Reklama

Patron tygodnia

Kościelny reformator

Takim zwrotem można podsumować życie św. Karola Boromeusza, XVI-wiecznego włoskiego arcybiskupa i kardynała, którego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 4 listopada.

Niedziela Ogólnopolska 44/2020, str. VIII

Wikipedia.org

Św. Karol Boromeusz, biskup

Św. Karol Boromeusz, biskup

Przyszły święty i gorliwy krzewiciel reform soboru trydenckiego przyszedł na świat w arystokratycznej i zarazem bogatej rodzinie w posiadłości Arona (ok. 50 km od Mediolanu). Był spokrewniony ze strony matki ze słynnym rodem Medici. Z domu wyniósł nie tylko bardzo solidne wykształcenie, ale przede wszystkim głęboką wiarę, która przekładała się na czyny miłosierdzia.

Od najmłodszych lat przygotowywał się do tego, by zostać duchownym. W międzyczasie w Padwie zdobył podwójny doktorat z prawa świeckiego i kościelnego. W czasie gdy jego wuj zasiadł na Stolicy Piotrowej jako Pius IV (zm. w 1565 r.), św. Karol Boromeusz stał się ważną rzymską osobistością kościelną, czego zwieńczeniem była nominacja kardynalska i arcybiskupstwo Mediolanu. Wszystko to wydarzyło się, gdy miał zaledwie 23 lata, choć właściwe święcenia przyjął dwa lata później. Takie to były czasy.

Reklama

Gorliwie sprawował powierzone mu urzędy i nie nadużywał władzy wynikającej z przysługujących mu tytułów. Podobnie było z dochodami. Dzielił się z innymi tym, co posiadał. Jego biografowie podkreślają, że żył ubogo, chociaż był bardzo wpływową postacią w Kurii Rzymskiej. Piętnował też kościelne nadużycia, co przysporzyło mu wielu wrogów.

Po śmierci swojego protektora i wyborze kolejnego papieża – św. Piusa V opuścił Wieczne Miasto, by bez reszty oddać się posłudze w archidiecezji mediolańskiej. W 1564 r. zorganizował wyższe seminarium duchowne – jedno z pierwszych na świecie. Przeprowadzał wizytacje parafii, by wprowadzać soborowe zmiany. Zwołał w sumie aż osiemnaście synodów. Zakładał szkoły, sierocińce i przytułki. Troszczył się o chorych, m.in. podczas zarazy w Mediolanie w 1577 r. Mimo reformy liturgii udało mu się zachować tzw. obrządek ambrozjański, który istnieje po dziś dzień.

Święty Karol Boromeusz pozostawił po sobie sporą literacką spuściznę, odnoszącą się m.in. do formacji przyszłych księży. Jego doczesne szczątki znajdują się w jednej z krypt katedry w Mediolanie. Patronuje m.in.: boromeuszkom, bibliotekarzom, proboszczom i seminaryjnym wykładowcom. Sztuka natomiast przedstawia go zazwyczaj w stroju kardynała. Jego atrybuty to: bicz, czaszka, gołąb, kapelusz kardynalski, krucyfiks, czasem sznur na szyi – ponieważ nosił takowy w czasie pokutnych procesji.

Św. Karol Boromeusz, biskup
Ur. 2 października 1538 r. Zm. 3 listopada 1584 r. Kanonizowany 1 listopada 1610 r.

2020-10-28 10:37

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję