Reklama

Komunikacja po papiesku

Czego jeszcze nie wiemy o św. Janie Pawle II? Czy jego nauczanie pozostaje ciągle tajemnicą? Jakie nowe treści możemy odkryć w słowach, które nam pozostawił? Okazuje się, że po 15 latach od śmierci papieża nadal skłania on do refleksji i pobudza do działania.

Pamiętamy św. Jana Pawła II jako znakomitego mówcę, który już swoim pierwszym publicznym wystąpieniem, jako następca św. Piotra, ujął za serca nie tylko Włochów, ale i mieszkańców całego świata. „Papież z dalekiego kraju” z właściwą sobie łatwością przełamywał bariery dzielące ludzi, utrudniające komunikację, i nawiązywał dialog. Był pierwszym biskupem Rzymu, który skupił na sobie tak dużą uwagę światowych mediów, bez których jego przekaz jako Ojca Świętego, skierowany do wszystkich narodów, byłby utrudniony. Jan Paweł II w praktyce pokazywał, jak przez komunikowanie się i współtworzenie kultury rozwijać człowieczeństwo, a wszystko to w duchu Ewangelii i z poszanowaniem ludzkiej godności.

Do tej strony działalności i nauczania papieża Polaka nawiązali twórcy monografii Jan Paweł II. Komunikacja i kultura, która nakładem wydawnictwa Arsarti ukazała się w 100. rocznicę urodzin Ojca Świętego. Praca nad tą książką trwała przez ponad rok. Był to okres wytężonego wysiłku autorów artykułów składających się na monografię i jej redaktorów: ks. prof. Roberta Nęcka i mgr Joanny Sobczyk-Pająk, którzy teksty te spięli w nietuzinkową publikację dotykającą istoty kulturowego przekazu papieża.

Reklama

Zaproszeni do współtworzenia monografii autorzy pochodzą z różnych zakątków świata, reprezentują rozmaite środowiska i odmienne sposoby patrzenia na rzeczywistość. Łączy ich fascynacja osobą św. Jana Pawła II i dążenie do tego, aby ukazać komunikację w kulturze i kulturę w komunikacji. W tym gronie znaleźli się kościelni hierarchowie, m.in.: kard. Stanisław Dziwisz, karmelita bosy kard. Anders Arborelius i abp Wacław Depo oraz wybitni naukowcy, ludzie mediów, kultury i życia społecznego.

Zawarte w monografii artykuły – niczym mozaika – układają się w spójny obraz, ukazujący św. Jana Pawła II jako twórcę kultury i mistrza słowa. Autorzy przypominają, że Ojciec Święty był świadomy tego, iż bez komunikacji, bez kultury nie sposób stworzyć więzi między ludźmi. Człowiek potrzebuje kultury – dzięki niej może się rozwijać, nawiązywać relacje ze społeczeństwem i naturą. Papieska komunikacja stanowi swego rodzaju memento dla współczesnego świata, który coraz częściej zapomina, że zarówno kultura, jak i komunikacja powinny odwoływać się do „wartości, dzięki którym człowiek jest w stanie ocalić swoją nadprzyrodzoną godność” – czytamy w zakończeniu. Zawarte w monografii treści są czymś więcej niż tylko próbą ukazania papieskiego nauczania w zakresie kultury i komunikacji. Przypominają one drogowskazy, które zostawił nam św. Jan Paweł II na drodze rozwoju kultury, prowadzące do pełnego jej rozwinięcia w duchu chrześcijańskim.

Publikacja ta jest nie tylko podsumowaniem dorobku intelektualnego św. Jana Pawła II. Stanowi ona także inspirujące wyjście do głębszej refleksji nad nami samymi i naszą rolą w świecie kreowanym przez środki społecznego przekazu.

Jan Paweł II. Komunikacja i kultura. W 100-lecie urodzin Wielkiego Papieża
Red. Robert Nęcek i Joanna Sobczyk-Pająk
Kraków 2020
Wydawnictwo: Arsarti
Liczba stron: 314

2020-10-28 10:37

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież w orędziu do młodzieży: w imię Chrystusa mówię ci: powstań i świadcz!

2021-09-27 12:13

[ TEMATY ]

młodzież

papież Franciszek

Vatican Media

Nie możesz pozostać na ziemi „użalając się nad sobą”, czeka na ciebie misja! Także ty możesz być świadkiem dzieł, które Jezus zaczął w tobie wypełniać. Dlatego w imię Chrystusa, mówię ci: Powstań i świadcz - wzywa papież Franciszek w orędziu na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży.

Po raz pierwszy będzie on obchodzony w diecezjach na całym świecie nie w Niedzielę Palmową, a w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (21 listopada 2021), tym razem pod hasłem: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16).

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję