Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Nauka życia po Bożemu

Bp Piotr Greger przewodniczył uroczystościom odpustowym ku czci św. Jana Kantego w miejscu jego narodzin.

Niedziela bielsko-żywiecka 44/2020, str. I

[ TEMATY ]

Bractwo św. Jana Kantego

Robert Karp

Członkowie Bractwa św. Jana Kantego

Członkowie Bractwa św. Jana Kantego

Święty pochodzący z tej ziemi potraktował Ewangelię na serio, pokazał jej aktualność i niezmienność pomimo upływającego czasu. Twardo stąpał po ziemi własnymi nogami, ale serce miał zatopione w Bogu – mówił o św. Janie biskup pomocniczy 18 października w kęckim kościele św. Małgorzaty i św. Katarzyny. Liturgia sprawowana ku czci średniowiecznego filozofa i teologa była częścią kanonicznej wizytacji parafii.

W homilii bp Greger podkreślił, że Jan Kanty uczył, jak w tym świecie żyć Bogiem i udowodnił, że wzajemne przenikanie tego, co cesarskie, i tego, co boskie, to nie tylko teoretyczna spekulacja. – To, jak żył, czego dokonał i reprezentowana przez niego hierarchia wartości są swoistym komentarzem tych kilku wierszy zapisanych w narracji św. Mateusza – zwrócił uwagę, nawiązując Jezusowych słów: „Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga” (Mt 22, 21).

Reklama

– Jako uczniowie Jezusa nie jesteśmy zatem podzieleni na dwa porządki, lecz funkcjonujemy w takich uwarunkowaniach. Jesteśmy zawsze wewnętrznie wolni, by okazać posłuszeństwo temu, co cesarskie. Zawsze jednak ze zdecydowanym oporem wobec tego, co się sprzeciwia Bogu i Jego prawu – stwierdził, zaznaczając, że św. Jan Kanty potraktował Ewangelię na serio. Odpustową liturgię zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu, Litania do św. Jana Kantego i eucharystyczne błogosławieństwo.

W modlitwie udział wzięli m.in. przedstawiciele Bractwa Świętego Jana Kantego, które w ubiegłym roku zainaugurowało swoją działalność. Stowarzyszenie stawia sobie za cel naśladowanie swojego patrona oraz szerzenie jego kultu. Zewnętrznym znakiem przynależności do bractwa są odświętne stroje nawiązujące stylem do profesorskiej togi.

Jan Kanty – profesor Akademii Krakowskiej i patron diecezji bielsko-żywieckiej – urodził się w Kętach w 1390 r. Został beatyfikowany 27 września 1680 r. przez bł. Innocentego XI, a kanonizowany 16 lipca 1767 r. przez Klemensa XIII. Patronuje akademickiej młodzieży i ludziom nauki, instytucjom oświatowym i charytatywnym. Caritas naszej diecezji od kilku lat przyznaje nagrodę – „Dzban św. Jana Kantego” – jako docenienie dorobku osób i instytucji działających na rzecz potrzebujących.

2020-10-28 10:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjny wrześniowy tydzień

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem.

Matka Boża jest jedna, ale ma Ona wiele sanktuariów; w setkach liczymy też Jej święta. Jest wciąż ta sama, a co chwilę inna – Niepokalana, Różańcowa, Fatimska, Jasnogórska... Nawet w swych objawieniach wciąż przychodzi inaczej. Bywa czarnolica albo jasnowłosa, ubrana w szaty ciemne jak nocne niebo albo odziana w słoneczną biel... Wciąż inna, bo niewypowiedziana, nieskończona w swej tajemnicy. Ma w sobie coś z... Boga i podobnie jak On jest dla nas niepojęta. Krótko wyjaśnił to św. Maksymilian: „Maryja jest nie tylko «Matką» – Ona jest Matką «Bożą». Bóg, który jest nieogarniony i nawet wszystkie ludzkie słowa nie są w stanie oddać Jego tajemnicy, jest owocem Jej żywota! Stąd i Maryja pozostaje dla nas wielką świętą tajemnicą.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Czas naszego nawiedzenia

2021-09-21 21:29

Marzena Cyfert

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 Sióstr Elżbietanek zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Nabożeństwo eucharystyczne poprowadził ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. Piotr Wawrzynek. Kaznodzieja zauważył, że Bóg działa tu i teraz, gdy sprawujemy Eucharystię, gdy głoszone jest słowo Boże, gromadzi się wspólnota Kościoła, w której obecny jest Zmartwychwstały Pan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję