Reklama

Wiadomości

Lekarz radzi

Teleporada – jak się przygotować?

Jak się przygotować do teleporady medycznej? Jak mierzyć ciśnienie, aby wynik był wiarygodny?

Niedziela Ogólnopolska 44/2020, str. 57

[ TEMATY ]

lekarz

Adobe.Stock

Teleporady, które na szeroką skalę pojawiły się w Polsce wiosną 2020 r., umożliwiają lekarzom kontakt z pacjentami w warunkach pandemii COVID-19. Wobec ponownego wzrostu liczby zachorowań i konieczności ograniczenia osobistych kontaktów w celu zapobiegania transmisji koronawirusa stały się one codziennością lekarzy i pacjentów. Do zdalnej konsultacji pacjent powinien się dobrze przygotować, zadbać, aby w trakcie rozmowy nie wystąpiły problemy techniczne, które utrudnią kontakt z lekarzem. Jeżeli jesteśmy pod stałą opieką poradni specjalistycznej, musimy pamiętać, aby w dokumentacji był nasz aktualny numer telefonu. Niestety, zdarza się, że kiedy dzwonię do pacjentów zapisanych na wizytę na dany dzień, kontakt nie dochodzi do skutku, bo pacjent zmienił numer telefonu. Do abc teleporady należy również przebywanie pacjenta w miejscu, w którym będzie mógł swobodnie rozmawiać, zanotować uwagi lekarza i numer e-recepty.

Reklama

Jeżeli pacjent ma jakieś wątpliwości lub pytania do lekarza, warto, by je wcześniej przemyślał i nawet zanotował na kartce, aby w trakcie rozmowy nic nie umknęło mu z pamięci. W trakcie teleporady ze strony lekarza padną pytania o stan zdrowia, o to, czy coś się zmieniło od ostatniej wizyty, o przyjmowane leki. W poradni kardiologicznej zawsze zadaje się też pytania o wyniki pomiaru ciśnienia tętniczego i tętna. To bardzo ważne, aby ciśnienie było mierzone w prawidłowy sposób. Pamiętajmy, że ciśnienie mierzymy w pozycji siedzącej, na ramieniu, na którym stwierdzono wyższe wartości ciśnienia. Plecy powinny być proste i podparte, ręka podparta, dlatego najlepiej jest usiąść na krześle przy stole z opartymi plecami i ręką na blacie stołu. Mankiet ciśnieniomierza powinien być umieszczony na wysokości serca. Podczas pomiaru nie wolno krzyżować nóg i rozmawiać – rozmowa podwyższa pomiar ciśnienia o 10-15 mmHg, krzyżowanie nóg o 2-8 mmHg. Wynik pomiaru zaburza też picie kawy i alkoholu, podwyższając pomiar o 5-8 mmHg, palenie papierosa o 5-8 mmHg oraz pełny pęcherz moczowy o 10-15 mmHg.

Na 7 dni przed teleporadą czy osobistą wizytą u specjalisty lub lekarza rodzinnego pacjent powinien codziennie wykonać dwa pomiary ciśnienia i tętna rano oraz dwa takie pomiary wieczorem. Pomiar poranny wykonujemy po wstaniu z łóżka, przed śniadaniem i przyjęciem leków. Pomiar wieczorny – przed kolacją i przed przyjęciem leków. Wyniki notujemy w zeszycie lub specjalnym dzienniczku. Poza siedmiodniowymi okresami przed wizytą kontrolną pomiary ciśnienia tętniczego i tętna mogą być wykonywane raz dziennie. Prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego w pomiarze domowym powinny wynosić poniżej lub być równe 135/85, natomiast w pomiarze w gabinecie lekarskim poniżej lub równe 140/90. Ważny jest też pomiar częstości rytmu serca, czyli tętna. Tętno spoczynkowe powyżej 80 na minutę zwiększa ryzyko sercowo-naczyniowe. Nieprawidłowości trzeba koniecznie zgłosić lekarzowi.

Wszystkie osoby przewlekle chore powinny w okresie pandemii jeszcze ściślej współpracować z lekarzem. Ważne jest regularne przyjmowanie leków, systematyczne mierzenie ciśnienia i tętna, a także dbanie o to, aby w wyznaczonym terminie odbyć teleporadę lub gdy będzie to możliwe – osobistą wizytę u specjalisty. W stanach ostrych trzeba wezwać pogotowie lub zgłosić się do szpitala. Jeszcze jeden ważny sygnał. Farmaceuci sygnalizują, że pacjenci zgłaszający się z kodem dostępu do e-recepty nie zawsze pamiętają, że trzeba również podać swój numer PESEL. W celu uniknięcia problemów, idąc do apteki, warto mieć ze sobą dowód osobisty lub zanotowany numer PESEL.

Notowała: Anna Wyszyńska

2020-10-28 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia trwa na Jasnej Górze

95. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia trwa na Jasnej Górze w dniach 25-26 maja. Na głównej Mszy św. w niedzielę obecni są dyrektorzy i pracownicy szpitali, przychodni, hospicjów, zakładów opieki zdrowotnej, domów pomocy społecznej, lekarze, pielęgniarze i pielęgniarki, laboranci, położne, farmaceuci, fizykoterapeuci, ratownicy medyczni, pracownicy administracji i służb pomocniczych oraz kapelani szpitalni – w sumie ok. 5 tys. osób. Na pielgrzymce obecni są: minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski, z zawodu lekarz.

Z pielgrzymami modli się bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, „Jesteśmy w trakcie 95. Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasną Górę, już sama ta liczba mówi, że od dawien dawna bardzo poważnie traktowano spotkanie na Jasnej Górze tej grupy – nie można powiedzieć zawodowej, bo jak sama nazwa mówi, to są ludzie, którzy rozumieją swoje powołanie jako powołanie w pełni służebne. I przyjeżdżają przynajmniej raz do roku, a wielu przyjeżdża częściej, ponieważ mają świadomość wyjątkowości swego powołania i potrzeby umacniania, ponieważ służą ludziom w sytuacji wyjątkowej, kiedy człowiek jest słaby, potrzebujący, wymagający delikatności, wymagający, żeby ktoś się nim zajął, żeby wlał nadzieję. Każdy z nas wie, co to znaczy być chorym, i dlatego nie trzeba tutaj nikomu tłumaczyć, jak ważna jest ta osoba, która w tym momencie przy nas stanie. To jest grupa specjalna, ponieważ dotyka całego społeczeństwa, bo któż nie potrzebuje ich pomocy?”

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję