Reklama

Niedziela Podlaska

Pomoc duszom czyśćcowym

Słowa św. Jana Marii Vianneya: „jak chcemy zapewnić sobie niebo, to módlmy się bezustannie za duszami w czyśćcu cierpiącymi” są zachętą do wstawiania się za dusze czyśćcowe. Wspólnota w Sarnakach wzięła sobie te słowa szczególnie do serca.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia 2009 r. przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sarnakach powstało Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym, jako pierwsze w diecezji drohiczyńskiej.

Pierwszy apostolat w diecezji

Wcześniej słyszałam o takiej wspólnocie w Katolickim Radiu Podlasie. Byłam tym zainteresowana i pragnęłam, aby taka grupa i u nas powstała. Wkrótce moje marzenie ziściło się. Impulsem stała się ciężka choroba i śmierć mojej mamusi Marii. To ona ostatnim tchnieniem prosiła, abym modliła się za dusze w czyśćcu cierpiące i w miarę możliwości zamawiała za nie Msze św. Przyjęłam to jako testament duchowy i postanowiłam wypełnić jej szlachetną wolę.

Reklama

Pomógł mi w tym Duch Święty. Zadziałałam szybko. Wkrótce do naszej parafii przyjechała s. Anna Czajkowska, odpowiedzialna za formację członków Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym. W niedzielę na wszystkich Mszach św. Siostra ciekawie i przekonująco opowiadała o działalności apostolackiej. Słuchałam z zapartym tchem, a po zakończeniu zgłosiłam chęć założenia Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym także w naszej parafii. Pomysł spotkał się z pozytywnym odbiorem ze strony Siostry, jak również ks. proboszcza Andrzeja Jakubowicza, który przejął opiekę duszpasterską nad wspólnotą. Początkowo grupa liczyła 23 osoby, a obecnie jest nas kilkanaście prężnie uczestniczących w życiu wspólnoty.

Warto pamiętać o modlitwach za dusze czyśćcowe, tworząc wspólnoty lub modląc się indywidualnie.

Podziel się cytatem

Moc modlitwy

Członkiem Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym może zostać każdy praktykujący katolik, który pragnie pomagać zmarłym cierpiącym w czyśćcu. Można apostołować indywidualnie, albo tworzyć grupy parafialne. Bardzo ważnym dniem duchowej łączności jest każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Wtedy zamawiamy Mszę św. za dusze w czyśćcu cierpiące. Przed Mszą św. wspólnie odmawiamy Różaniec z Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Członkowie grupy indywidualnie modlą się za zmarłych, ofiarowują za nich swoje cierpienia, dobrowolne posty, jałmużnę, Drogę Krzyżową, odpusty i codzienne trudy. Ponadto, każdy członek apostolatu modli się specjalną modlitwą wraz z Aktem codziennego ofiarowania za dusze czyśćcowe.

Nasze dobrowolnie przyjęte cierpienie fizyczne czy duchowe ofiarowane za dusze czyśćcowe stają się skarbem, jaki oddajemy Panu Bogu w darze za innych. Dlatego warto pamiętać o modlitwach za dusze czyśćcowe, tworząc wspólnoty lub modląc się indywidualnie. Czyńmy co tylko możemy, póki jest czas na przyniesienie ulgi duszom czyśćcowym w ich cierpieniu. One na to czekają i wstawiają się za nami, bo same sobie już pomóc nie mogą. Przez to podobamy się Panu Bogu, który również pragnie ich wyzwolenia i oczekuje ich w niebie. Warto się modlić i wstępować do wspólnot, w których moc naszej modlitwy jest jeszcze większa.

2020-10-28 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymujący, tryumfujący i cierpiący

Niedziela sosnowiecka 44/2020, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Zaduszny

uroczystość Wszystkich Świętych

Archiwum

Święci to nasi orędownicy u Boga i wzory do naśladowania

Święci to nasi orędownicy u Boga i wzory do naśladowania

Uroczystość Wszystkich Świętych i wspomnienie wiernych zmarłych to wyjątkowe dni, kiedy wpatrujemy się w niebo i modlitwą ogarniamy wszystkich, którzy tam są i do niego idą po zakończonym biegu ziemskiego życia.

W tych dniach doświadczamy tajemnicy „świętych obcowania”. W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: „Wierzymy we wspólnotę wszystkich wiernych chrześcijan, a mianowicie tych, którzy pielgrzymują na ziemi, zmarłych, którzy jeszcze oczyszczają się, oraz tych, którzy cieszą się już szczęściem nieba, i że wszyscy łączą się w jeden Kościół; wierzymy również, że w tej wspólnocie mamy zwróconą ku sobie miłość miłosiernego Boga i Jego świętych, którzy zawsze są gotowi na słuchanie naszych próśb” (KKK 962). W tym dogmacie wiary zawiera się prawda o wyjątkowej wspólnocie Kościoła pielgrzymującego (walczącego), triumfującego (chwalebnego) i cierpiącego (oczyszczającego się). To szczególny „układ krążenia” łaski i zasług oraz solidarność wszystkich członków Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję