Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Start rycerskiej formacji

W kościele i w nowej auli Centrum św. Maksymiliana w Harmężach odbyło się spotkanie Rycerstwa Niepokalanej (RN) rozpoczynające nowy rok duchowego wzrastania.

Niedziela bielsko-żywiecka 44/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Rycerstwo Niepokalanej

Harmęże

O. Arkadiusz Bąk

Spotkanie w nowej auli

Spotkanie w nowej auli

Wydarzenie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem o. Jacka Kani – opiekuna wspólnoty RN z Przemyśla, której członkowie również zagościli w Harmężach obok członków z diecezji bielsko-żywieckiej. Wraz z nim Eucharystię celebrował diecezjalny asystent RN o. Arkadiusz Bąk, który wygłosił homilię, o. Tomasz Pawlik z Rychwałdu i ks. Marek Nieciąg z Ciśca.

Następne warsztaty planowane są 21 listopada br. w Harmężach.

Podziel się cytatem

– Chcemy, aby na te spotkania – już nie tylko diecezjalne, lecz – ufam – także o zasięgu ogólnopolskim, gromadzili się rycerze, którzy będą kształtować swoje serca na wzór serca Maryi i jak Ona odpowiadać Panu Bogu ma Jego wezwanie – „tak” – podkreślił o. Arkadiusz. W homilii zauważył, że potrzeba, aby współczesny rycerz, oprócz modlitwy, która jest fundamentem działania, dał Maryi możliwość, by mogła posługiwać się naszymi rękoma, głosem talentami i umiejętnościami niezależnie od wieku, zawodu i doświadczeń życiowych.

Ku czci św. Maksymiliana

Reklama

Zgromadzeni w kościele modlili się także na nabożeństwie do św. Maksymiliana. Po nim udali się do auli im. o. Łucjana Królikowskiego na warsztaty. Jak podkreśla o. Arkadiusz Bąk, warsztaty mają na celu pogłębiać tożsamość rycerza Niepokalanej i wskazać cel rycerstwa, który współcześnie stał się jeszcze bardziej aktualny.

Ponadto spotkania formacyjne mają duchowo przygotowywać do 80. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana, która przypadnie w 2021 r. po to, „aby Maryja miała armię ludzkich serc, które będą stawać w obronie wiary, bo po to powstało rycerstwo”.

Następne warsztaty planowane są 21 listopada br. w Harmężach. Spotkanie zorganizowano w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach przy współpracy Rycerstwa Niepokalanej Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Nowa aula

Reklama

Warto wspomnieć, że aula multimedialna, w której odbywały się warsztaty, została niedawno poświęcona i oddana do użytku. Decyzją tegorocznej kapituły prowincjalnej nadano jej imię o. Łucjana Królikowskiego – kawalera Orderu Orła Białego. Poprzedni kustosz centrum św. Maksymiliana o. Piotr Cuber zauważa, że wiele grup odwiedzających Harmęże pytało, czy po zwiedzeniu wystawy Mariana Kołodzieja „Klisze pamięci. Labirynty” jest możliwość gdzieś się zatrzymać, podyskutować, obejrzeć filmy o artyście.

– Takiego miejsca nam brakowało. Wiedziałem, że musi powstać sala z prawdziwego zdarzenia, która pozwoli na rozwój tego miejsca, które jest również centrum dla Rycerstwa Niepokalanej Polski południowej, do propagowania idei duchowości o. Kolbego, na wykorzystanie potencjału tej ekspozycji, do promocji tej wystawy – podkreśla.

– Aula jest niezbędnym narzędziem w działalności naszego centrum – powiedział minister prowincjalny o. Marian Gołąb z Krakowa. Ekonom prowincji o. Jakub Czajka dodał, że o. Łucjan Królikowski był uczniem i wychowankiem św. Maksymiliana oraz powtarzał, że miłość pozwoliła mu przewędrować pół świata, ratując życie dzieciom – ofiarom II wojny światowej.

Historię życia o. Łucjana przybliżył również prowincjał o. Jarosław Zachariasz. Odczytano list od o. Jamesa McCurry’ego, przełożonego Prowincji Matki Bożej Anielskiej, która finansowo wsparła budowę auli.

2020-10-28 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nadają na tej samej fali. Diecezjalne spotkanie Rycerstwa Niepokalanej

[ TEMATY ]

Rycerstwo Niepokalanej

Niepokalana

koronawirus

Cudowny Medalik

Rycerstwo Niepokalanej

Modlitwa rycerzy po dłuższej przerwie.

Modlitwa rycerzy po dłuższej przerwie.

– Ten medalik dla Rycerstwa Niepokalanej ma szczególne znaczenie: jest on znakiem przynależności do rycerstwa, a tym samym wyraża oddanie i zawierzenie Niepokalanej tego, kto go nosi. Jest też drogowskazem prawdziwej i właściwej pobożności maryjnej, której ostatecznym źródłem i celem jest Jezus Chrystus. Medalik jest dla nas znakiem tego, że jesteśmy członkami Rycerstwa Niepokalanej, ale także oznacza się oddanie Maryi – mówił diecezjalny asystent MI o. Arkadiusz Bąk OFMConv w konferencji wygłoszonej do ponad 100 członków wspólnoty z całej diecezji bielsko-żywieckiej. Po przerwie, spowodowanej epidemią koronawirusa, w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świnnej odbyło się diecezjalne spotkanie Rycerstwa Niepokalanej.

Ojciec Arkadiusz Bąk OFMConv nawiązywał do cudownego medalika. – To znak naszego oddania. Nie wystarczy się szczycić tylko tym, że zewnętrznie nosimy znak. Wiemy, że możemy go nosić, ale wewnętrznie możemy nie należeć do Maryi. Niech to nas nie zwalnia z odpowiedzialności codziennego oddawania się Jej – podkreślał.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję