Reklama

Nie damy się terroryzować

– Dziś toczy się walka nie tylko o to, czyja będzie Polska, ale także o to, czyja i jaka będzie Europa – mówi Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Niedziela Ogólnopolska 44/2020, str. 46-47

Archiwum Jadwigi Wiśniewskiej

Jadwiga Wiśniewska

Jadwiga Wiśniewska

Mateusz Wyrwich: Od 2015 r. i wygranych wyborów przez Zjednoczoną Prawicę Parlament Europejski (PE) toczy z Polską wojnę przy walnym współudziale posłów Platformy Obywatelskiej i Lewicy. Każda niemal reforma wprowadzona przez prawicę jest kwestionowana, mimo że PE nie ma do tego prawa. Ostatnio dochodzi do takich absurdów, kiedy to hiszpański socjalistyczny europarlamentarzysta krytykował Polskę za wybór sędziów do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Tymczasem tak samo jest w jego kraju. Wygląda więc na to, że jedna jest miara dla socjalistów i komunistów, a inna dla państw, w których rząd jest prawicowy... Czy to nie jest bezprawie urzędników Unii Europejskiej?

Jadwiga Wiśniewska: Zdecydowanie jest. Nie może być tak, że europejscy urzędnicy, którzy nie zostali wybrani w wyborach powszechnych w Polsce, będą decydować o kształcie naszego wymiaru sprawiedliwości. Komisja Europejska, która wzywa do przestrzegania praworządności, sama tę praworządność łamie. W art. 5 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej czytamy: „(...) Unia działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej przez Państwa Członkowskie w Traktatach do osiągnięcia określonych w nich celów. Wszelkie kompetencje nieprzyznane Unii w Traktatach należą do Państw Członkowskich”. Artykuł 4 ust. 2 natomiast jasno wskazuje, że „Unia szanuje równość Państw Członkowskich wobec Traktatów, jak również ich tożsamość narodową, nierozerwalnie związaną z ich podstawowymi strukturami politycznymi i konstytucyjnymi, w tym w odniesieniu do samorządu regionalnego i lokalnego”. Komisja Europejska, krytykując demokratycznie wybrany rząd w Warszawie, łamie unijne traktaty i uzurpuje sobie prawo do wypowiadania się w nieprzynależnych jej obszarach. Stosuje przy tym podwójne standardy. Dowodem na to jest np. wybór sędziów do KRS. Zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii wybierani są oni przez parlament większością kwalifikowaną 3/5. Polska jest za to krytykowana, a Hiszpania absolutnie nie. Z kolei dwa największe związki zawodowe sędziów z Francji w liście skierowanym do KE proszą unijnych komisarzy o ochronę niezawisłości francuskiego sądownictwa w związku z zapowiadaną reformą wymiaru sprawiedliwości. W obu tych przypadkach KE milczy, co wyraźnie wskazuje na nierówne traktowanie państw członkowskich.

Niemałe zdumienie i niesmak wywołała w Polsce wypowiedź wiceprzewodniczącej PE, niemieckiej posłanki Katariny Barley, o „finansowym zagłodzeniu” Polski i Węgier. Czy nie uważa Pani, że nie jest to jej prywatna wypowiedź, a zawoalowany głos niemieckiego rządu, który po raz kolejny usiłuje podporządkować sobie Polskę i Węgry? Rządu, który chce realizować wobec Polski idee III Rzeszy, choć w sposób pokojowy? To chyba bardzo źle świadczy o niemieckiej prezydencji?

Zacznijmy od tego, że te słowa nigdy nie powinny były paść, zwłaszcza z ust niemieckiego polityka. Pani Barley może mieć swoje poglądy na temat rządów w Warszawie i Budapeszcie, ale w żaden sposób nie usprawiedliwia to jej haniebnych słów. Jeśli wypowiada je wiceprzewodnicząca PE, przestają one być tylko i wyłącznie jej prywatnym zdaniem, dlatego złożyliśmy wniosek o odwołanie pani Barley z funkcji wiceprzewodniczącej, a szef  PE – David Sassoli zapowiedział przyjrzenie się tej sprawie i powrót do niej podczas kolejnego spotkania prezydium. Brak mi słów, gdy słyszę, jak niemiecka prezydencja mówi o sprawiedliwości i praworządności... Może zatem nadszedł najwyższy czas, żeby Niemcy zadeklarowali wypłatę należnych Polsce reparacji? Zagłada sześciu milionów polskich obywateli, grabież polskiego majątku, zniszczenie Warszawy, eksterminacja polskich elit... Niemiecka prezydencja, która jest zaniepokojona rzekomo łamaną demokracją w Polsce, jednocześnie nie szanuje demokratycznego wyboru Polaków, którzy w procesie wyborczym zdecydowali o kształcie sceny politycznej.

Reklama

W tej chwili mamy wynegocjowane porozumienie z lipcowego szczytu premierów w sprawie budżetu na kolejne lata, jak również funduszu covidowego. Tymczasem urzędnicy UE zamierzają go zmienić i podporządkować „perspektywę budżetową” „przestrzeganiu praworządności”. W wywiadzie udzielonym Gazecie Polskiej wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział, że absolutnie nie zgodzi się na tę zmianę i ją zawetuje. Będzie zatem obowiązywało prowizorium?

Jeśli dojdzie do weta, będzie obowiązywać prowizorium budżetowe. Propozycja powiązania budżetu z praworządnością jest dublowaniem art. 7, na co zwracali uwagę również prawnicy Rady Europejskiej. Poza tym, zgodnie z ustaleniami podjętymi na lipcowym szczycie Rady, rozwiązanie to miało mieć charakter antykorupcyjny. Potwierdziła to w jednym z wywiadów komisarz Věra Jourová, mówiąc: „Kryteria z tego mechanizmu dotyczą bardziej interesów finansowych, przetargów publicznych, korupcji”. Dodała także, że „akurat w tej dziedzinie nigdy w Polsce nie widzieliśmy dużych problemów”. Niestety, zapowiedzi niemieckiej prezydencji łamią ustalenia lipcowego szczytu i rozszerzają definicję praworządności niemal na każdą sferę działalności państwa. Gdyby ta propozycja została przyjęta, mechanizm ten stałby się narzędziem nacisku i szantażu unijnych instytucji na suwerenne decyzje państw członkowskich, które w praktyce zostałyby pozbawione swoich konstytucyjnych kompetencji. Dlatego jeżeli ten antypolski, ale i antyeuropejski kurs będzie utrzymany, „za wszelką cenę będziemy bronić naszej tożsamości, wolności i suwerenności, nie damy się terroryzować pieniędzmi, a jak będzie trzeba, to zgłosimy weto” – zapowiedział wicepremier Jarosław Kaczyński. To jednak ostateczność. Ufam, że uda się utrzymać kompromis wypracowany podczas lipcowego szczytu.

Tym wszystkim agresywnym poczynaniom PE sekundują posłowie PO i Lewicy, zyskując wśród prawicy miano „targowiczan”. A może to po prostu suto opłacani lobbyści Niemiec, które mają potężne interesy finansowe, takie jak realizacja Nord Stream 2? Podobnie Rosja, która też cały czas zabiega o poróżnienie państw UE?

Rzeczywiście, zachowanie przedstawicieli totalnej opozycji w PE jest absolutnie skandaliczne. Postawili sobie za cel realizację nakreślonego przez Grzegorza Schetynę scenariusza: ulica i zagranica. Mamy zatem do czynienia z taką oto sytuacją, że parlamentarzyści wybrani w Polsce, przez polskich obywateli, po to, żeby dobrze służyć Polsce w zjednoczonej Europie, szkalują swoją ojczyznę. W PE są przedstawiciele różnych formacji politycznych z każdego państwa członkowskiego, ale nikt nie zachowuje się tak haniebnie w stosunku do własnej ojczyzny. Obniżanie pozycji Polski w instytucjach unijnych z całą pewnością cieszy Rosję, która szuka sojuszników w sprawie coraz bardziej niepewnej przyszłości Nord Stream 2. Różnica między totalną opozycją a nami jest taka, że Prawo i Sprawiedliwość chce Polski bez kompleksów. Świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński powiedział, że aby być traktowanym jak duży europejski naród, najpierw trzeba chcieć nim być, a gdy chce się szacunku innych, najpierw trzeba szanować siebie.

Za tą opresyjną działalnością wobec Polski urzędników UE i parlamentarzystów coraz widoczniej i coraz bardziej agresywnie wyłania się ideologia, czyli kreowanie nowego człowieka. Tej kreacji nie chcą się poddać ani Polska, ani Węgry, więc może tu leży zasadnicza przyczyna niechęci lewicy UE wobec naszego kraju?

Z całą pewnością tak. Pod pretekstem rzekomo łamanej praworządności tak naprawdę toczy się ideologiczna walka, w której bierze udział PE zdominowany przez środowiska lewicowo-liberalne. Unijne instytucje użyją każdego narzędzia, nawet takiego, które jest niezgodne z unijnym prawem, żeby zwalczać prawicowy rząd w Warszawie. Najlepiej na tę sytuację spojrzeć przez pryzmat faktów. Według Eurostatu, Polska ma jeden z najniższych poziomów bezrobocia wśród państw członkowskich. Ponadto KE prognozuje, że spadek PKB w Polsce będzie najniższy w całej wspólnocie. To są twarde dane. O co zatem chodzi? O to, że Europa przeżywa kryzys wartości, odcina się od chrześcijańskich korzeni, od ideałów przyświecających ojcom założycielom Unii Europejskiej. Ten kryzys wartości bardzo trafnie zdefiniował wicepremier Jarosław Kaczyński, wskazując, że żąda się od nas, byśmy zweryfikowali całą naszą kulturę odrzucili wszystko, co dla nas arcyważne. Nie możemy się na to zgodzić, nigdy tego nie zaakceptujemy. Aktualne wydaje się dziś pytanie, które niegdyś zadał w Sejmie premier Jan Olszewski: czyja będzie Polska? Dziś z całą pewnością można powiedzieć, że toczy się także walka nie tylko o to, czyja, ale i jaka będzie Europa...

Jadwiga Wiśniewska
pedagog, nauczycielka, polityk związany z PiS, poseł na Sejm (2005-14), od 2014 r. posłanka do Parlamentu Europejskiego

2020-10-28 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję