Reklama

Jego muzyka była jak wyznanie wiary

Odszedł Juliusz Łuciuk – jeden z największych współczesnych polskich kompozytorów.

Dla Juliusza Łuciuka ważny był związek muzyki z wiarą – jego muzyka jest wiarą, jest jej wyznaniem; jest wewnętrzną potrzebą niesienia przez nią posłannictwa ludziom.

Utalentowany i pracowity

Kompozytorski start Juliusza Łuciuka można datować na 1956 r. Z tego okresu pochodzą utwory: Miniatury fortepianowe, Allegro symfoniczne, cykl pieśni Sen kwietny oraz inne. Od 1962 r. rozpoczyna się okres poszukiwania przez artystę barwy i brzmienia. Skomponował wówczas utwory Maraton i Pacem in terris. Pozostawanie w kręgu sonorystycznym nie satysfakcjonowało Juliusza Łuciuka, który nie znalazł także swojego miejsca w eksperymentach krańcowo swobodnej formy czy teatru instrumentalnego. Coraz bardziej widoczna w jego twórczości była potrzeba sięgania do związków z tradycją. Tym najbardziej tradycyjnym elementem stała się melodyka – wspaniały wykwit ducha ludzkiego oraz rytm uproszczony z zawiłych kształtów matematycznych. Dla melodyki kompozytor zaczął poszukiwać coraz to nowych konstrukcji dźwiękowych – stosował różnego rodzaju stylizacje, korzystał z wzorców skarbca muzyki ludowej i kultury chrześcijańskiej, zwłaszcza chorału gregoriańskiego.

Reklama

Poważną grupę utworów Juliusza Łuciuka stanowią te o tematyce zaczerpniętej z tekstów liturgicznych albo Pisma Świętego. Do najważniejszych należą: msza dziękczynna – Missa gratiarum actione (1974), Hymnus de caritate (1977), Antyfony maryjne na chór mieszany a cappella – Assumpta est Maria, Pulchra es, Benedicta Filia, Antyfony – na chór męski (1980-84), Apocalypsiss – na solistów i chór mieszany (1985), Magnificat – na chór mieszany (1990), Msza polska (1993), Partes variabiles – na chór żeński (1995).

Papieskie inspiracje

Szczególne miejsce w twórczości Łuciuka ma osoba i dzieło Ojca Świętego Jana Pawła II, który stał się inspiracją dla wielu jego utworów. Niektóre z nich, m.in.: Sonet słowiański do tekstu Karola Wojtyły, Litania polska, Magnificat, Pielgrzym czy też O, ziemio polska, zostały napisane pod wpływem wygłoszonej przez Jana Pawła II homilii w 1983 r. W 1996 r. specjalnie na uroczystość kanonizacji królowej Jadwigi artysta skomponował Hymn uwielbienia do tekstów zaczerpniętych z Liturgii Godzin. Utwór ten dedykowany został Ojcu Świętemu. Do Tryptyku rzymskiego Jana Pawła II kompozytor napisał trzy odrębne dzieła (ukończył je w 2012 r.).

W 1997 r. Łuciuk stworzył także oratorium pt. Sanctus Adalbertus Flos Purpureus, dla uczczenia 1000. rocznicy śmierci św. Wojciecha. Jest to obszerny utwór o życiu i męczeństwie wielkiego patrona Polski, rozpisany na trzech solistów – mezzosopran, tenor i baryton – oraz chór mieszany i orkiestrę symfoniczną. Libretto utworu jest oparte na wybranych fragmentach tekstów z dwóch najstarszych Żywotów św. Wojciecha: Jana Kanapariusza z 998 r. oraz Brunona z Kwerfurtu z 1004 r.

Doceniony

Reklama

Przez wiele lat Juliusz Łuciuk zasiadał w Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej, w której zajmował się twórczością muzyczną. Jan Paweł II w 2001 r. odznaczył kompozytora papieskim medalem Pro Ecclesia et Pontifice. W 2016 r. z rąk kard. Stanisława Dziwisza Juliusz Łuciuk otrzymał złoty medal Jana Pawła II za zasługi dla archidiecezji krakowskiej.

Ciało zmarłego spoczęło na cmentarzu Batowickim w Krakowie.

Śp. Juliusz Łuciuk ( 1927 – 2020)
Wybitny kompozytor muzyki sakralnej i religijnej. Urodził się w Brzeźnicy k. Radomska. Studiował teorię i kompozycję w klasie Stanisława Wiechowicza w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie oraz muzykologię pod kierunkiem Zdzisława Jachimeckiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studia kompozytorskie kontynuował u Nadii Boulanger i Maxa Deutscha w Paryżu. Był laureatem wielu nagród kompozytorskich w kraju i za granicą

2020-10-28 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Święcenia Kapłańskie w Seminarium 35+

2021-09-18 18:08

[ TEMATY ]

Łódź

święcenia kapłańskie

archidiecezja łódzka

Seminarium 35+

ks. Paweł Gabara

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów Seminarium 35+. Kandydatami do Święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (Diecezja Włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (Diecezja Rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

Po Ewangelii nastąpiło przedstawienie kandydatów do święceń, przez rektora Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń ks. dr. hab. Sławomira Szczyrbę, metropolicie łódzkiemu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję