Reklama

Niedziela Świdnicka

Gra na organach od 60 lat

Parafia św. Mikołaja w Świebodzicach świętowała diamentowy jubileusz Józefa Droździaka, zasłużonego organisty.

Niedziela świdnicka 40/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

jubileusz

organista

muzyka organowa

Stanisław Bałabuch

Józef Droździak wraz z małżonką podczas Mszy św.

Józef Droździak wraz z małżonką podczas Mszy św.

Uroczystej jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Adam Bałabuch. Swojej radości i wdzięczności względem jubilata nie krył proboszcz ks. kan. Józef Siemasz, który na początku przedstawił zarys muzycznego życiorysu organisty.

Organista czterech proboszczów

– Józef Droździak rozpoczął swoją muzyczną edukację jako młodzieniec w Salezjańskiej Szkole Organistowskiej w Przemyślu, gdzie pobierał lekcje od najlepszych profesorów m.in. od ks. Chlondowskiego, ks. Rączkowskiego, czy ks. Mańskiego. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Szczecinie oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. W październiku 1960 r. pan Józef przyjechał do Świebodzic, aby posługiwać w naszej parafii – powiedział ks. Siemasz i przypomniał, że nowy organista zaczynał pracę u boku ówczesnego proboszcza parafii św. Mikołaja ks. kan. Władysława Lorka, z którym współpracował przez 24 lata.

Mimo zmiany proboszczów, organista nieustannie pełnił swoją funkcję. Tak było przez 27 lat za czasów ks. prał. Augustyna Nazimka i przez 5 lat, kiedy proboszczem był ks. prał. Jan Gargasewicz. Czwartym proboszczem parafii w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat jest ks. Józef Siemasz, który od 4 lat współpracuje z wieloletnim organistą. – Panie Józefie, za te 60 lat chcielibyśmy panu serdecznie podziękować i prosić o kolejne lata posługiwania w naszej wspólnocie parafialnej – podziękował jubilatowi ks. Siemasz. – Można powiedzieć, że dobry organista to skarb dla parafii.

Przykłady świętości

W wygłoszonej w tym dniu homilii biskup pomocniczy diecezji świdnickiej zwrócił uwagę na kwestię życia wiecznego, do którego zmierza każdy człowiek. Jako przykład życia, które prowadzi do świętości biskup podał świadectwo św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która jako 4-letnia dziewczynka obiecała swojej umierającej matce, że będzie żyć tak, aby zostać świętą. Obietnicę spełniła i przez całe swoje krótkie, bo zaledwie 24-letnie życie, z którego 9 lat spędziła w zakonie, zawsze była wierna Jezusowi.

Reklama

Drugim przykładem, którym posłużył się biskup, była postać św. Augustyna, który jako młody człowiek prowadził życie dalekie od Kościoła.

– Jego matka, Monika, wylewała wiele łez, prosząc o nawrócenie syna. Prośby matki zostały wysłuchane po 32 latach. Augustyn nawrócił się, został kapłanem, biskupem, a dziś patronuje nam jako święty ojciec i doktor Kościoła – zaznaczył biskup Adam.

Życzenia i gratulacje

Tego dnia nie odbyło się bez życzeń dla jubilata, które składali obecny na Eucharystii ks. Nazimek, były burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz i grupy parafialne, a także wieloletni uczeń Ernest Koryciarz, który zadbał także o oprawę muzyczną uroczystości. W słowie końcowym bp Bałabuch podkreślił, że to bardzo rzadki jubileusz w naszej diecezji. Wręczył jubilatowi list gratulacyjny od bp. Marka Mendyka za zaangażowanie w życie diecezji świdnickiej oraz parafii św. Mikołaja w Świebodzicach, a także przekazał okolicznościowe odznaczenie.

2020-09-30 11:18

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłan gorliwej wiary

Niedziela małopolska 9/2019, str. IV

[ TEMATY ]

kapłan

jubileusz

kapłan

Janusz Legutko

Jubilat ks. Jerzy Rudnik z ks. Janem Kudłaczem, obecnym proboszczem parafii

Jubilat ks. Jerzy Rudnik z ks. Janem Kudłaczem, obecnym proboszczem parafii

„Księże kanoniku jesteś tu dziś z nami/ w dzień Twoich urodzin/ w dzień Twoich urodzin z radością śpiewamy. /Dziewięćdziesiąt wiosen metryka wskazuje/ ale nasz jubilat/ ale nasz jubilat/tym się nie przejmuje…” – śpiewali zebrani w niedzielę 17 lutego na Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Uszwi, gdzie świętowano 90. urodziny ks. kan. Jerzego Rudnika – emerytowanego proboszcza parafii

Za dar kapłaństwa i piękne życie duszpasterza dziękowały rzesze parafian. Dostojny Jubilat odprawił Mszę św. koncelebrowaną wspólnie z ks. prał. Janem Kudłaczem, obecnym proboszczem, który skierował do ks. Jerzego Rudnika słowa podziękowania; za jego obecność, za trud pracy duszpasterskiej i posługi sakramentalnej oraz za głoszone Słowo Boże.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: życie jest darem i warto składać dar z siebie

2023-01-29 12:22

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O nie marnowanie darów jakimi jesteśmy, nie marnowanie darów jakie posiadamy i nie odrzucanie osób zaapelował Ojciec Święty w rozważaniu przed dzisiejsza modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do czytanego w IV niedzielą zwykłą roku A fragmentu Ewangelii św. Mateusza (5,1-12) zawierającego osiem Błogosławieństw.

Franciszek wyszedł od pierwszego z nich: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (w. 3). Wskazał, że chodzi w nim o ludzi żyjących jak „żebracy Boga”, pragnących, aby żaden dar się nie zmarnował. Zaznaczył, że postawa taka pozwala nam docenić wartość nas samych, osób i rzeczy.

CZYTAJ DALEJ

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

[ TEMATY ]

Bledzew

Gorzowskie Wędrowanie

bł. Matka Róża Czacka

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Tym razem 28 stycznia w wędrówce pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Matki Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję