Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 44/2020, str. 5

Modlitwa w czasie obostrzeń

Telewizja Polska i Klasztor Paulinów na Jasnej Górze wznowiły transmisję niedzielnych Mszy św. z Jasnej Góry. Można w nich uczestniczyć o godz. 11.00 w programie 1 TVP. Niedzielne Eucharystie z Jasnej Góry transmituje także Telewizja Trwam o godz. 9.30. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, także na Jasnej Górze zostały wprowadzone ograniczenia liczby pielgrzymów. Do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej może wejść 60 osób, do jasnogórskiej bazyliki – 160, a do kaplicy Sakramentu Pokuty, w której odbywa się spowiedź – 36 osób. Porządek nabożeństw i transmisje liturgii pozostają bez zmian. Drzwi przejściowe między kaplicą a bazyliką są zamknięte, a porządku i przestrzegania zasad pilnuje straż jasnogórska. Paulini proszą wiernych o zachowanie minimum 2 m odstępu między sobą i przypominają o konieczności zakrywania ust i nosa. Przy wejściu do Kaplicy Matki Bożej i bazyliki wystawione są dozowniki ze środkami do dezynfekcji rąk, także bezdotykowe. Cały dzień, również w tygodniu, trwa transmisja liturgii z Kaplicy Matki Bożej: na jasnogórskim YouTube (Jasna Góra – Klasztor Ojców Paulinów) oraz na platformie VOD TVP. Informacje o godzinach Mszy św. dostępne są pod adresem: www.jasnagora.com/plandnia. Z Jasną Górą dzięki przekazom telewizyjnym można łączyć się codziennie – o godz. 7.00 Mszę św. z Kaplicy Matki Bożej transmituje TVP 1 (od poniedziałku do soboty), a o godz. 13.30 – Telewizja Trwam. Ojcowie paulini proszą o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i zapraszają do duchowej łączności z jasnogórskim sanktuarium. Jasna Góra trwa w ogólnokościelnej modlitwie o ustanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Szczególna modlitwa zanoszona jest codziennie podczas Apelu Jasnogórskiego o godz. 21.00. W czasie wieczornej modlitwy śpiewane są suplikacje, czyli wołanie: „Od powietrza, głodu, ognia i wojny, wybaw nas, Panie”, z błaganiem o oddalenie epidemii COVID-19.

Ruch Szensztacki na modlitwie

Reklama

Czuwanie modlitewne Ruchu Szensztackiego odbyło się 24 października pod hasłem: „Tu i teraz – radośni, silni i ufni w Bogu”. Ten międzynarodowy ruch katolicki został założony w 1914 r. przez o. Josefa Kentenicha. Jest obecny w ponad 110 państwach na świecie. Celem ruchu jest aktywne apostolstwo i aktywizacja katolików świeckich. Jego duchowym centrum jest sanktuarium szensztackie na terenie Niemiec (Schönstadt). Ze względu na obostrzenia epidemiczne na Jasnej Górze modlili się jedynie przedstawiciele ruchu, a pozostali jego członkowie zostali zaproszeni do łączności on-line. Mszę św. odprawił o. Arkadiusz Sosna, krajowy duszpasterz Ruchu Szensztackiego. Słowo pozdrowienia do pielgrzymów skierował biskup senior Paweł Cieślik, protektor ruchu.

Kapłani – byli żołnierze – dziękują

W 50. rocznicę zakończenia służby wojskowej w Jednostce 44-13 w Bartoszycach 19 października modliło się na Jasnej Górze trzech kapłanów z tzw. kompanii kleryckiej. Reprezentowali oni ponad 100 księży, którzy jako klerycy w latach 1968-70 zostali przymusowo włączeni do służby wojskowej. Mszy św. przewodniczył ks. inf. Zdzisław Banaś, krajowy duszpasterz Sybiraków. Obecni byli także ks. Zbigniew Kołton i ks. Daniel Kobierski. – Reprezentujemy grupę ponad 100 kolegów, którzy 50 lat temu wyszli z wojska, ze specjalnej jednostki karnej w Bartoszycach. W imieniu wszystkich, którzy nie mogli tu dotrzeć ze względu na obecną sytuację, chcemy dziękować Panu Bogu za wszystkie łaski, za przeżyte tam 2 lata, a później te w posłudze seminaryjnej i kapłańskiej aż do dzisiaj i, daj Boże, dalej. Chcemy prosić o światło Ducha Świętego na dalszą posługę Kościołowi dla nas i dla naszych braci z tamtych lat, a jednocześnie objąć modlitwą wszystkich zmarłych kolegów alumnów tamtego rocznika wojskowego – powiedział na wstępie Mszy św. ks. Banaś. W latach 1959-80 przez Ludowe Wojsko Polskie przeszło ok. 3 tys. kleryków, których wcielono do armii tuż przed rozpoczęciem nauki w seminarium bądź w trakcie jej trwania. Wśród alumnów był bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

2020-10-28 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy można zapanować nad wstydem? Podobno jeśli mocno wbije się paznokcie w kciuk, to czerwona twarz wraca do normy. Ale od środka wstyd dalej pali, choć może na zewnątrz już tak bardzo tego nie widać. Jeśli ktoś się wstydzi, że zachował się jak świnia, to w sumie dobrze, bo jest szansa, że tak łatwo tego nie powtórzy. Tylko że ludzkość tak jakoś coraz mniej się wstydzi rzeczy złych.

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się w zapadłej wsi, dzieciństwo kojarzyło mu się ze świniakami, biedą, pięciorgiem rodzeństwa i matką - służącą. Chciał się z tego wyrwać. Więc wymyślił sobie, że zostanie księdzem. Serio. Nie szukał w tym wszystkim specjalnie Boga. Miał tylko dość biedy. Rodzice dali mu, co mogli, ale szału nie było, więc chłopak dorabiał korepetycjami, jednocześnie z całych sił próbując ukryć swoje pochodzenie. Dlatego, kiedy ojciec przyszedł go odwiedzić w szkole, Wincenty nie chciał z nim rozmawiać. Sumienie wyrzucało mu to potem do późnej starości.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z Prymasem Tysiąclecia

2021-09-26 23:29

Marzena Cyfert

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Małujowice, Gać i Psary to miejscowości, w których 26 września można było wysłuchać prelekcji o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim. Na zaproszenie proboszcza ks. Tomasza Sałowskiego parafie odwiedziła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik wydawnictwa Soli Deo.

Witając zebranych, ks. Sałowski podkreślił, że kard Wyszyński jest autorytetem i patronem na dzisiejsze trudne czasy. – Niech będzie nam, jak wielu o nim mówi, ojcem, a my bądźmy, jak mawiał do nas w kazaniach, dziećmi Kościoła – mówił ks. Sałowski. Kapłan podkreślił radykalizm ewangeliczny Prymasa Tysiąclecia. – Czy kard. Wyszyński był radykalny? Był w swoim nauczaniu. Powiedział: Dość! kiedy władza komunistyczna nie szanowała Kościoła. Protestował przeciwko systemowi totalitarnemu, niesłusznemu osądowi. Ale przede wszystkim był radykalny dla siebie. W Komańczy przygotował sobie schemat dnia tak surowy jak w zakonie. Radykalnie też dążył do przebaczenia – mówił ksiądz kustosz i przytoczył jedną z myśli Prymasa: „Pamiętajcie, jeżeli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego Narodu”.

CZYTAJ DALEJ

Papież w orędziu do młodzieży: w imię Chrystusa mówię ci: powstań i świadcz!

2021-09-27 12:13

[ TEMATY ]

młodzież

papież Franciszek

Vatican Media

Nie możesz pozostać na ziemi „użalając się nad sobą”, czeka na ciebie misja! Także ty możesz być świadkiem dzieł, które Jezus zaczął w tobie wypełniać. Dlatego w imię Chrystusa, mówię ci: Powstań i świadcz - wzywa papież Franciszek w orędziu na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży.

Po raz pierwszy będzie on obchodzony w diecezjach na całym świecie nie w Niedzielę Palmową, a w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (21 listopada 2021), tym razem pod hasłem: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję