Reklama

Kościół

Człowiek niezwykłej miary

Kościół dla swojej działalności nie pragnie żadnych przywilejów, a tylko i wyłącznie tego, co jest niezbędne do spełnienia jego misji. W tym też kierunku idzie w Polsce działalność Episkopatu, prowadzonego przez człowieka niezwykłej miary, jakim jest kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski – mówił podczas swojego wystąpienia w Belwederze w czerwcu 1979 r. Jan Paweł II.

Niedziela Ogólnopolska 44/2020, str. 21

[ TEMATY ]

beatyfikacja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Materiał prasowy

Święty Jan Paweł II na początku swojego pontyfikatu skierował do prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego słowa, które wówczas usłyszał niemal cały świat: „Czcigodny i umiłowany Księże Prymasie! Pozwól, że powiem po prostu, co myślę. Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, który dziś, pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności, rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej miłości, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła; gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w  Ojczyźnie naszej, który związany jest z Twoim biskupim, prymasowskim posługiwaniem”.

Ta bardzo ważna, kluczowa wypowiedź o osobie i służbie kard. Wyszyńskiego mogłaby stanowić początek pracy na temat działalności sługi Bożego. Głęboka wiara, tkwiąca u źródła jego duchowości, mężna obrona Kościoła, niecofająca się przed niczym, a także obrona godności człowieka i miłość do ojczyzny były skarbnicą potężnych nurtów jego wielkości i świętości. To wszystko stanowiło pomoc, którą wielki prymas niósł Kościołowi w Polsce i w świecie. Było to także – według słów św. Jana Pawła II – wewnętrzną przyczyną wyboru na papieża pierwszego Polaka w dziejach Kościoła. Najważniejszym natchnieniem i potwierdzeniem całego życia była jednak dla Prymasa Tysiąclecia Matka Najświętsza, której był niewolnikiem: „Wszystkiego można się wyzbyć, ale nie Matki Boga. Wszak jestem Jej własnością, którą sam rządzić się nie mogę. Czyż można było nie zaufać Matce Chrystusowej, zwłaszcza gdy się wie, że na to Imię otwiera się w Polsce każde serce?”. Swoje wewnętrzne przekonanie o mocy wstawiennictwa Maryi wprowadził on do całej posługi duszpasterskiej.

Reklama

28 maja 2021 r. będziemy obchodzić 40. rocznicę przejścia do wieczności kard. Wyszyńskiego, a 3 sierpnia 2021 r. – 120. rocznicę jego urodzin. To przynagla nas, aby z jeszcze większą świadomością poznawać nie tylko doniosłą rolę prymasa Wyszyńskiego w naszych najnowszych dziejach, ale także źródła promieniowania tego niezwykłego człowieka, jego wielkości oraz sensu wciąż aktualnego przesłania, które po sobie pozostawił.

W ramach przygotowania do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego Instytut przygotował piękne świadectwo – książkę pt. Człowiek niezwykłej miary, na którą składają się wypowiedzi dwóch wielkich mężów Kościoła i wielkich przyjaciół. Święty Jan Paweł II i sługa Boży Prymas Tysiąclecia wprowadzają w tajemnice życia, działania i zwycięstw człowieka niezwykłego. Te wypowiedzi, tworzą swoistą autobiografię, a jednocześnie mogą stanowić próbę odpowiedzi na pytanie: Co Kościół i Polska zawdzięczają Prymasowi Tysiąclecia?

Teksty zamieszczone w publikacji przekazują słowa św. Jana Pawła II o kard. Wyszyńskim, tworząc komentarz do poszczególnych etapów życia prymasa. Dużą wartością publikacji jest materiał fotograficzny przybliżający postać tego człowieka niezwykłej miary. Lektura książki może się stać inspiracją do ożywienia wiary, pokochania Kościoła, otwarcia na zawierzenie Matce Bożej i wiernego miłowania ojczyzny.

Człowiek niezwykłej miary
Wydawnictwo: Fundacja „Czas to Miłość”
ul. Kard. Wyszyńskiego 12; Czestochowa, tel. 34 3615 228

2020-10-28 10:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zelia i Ludwik Martin - święci rodzice św. Teresy z Lisieux

Przykład życia rodziców św. Teresy z Lisieux to wzór dla wszystkich rodzin katolickich. Ich świętość ma stać się pomocą do godnego życia w sakramencie małżeństwa. Biskupi zgromadzeni w Rzymie na synodzie chcą ukazać chrześcijańskiemu światu wzór życia w małżeństwie i rodzinie w czasie, gdy rodziny katolickie przeżywają kryzys wiary i jedności małżeńskiej. Ogłoszenie Zelii i Ludwika Martin świętymi właśnie w tym czasie jest najlepszym momentem ukazania wartości i znaczenia sakramentu małżeństwa we wzajemnym uświęcaniu się.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: rozpoczęły się XXVI Targi Wydawców Katolickich

2021-09-23 14:33

[ TEMATY ]

książka

targi

Magdalena Mścichowska

Ponad 100 wydawców zgromadziły tegoroczne, 26. już Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które odczytane zostało podczas otwarcia Targów.

Targi zainaugurował bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, członek Papieskiej Rady Kultury. Odczytał też przesłanie, jakie na otwarcie Targów wystosował kard. Gianfranco Ravasi, prezydent Papieskiej Rady Kultury. Kard. Ravasi życzył wydawcom katolickim entuzjazmu w docieraniu do czytelników oraz czerpania inspiracji z takich postaci jak bł. kard. Wyszyński i Cyprian Kamil Norwid których dzielił i czas i charakter życiowego powołania ale łączyły głęboka wiara, patriotyzm i świadomość znaczenia kultury w życiu społeczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów. Modlitwa za pracowników i funkcjonariuszy KAS

2021-09-24 14:02

[ TEMATY ]

katedra

gorzów

Krajowa Izba Skarbowa

Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze

Karolina Krasowska

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej - Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. Uroczystość odbyła się z okazji wojewódzkich obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję