Reklama

Niedziela Lubelska

Abp Budzik: potrzebujemy pielgrzymki do wieczernika święceń

- Dla nas kapłanów, dzień dzisiejszy jest pielgrzymką do wieczernika naszych święceń, do tego momentu kiedy Chrystus powiedział nam „już was nie nazywam sługami, ale przyjaciółmi” – mówił w czasie uroczystej Eucharystii w katedrze lubelskiej abp Stanisław Budzik.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katarzyna Artymiak

Abp Stanisław Budzik

Abp Stanisław Budzik

Metropolita lubelski podkreślił, że dzisiaj cały Kościół pielgrzymuje do wieczernika, aby uwielbiać Boga za dwa wspaniałe dary: eucharystię i kapłaństwo. - Eucharystia, dzięki której Kościół żyje i sprawuje swoje dzieło zbawienia i kapłaństwo, tak ściśle związane z eucharystią, z niej wyrastające i do niej prowadzące – mówił abp Budzik.

W homilii arcybiskup przypomniał, że dzisiaj przypada 10. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. – Bez wątpienia możemy powiedzieć, że w swoich ostatnich dniach został on przybity do krzyża cierpienia tak jak Chrystus i św. Piotr – mówił abp Budzik. Ostatnia podróż Jana Pawła II z życia do życia przemówiła do milionów ludzi na całym świecie. Jego odchodzenie było największą katechezą dla wierzących.

Reklama

To papież Polak zainaugurował w Kościele ogromny kult miłosierdzia. – Podczas ostatniej pielgrzymki do naszej ojczyzny, konsekrując bazylikę Miłosierdzia Bożego w Krakowie, wzywał nas abyśmy słowem i czynem głosili orędzie miłosiernej miłości Boga, abyśmy z wiarą powtarzali „Jezu ufam Tobie” – mówił metropolita odwołując się do wydarzeń z 17 sierpnia 2002 roku.

- Wielki Czwartek to dobra okazja za to, aby podziękować Bogu za powołania kapłańskie, które wzbudza we wspólnotach życia konsekrowanego – apelował abp Budzik. Warto podziękować za posługę rekolekcjonistów, spowiedników, misjonarzom, kapelanom, pedagogom, opiekunem sanktuariów.

Metropolita wzywał wszystkich kapłanów do duchowego powrotu do wieczernika, aby przypomnieć sobie dzień i miejsce święceń kapłańskich, aby podziękować za sakramentalny gest nałożenia dłoni przez biskupa. – Z całą pokorą rozeznajemy w sobie potrzebę rozpalenia w sobie na nowo tego Bożego charyzmatu, który otrzymaliśmy przez sakrament kapłaństwa – mówił arcybiskup.

Reklama

Hierarcha prosił też, aby kapłani codziennie zadawali sobie pytanie „czy moje chrześcijańskie życie odzwierciedla Chrystusowe błogosławieństwa?”. – Tylko naśladowanie Pana pozwoli nam odpowiedzieć nam na aktualne wyzwania i kryzysy – dodał metropolita.

Hierarcha mówił do kapłanów zebranych w archikatedrze, że Duch Święty ich namaścił i posłał aby nieśli ubogim Dobrą Nowinę, jeńcom głosili wyzwolenie, ślepym przejrzenie, smutnym radość i aby obwoływali rok łaski od Pana.

Metropolita lubelski na zakończenie zachęcił do wyrażenia wdzięczności papieżowi Franciszkowi za wspominanie papieża Polaka i kontynuowanie jego inicjatyw, za planowany rok Miłosierdzia, za przyjazd do Krakowa w 2016 roku i za Światowe Dni Młodzieży.

Msza Krzyżma w Kościele rzymskokatolickim to liturgia odprawiana zasadniczo przez biskupa diecezjalnego w katedrze, gdzie gromadzą się kapłani z całej diecezji, aby sprawować liturgię razem ze swoim ordynariuszem. W czasie Eucharystii prezbiterzy odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie.

Ponadto w czasie liturgii biskup diecezjalny poświęca olej krzyżma służący do udzielania sakramentu chrztu, bierzmowania i kapłaństwa oraz olej chorych służący do udzielania namaszczenia chorym. Następnie oleje są dostarczane wszystkim parafiom w diecezji.

2015-04-02 12:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc do Polaków w Norwegii: jako katolicy macie tu misję do spełnienia

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

wizyta

Norwegia

Episkopat.pl

abp Wiktor Skworc

abp Wiktor Skworc

W pierwszych dniach października w Norwegii gościł abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przybył do diecezji Oslo na zaproszenie biskupa Bernta Eidsviga. Podczas swojej wizyty duszpasterskiej w stolicy Norwegii polski hierarcha spotkał się z mieszkającymi tam Polakami oraz z posługującymi wśród nich polskimi kapłanami. W programie wizyty nie zabrakło także spotkania z ambasador RP w Norwegii Iwoną Woinicką-Żuławską.

Podczas Mszy św. celebrowanej w sobotę 5 października w katedrze św. Olafa w Oslo abp Skworc mówił o znaku krzyża, który powinien przywracać chrześcijanom pamięć o sakramencie chrztu świętego. „Kiedy czynimy znak krzyża, to przypominamy sobie ten pierwszy sakrament, który wprowadził nas do Kościoła, za który jesteśmy odpowiedzialni”.

CZYTAJ DALEJ

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

2021-07-27 15:40

[ TEMATY ]

cud

Vatican News

Do klasztoru Wcielenia w Madrycie od wczoraj przybywają wierni z różnych regionów kraju. Dzisiaj przypada wspomnienie św. Pantaleona i dokonuje się tzw. cud krwi, który wierni mogą obserwować bezpośrednio na ekranach.

Pantaleon urodził się w 280 r. w Nikomedii. Zgodnie z wolą ojca ukończył medycynę i został lekarzem na dworze cesarza Galeriusza Maksymiana. Po nawróceniu na chrześcijaństwo zaczął leczyć bezpłatnie, co przysporzyło mu wielu wrogów. Uwięziony i okrutnie torturowany nie wyrzekł się jednak wiary chrześcijańskiej. Ostatecznie został ścięty 27 lipca 305 r.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję