Reklama

Niedziela Kielecka

Chcą rozpalać nadzieję i siać dobro

Rozpoczęła się jedenasta edycja ogólnopolskiej kampanii Pola Nadziei.

Niedziela kielecka 44/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Kielce

Pola Nadziei

K.D.

Wolontariusze ze SP w Miniowie z opiekunem ks. Wójcikiem

Wolontariusze ze SP w Miniowie z opiekunem ks. Wójcikiem

Jej celem jest zebranie środków finansowych na funkcjonowanie Hospicjum im. Matki Teresy z Kalkuty i Domowego Hospicjum – prowadzonych przez Caritas Diecezji Kieleckiej oraz uwrażliwienie społeczeństwa na potrzebę opieki hospicyjnej.

Za podopiecznych i wszystkich, którzy śpieszą im z pomocą – lekarzy, pielęgniarki, wolontariuszy na co dzień pomagających podopiecznym hospicjum bp Marian Florczyk modlił się w bazylice katedralnej w czasie Eucharystii inaugurującej kampanię. Odnosząc się do obecnej sytuacji pandemii, podkreślał, że dziś, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebna jest nam wszystkim nadzieja i ludzka solidarność.

Reklama

– Hospicjum to dom, w którym chorzy znajdują miłość, ciepłą dłoń, opiekę. Przed laty celem kampanii było gromadzenie środków na budowę hospicjum stacjonarnego. Obecnie działania w czasie kampanii mają dużo szerszy wymiar. Pacjenci terminalnie chorzy potrzebują przede wszystkim naszej miłości i serca – mówił ks. Krzysztof Banasik – zastępca dyr. Caritas Diecezji Kieleckiej.

– Dobrze że są takie miejsca, jak hospicja, że człowiek w tym ostatnim etapie życia może odejść z godnością, z bardzo dobrą opieką medyczną i otoczony opieką duchową. Hospicja są potrzebne pacjentom, ale również nam, którzy pomagamy, którzy chcemy zaznaczyć jakiś ślad obecności w życiu człowieka chorego, cierpiącego. Jest to dla nas wielka lekcja pokory, zaufania do Pana Boga, bo po ludzku patrząc jesteśmy bezsilni wobec cierpienia i choroby innych. Dlatego z tym ciężarem możemy przyjść do Boga, który pomaga nieść krzyż – zauważył w homilii kapelan hospicjum ks. Adrian Bydliński.

W czasie uroczystości delegacje szkół z województwa świętokrzyskiego, biorących udział w Kampanii Pola Nadziei, otrzymały cebulki żonkili, które zasadzą na przyszkolnych rabatach. Na wiosnę zakwitną przy SP w Brynicy, Mniowie (wolontariusze tej szkoły zapewnili oprawę muzyczną liturgii), Technikum Leśnym w Zagnańsku, w Brzezinkach, przy SP nr 39 w Kielcach, SP nr 19, przy LO im. C.K. Norwida, w Polichnie, w Promniku.

Reklama

Za obecność wolontariuszy i ich zaangażowanie dziękowali senator RP Krzysztof Słoń i wicemarszałek woj. świętokrzyskiego Renata Janik, zwracając uwagę, jak ważne jest takie wsparcie, zwłaszcza w obecnych, trudnych czasach.

– Nie wiemy, co przyniesie nam ten rok, ale nie możemy stracić nadziei. Chcemy podarować nadzieję tym, którzy na skutek nieuleczalnych chorób przebywają w hospicjach, wspomóc ich na końcowym etapie życia. Zaplanowano wiele różnych działań: m.in. sadzenie żonkili – symbolu Pól Nadziei na szkolnych i miejskich rabatach, konkursy, prelekcje, koncerty, działania edukacyjne ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji pacjentów terminalnych w dobie koronawirusa – podkreślała koordynatorka wolontariatu hospicyjnego Anita Sztich.

Z okazji Wszystkich Świętych wolontariusze zorganizowali akcję kiermaszy szkolnych i parafialnych, podczas których można było nabyć cegiełki na hospicjum – w postaci małego wkładu do znicza z cytatem „Lepiej jest zapalić świecę, niż przeklinać ciemność”. To symbol pamięci o zmarłych i o pacjentach hospicjum. Ważnym wymiarem są także działania edukacyjne. Od listopada wolontariusze różnymi kanałami prowadzą zajęcia dla uczniów przybliżające ideę hospicjum i informujące, jak można włączyć się w wolontariat hospicyjny. Pandemia wyzwoliła w małych wolontariuszach wiele kreatywności. Aby dotrzeć z nadzieją, dobrym sercem i pocieszeniem, pisali kartki do pacjentów hospicjum z życzeniami, nagrywali filmiki z występami, organizowali kiermasze i zbiórki. Wiele osób wsparło hospicjum przez wirtualną puszkę Pól Nadziei, wpłacając datek. Te działania będą kontynuowane.

2020-10-28 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto w kolorze żółtym

Niedziela lubelska 13/2019, str. III

[ TEMATY ]

hospicjum

wolontariat

akcja

Pola Nadziei

wolontariusze

Agnieszka Marek

Puławskie hospicjum ma wielu przyjaciół

Puławskie hospicjum ma wielu przyjaciół

W tym roku już po raz 15. mieszkańcy Puław wraz z podopiecznymi, pracownikami i wolontariuszami Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty biorą udział w akcji „Pola Nadziei”. To święto ruchome o kolorze żółtym, jak określiła ten dzień Justyna Walecz-Majewska, prezes hospicjum, które na stałe wpisało się w serca puławian. To także okazja, by podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w działalność placówki. Uroczystą Eucharystię w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w intencji podopiecznych, pracowników i dobroczyńców hospicjum po raz kolejny celebrował wypróbowany przyjaciel bp Artur Miziński.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Qulturalne Bierzmowanie - Scena chrześcijańska łączy siły dla młodych

2021-09-23 08:09

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Już ponad pół roku, raz w miesiącu, muzycy chrześcijańscy z całej Polski spotykają się online by rozmawiać na temat nowej inicjatywy ewangelizacyjnej Qulturalne Bierzmowanie.

Jest to formuła spotkań ewangelizacyjnych będących uzupełnieniem przygotowania do sakramentu bierzmowania. Podczas takiego spotkania ma miejsce koncert, a także świadectwa i zaproszenie do lokalnych wspólnot. Zasięgiem wydarzenie obejmuje jeden dekanat, a organizowane jest na profesjonalnych scenach dzięki uprzejmości lokalnych domów kultury.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję