Reklama

Prasa zagraniczna

Festa w zaciszu domowym

Największa uroczystość odpustowa na świecie nie odbędzie się w tym roku w takiej formie jak wcześniej. Odpust Matki Bożej z Guadalupe, który gromadził w sanktuarium Pani obu Ameryk nawet 10 mln pielgrzymów, będzie celebrowany w tym roku w domach. Tak zdecydowały władze sanktuarium w porozumieniu z meksykańskimi biskupami w związku z sytuacją epidemiczną. Festa Matki Bożej z Guadalupe przypada na 12 grudnia.

CRUX

Co dalej z kard. Pellem?

Zdaniem znanego amerykańskiego watykanisty Johna Allena Jr., niedawna rozmowa kard. George’a Pella z papieżem Franciszkiem w Watykanie oznacza pełną rehabilitację kardynała.

Reklama

Jego triumfalnego powrotu za Spiżową Bramę nie należy się jednak spodziewać, mimo iż papież autentycznie podziwia to, jak poradził on sobie z fałszywym oskarżeniem.

America

Globalne pytanie

Kto wygra wyścig do Białego Domu? To jedno z najważniejszych obecnie pytań stawianych od Australii po Europę. Według badań przeprowadzonych trzy tygodnie przed listopadową elekcją (oficjalna data wyborów to 3 listopada, choć głosować korespondencyjnie można było już wcześniej), większe szanse ma Joe Biden. Kandydat demokratów zdobył na ostatniej prostej kampanii większe poparcie wśród katolików. Na Bidena zamierza głosować 51% tej grupy, podczas gdy na prezydenta Donalda Trumpa – 44%. Biden wyraźnie prowadzi wśród katolickich wyborców wywodzących się z latynoskiej grupy etnicznej. Trump z kolei ma przewagę wśród „białych” katolików, ale jest ona niewielka i także ta grupa zerka w ostatnim czasie na innego kandydata, choć raczej nie jest nim Biden. Trump ma niezmiennie stałe zaplecze poparcia wśród białych protestantów. Jeśli chodzi o przedstawicieli chrześcijan ewangelikalnych, jest ono miażdżące. Żydzi i ateiści zamierzają głosować w większości na demokratę.

iL Messaggero

Europa nie jest oczkiem w głowie Watykanu

Zdaniem szwajcarskiego kardynała Kurta Kocha, Europa od jakiegoś czasu nie jest dla Watykanu priorytetem. O ile jeszcze za czasów św. Jana Pawła II skupiała uwagę Watykanu, to teraz, od dłuższego już czasu, w centrum jego uwagi znajdują się Afryka, Ameryka Południowa i coraz bardziej Azja. (Przypomnijmy, że św. Jan Paweł II zwołał 2 synody poświęcone Europie i wydał adhortację apostolską Ecclesia in Europa). Dlaczego tak się dzieje? Europejczycy, w przeciwieństwie np. do mieszkańców Afryki, a także Azji, odchodzą od Boga. Według badań Eurobarometru sprzed 10 lat, niewiele ponad połowa respondentów wierzy w „jakiegoś Boga”, kolejnych 26% jest przekonanych o istnieniu nieokreślonej nadrzędnej siły, a jedna piąta w ogóle nie wierzy w Boga. Socjologowie mówią o Europie postchrześcijańskiej. Należy wspomnieć, że według ostatniego rocznika statystycznego Kościoła, liczba katolików na wszystkich kontynentach wzrasta – oprócz Europy.

RIA Nowosti

Rosjanin biskupem

Na początku października sakrę biskupią przyjął o. Mikołaj Dubinin. Urodził się niedaleko Rostowa; jego matka była katoliczką, a ojciec prawosławnym. Po wznowieniu działalności przez Kościół katolicki po upadku ZSRR wstąpił do zgromadzenia franciszkanów, a edukację teologiczną zdobywał także w Polsce. W wywiadzie dla RIA Novosti przypomniał, że nie jest pierwszym rosyjskim katolickim biskupem, przed erą sowiecką hierarchami byli już rodowici Rosjanie, którzy pozostawali w łączności z Rzymem. Później bolszewicy zniszczyli niemal wszystkie struktury kościelne i na kolejnego biskupa trzeba było czekać ponad wiek. Na pytania o działalność prozelicką Kościoła Dubinin odpowiedział, że Kościół katolicki nigdy nikogo na siłę ani oszustwem, ani pieniędzmi nie nakłaniał do przyjęcia katolickiego wyznania wiary. Czym innym są otwarte drzwi Kościoła, który jest powszechny i dostępny dla każdego, a przede wszystkim dla ludzi poszukujących prawdy.

2020-10-28 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: pomóżmy Europie w odkryciu oblicza Jezusa

2021-09-23 18:12

[ TEMATY ]

Jezus Chrystus

Europa

papież Franciszek

PAP

„Pomóżmy dzisiejszej Europie chorej na znużenie w odkryciu na nowo wiecznie młodego oblicza Jezusa i Jego Oblubienicy” –zaapelował Ojciec Święty do uczestników jubileuszowej sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Istnieje ona od 50 lat. Papież sprawował wraz z nimi Eucharystię w bazylice watykańskiej. W obradach tego gremium bierze udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Franciszek zauważył, że chrześcijanom w Europie grozi pewne poczucie samozadowolenia, „podczas gdy wokół nas świątynie pustoszeją, a Jezus staje się coraz bardziej zapominany”. Dodał, że istniejące w ludzkim sercu wrodzone pragnienie Boga, „próbuje ugasić lekka, lecz dławiąca dyktatura konsumpcjonizmu”. Wskazał, że jedną z przyczyn tego stanu jest utrata „posmaku bezinteresowności”. „Może to być także nasz problem: skoncentrowanie się na różnych stanowiskach w Kościele, na debatach, programach i strategiach, a stracenie z oczu prawdziwego programu, programu Ewangelii: energii miłości, żaru bezinteresowności. Wyjściem z problemów i zamknięć jest zawsze dar darmo dany” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 16:58

[ TEMATY ]

dzieci

protest

Francja

transpłciowa indoktrynacjia

Vatican News

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów. Modlitwa za pracowników i funkcjonariuszy KAS

2021-09-24 14:02

[ TEMATY ]

katedra

gorzów

Krajowa Izba Skarbowa

Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze

Karolina Krasowska

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej - Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. Uroczystość odbyła się z okazji wojewódzkich obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję