchu wojny w 1939 r. budynek został zajęty przez Niemców, a szkoła zlikwidowana. W 1944 r. wznowiła działalność i funkcjonowała do likwidacji przez władze komunistyczne w 1962 r. Staraniem ks. Targońskiego, w 1993 r. udało się reaktywować placówkę. Szkoła cieszy się dobrą renomą; nie tylko kształci, ale wychowuje uczniów w duchu katolickim i patriotycznym.

2020-09-30 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyżej, głębiej i dalej. Wielkopostne zamyślenia

[ TEMATY ]

rekolekcje

katolickie liceum

księża katecheci

MJscreen

Rozważania prowadzą katecheci z katolickiego LO.

Rozważania prowadzą katecheci z katolickiego LO.

Księża katecheci z katolickiego LO przygotowali wielkopostne rozważania.

Katecheci Liceum Ogólnokształcącego im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie ks. Tomasz Sroka i ks. Andrzej Kozubski publikują w internecie w każdą środę i piątek krótkie rozważania wielkopostne pt. „Wyżej, głębiej i dalej”. Kierują je m.in. do młodzieży i przyjaciół katolickiej placówki. Opierają je także o tematykę szkolną.

CZYTAJ DALEJ

Męczennice z Nowogródka

Historia męczeństwa 11 nazaretanek z Nowogródka jest równocześnie zwykła i niezwykła. Zwykła, bo przecież czas II wojny światowej obfitował w heroiczne postawy ludzi, włącznie z oddaniem życia. Nazaretanki są w tym ofiarowaniu się niezwykłe, bo uczyniły je wszystkie, cała wspólnota, 12 sióstr!

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: Godzina „W” to jest godzina również naszych wyborów dzisiejszych

Wiemy co znaczy godzina „W”. Wiemy również, że pod tym znakiem kryje się mnóstwo treści: Powstanie Warszawskie, stolica naszego narodu Warszawa, warszawiacy. Ta godzina „W” to jest również godzina wyboru tamtych ludzi i dzisiaj nas. Jako indywidualnych ludzi, ale też jako narodu – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski, który 1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

Częstochowskie obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego, w których wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miejskich, parlamentarzyści Ziemi Częstochowskiej, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Częstochowy, kombatanci, młodzież, harcerze, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Dąbrowa Zielona, rozpoczęły się minutą ciszy za poległych w Powstaniu Warszawskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję