Reklama

Niedziela Legnicka

Odpust w Legnickim Polu

W bazylice mniejszej 16 października obchodzony był odpust ku czci św. Jadwigi Śląskiej. To miejsce szczególne na mapie diecezji, związane z Bitwą pod Legnicą w 1241 r., w której poniósł śmierć książę Henryk II Pobożny, syn św. Jadwigi Śląskiej.

Niedziela legnicka 44/2020, str. I

[ TEMATY ]

legnickie pole

odpust parafialny

Ks. Włodzimierz Gucwa

Msza św. odpustowa odprawiona była z udziałem kanoników kapituły św. Jadwigi

Msza św. odpustowa odprawiona była z udziałem kanoników kapituły św. Jadwigi

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prał. Andrzej Tracz z Legnicy. Koncelebransami byli: ks. prał. Bolesław Orłowski, oficjał Metropolitalnego Sądu Duchownego we Wrocławiu i ks. kan. Zbigniew Kulesza z Miłkowa.

W Eucharystii uczestniczyli także księża kanonicy z kapituły św. Jadwigi w Legnickim Polu.

Reklama

Homilię wygłosił ks. prał. Orłowski, ukazując charakterystyczne cnoty św. Jadwigi. Należały do nich m.in. pobożność, miłosierdzie czy posłuszeństwo.

Św. Jadwiga poniekąd wymykała się z ówczesnych wyobrażeń osoby wysokiego stanu. Pochodząca ze starej bawarskiej rodziny, przybyła na Śląsk jako osoba wykształcona, wynosząc to z domu rodzinnego jak i klasztoru sióstr benedyktynek, w którym zdobyła swoje umiejętności.

Bardzo szybko zaczęła się uczyć nowego dla niej języka, aby jak najlepiej poznać swoich poddanych i ich potrzeby, gdyż zawarła związek małżeński z księciem Henrykiem Brodatym. Z Tego związku urodziło się siedmioro dzieci, ale niektóre z nich wcześnie zmarły.

Reklama

Św. Jadwiga w swojej pobożności podejmowała liczne umartwienia i pokuty, chodziła we włosiennicy, często boso, czym u jednych budziła podziw, a u innych nieprzychylność. Można powiedzieć, że była kobietą rad ewangelicznych, podejmującą liczne uczynki miłosierdzia wobec duszy i ciała wobec poddanych. Na terenie diecezji znajdziemy liczne ślady jej obecności, nie tylko w Legnicy. Nie dała się bowiem zamknąć w murach zamkowych, lecz często podróżowała, odwiedzając potrzebujących pomocy.

Obecnie w skład kapituły wchodzi 12 kapłanów.

Podziel się cytatem

Jej obecność w Legnickim Polu związana jest natomiast z poszukiwaniem wraz z księżną Anną, żoną Henryka Pobożnego, po wspomnianej Bitwie pod Legnicą, poległego syna. Dla upamiętnienia tej bitwy i poległego księcia, księżna Anna ufundowała opactwo benedyktynów i związany z nim kościół pw. Trójcy Świętej i Najświętszej Marii Panny. Obecny kościół pochodzi z XVIII w. i nosi wezwanie Podwyższenia Świętego Krzyża i św. Jadwigi.

14 kwietnia 2004 r. został uznany za pomnik historii. 15 stycznia 2014 r. Ojciec Św. Franciszek podniósł go do godności bazyliki mniejszej, a uroczyste ogłoszenie nadania tytułu odbyło się 15 czerwca 2014 r.

Natomiast 21 października 2017 r. biskup legnicki powołał do istnienia kapitułę św. Jadwigi w Legnickim Polu, a bazylika została podniesiona do godności kolegiaty.

2020-10-28 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup legnicki apeluje o pomoc dla DPS w Legnickim Polu

[ TEMATY ]

biskup legnicki

DPS

legnickie pole

diec.legnicka

Dom Pomocy Społecznej w Legnickim Polu to jedna z największych placówek w Europie. Przebywa w niej około 400 dorosłych pacjentów z niepełnosprawnością intelektualną.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję