Reklama

Niedziela Małopolska

Historyczna chwila

„Ustanowienie św. Jana Pawła II patronem Województwa Małopolskiego jest dla nas – mieszkańców Małopolski, kolejną okazją do przemyśleń na temat Jego nauczania...” – powiedział marszałek Województwa Małopolskiego.

Niedziela małopolska 44/2020, str. I

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

patron województwa

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Marszałek Witold Kozłowski i przewodniczący sejmiku Jan Duda prezentują dekret

Marszałek Witold Kozłowski i przewodniczący sejmiku Jan Duda prezentują dekret

Oczekiwana wiadomość została ogłoszona w czasie uroczystości św. Jana Pawła II w papieskim sanktuarium na Białych Morzach. W odczytanym, przez ks. kan. Grzegorza Kotala – kanclerza krakowskiej kurii, dekrecie watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podkreślono: „Kapłani i lud wierny Województwa Małopolskiego otaczają wyjątkową czcią św. Jana Pawła II, papieża, który przez swój apostolski zapał zaprosił cały rodzaj ludzki do otworzenia drzwi Odkupicielowi i przyjęcia Jego Boskiego miłosierdzia...”. Przywołano list metropolity krakowskiego z prośbą o zatwierdzenie wyboru według przepisów dotyczących ustanawiania patronów. I poinformowano, że: „...Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy władzy udzielonej jej przez papieża Franciszka, w odpowiedzi na przedłożoną sprawę, przystała na prośby i potwierdza, że św. Jan Paweł II, papież, jest przed Bogiem patronem Województwa Małopolskiego...”.

Reklama

Z rąk metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego dekret odebrali marszałek województwa Witold Kozłowski i przewodniczący małopolskiego sejmiku Jan Duda. Jak czytamy (na: www.malopolska.pl), Witold Kozłowski odniósł się do wydarzenia i zaznaczył: „Ustanowienie św. Jana Pawła II patronem Województwa Małopolskiego jest dla nas – mieszkańców Małopolski, kolejną okazją do przemyśleń na temat Jego nauczania jako kapłana, biskupa i papieża oraz wielkiego filozofa, zabierającego głos w sprawach dla świata i ludzkiej egzystencji najważniejszych”. Marszałek przyznał, że to wyjątkowa okazja, by w roku obchodów setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II przypomnieć jego życiową drogę, dziejowe dokonania i głębokie humanistyczne przesłanie. Przypomniał, że dla milionów Polaków Ojciec Święty jest niekwestionowanym autorytetem i podkreślił: „To powód do świętowania i okazja do podziękowania za Jego naukę i opiekę nad Polakami i Ojczyzną. Papież Polak zajmuje szczególne miejsce w świadomości Małopolan, którzy pamiętają o Nim oraz miejscach związanych z Jego życiem”.

W maju 2019 r. sejmik małopolski przyjął rezolucję w sprawie ogłoszenia św. Jana Pawła II, w której zaznaczono, że z Małopolską związanych jest wielu świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego, ale polski papież jest w tym gronie postacią szczególną, a patronat byłby dla Małopolan rodzajem zobowiązania, by nie ustawać w poznawaniu spuścizny, jaką Ojciec Święty nam pozostawił zarówno w pismach, jak i w przykładzie własnego życia.

2020-10-28 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II - patron Kujawsko-Pomorskiego

W Kościele wspominamy dziś św. Jana Pawła II.

Papież Polak jest patronem 9 polskich miast: Bełchatowa, Bodzentyna, Ełku, Obornik, Ostrołęki, Świdnicy, Szamocina, Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. Jest również patronem województwa kujawsko-pomorskiego, stąd mieszkańcy diecezji toruńskiej, która w większości leży na jego terenie, mają dziś powód do świętowania.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję