Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Powrót do orędzia z Fatimy

Nawrócenie, modlitwa, pokuta – trzy główne elementy przesłania Maryi objawione światu za pośrednictwem dzieci z Fatimy dominowały w nurcie rozważań bp. Henryka Wejmana, które wygłosił w sanktuarium Dzieci Fatimskich.

Uroczystą Eucharystię z okazji 15. rocznicy sprowadzenia w to miejsce cudownej figury Matki Bożej biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej sprawował 21 października w szczecińskim sanktuarium na os. Kasztanowym.

– Maryja nawoływała do podjęcia przez ludzi modlitwy i pokuty jako formy zadośćuczynienia Bogu za zniewagi ludzkie oraz apelowała, aby ludzie nawrócili się do Chrystusa i uznali Go za centrum swoich wyborów i działań – przypomniał bp Wejman już na wstępie. Gorąco zachęcił, by nie poprzestawać na wsłuchiwaniu się w orędzie Maryi, ale by praktycznie stosować je w swoim życiu poczynając od świadomego, odważnego przyjęcia Jezusa jako Pana przez każdego z nas.

Ważne i uniwersalne orędzie Maryi

Reklama

Fatimskie przesłanie Maryi z początku ubiegłego wieku, choć wielu wydaje się bardzo odległe, jest wciąż aktualne. Zważywszy na dotkniętą grzechem pierworodnym naturę człowieka można rzec, że dla ludzkości jest ono wręcz uniwersalne. Wyraża troskę o każdego człowieka i wskazuje, że każdy jest ważny dla Boga. Nawrócenie człowieka nie jest aktem jednorazowym. Ono się wciąż dokonuje. Wymaga wysiłku i zawierzenia Bogu. Skutkuje pokojem serca, ufną jego otwartością na głos Boga, gotowością przyjęcia Jego woli, czyni wrażliwym na potrzeby drugiego człowieka. Pobudza do modlitwy i uzdalnia do podejmowania wyrzeczeń, ofiarowania ich Bogu, jako zadośćuczynienie za kierowane wobec Niego zniewagi. Tak dobitnie Maryja przedstawiła to Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji, pastuszkom z Fatimy. Jednocześnie wlała w ich serca nadzieję, że dzięki wstawiennictwu Pięknej Pani (jak Ją nazywały) modlitwą i umartwieniem mogą wyjednać u Boga wiele potrzebnych ludziom łask.

Matka Boża dla Szczecina

W parafii św. Tomasza Apostoła na os. Kasztanowym w Szczecinie, której świątynia 4 października 2014 r. została ustanowiona sanktuarium Dzieci Fatimskich (pierwszym na świecie!), modlitewny szturm do nieba jest normą. Parafianie, pielgrzymi, ufając we wstawiennictwo Maryi i świętych pastuszków z Fatimy, modlą się w różnych intencjach – osobistych, rodzinnych, dotyczących zdrowia, także o pokój i nawrócenie dla świata. Za sprawą umieszczonej w prezbiterium kościoła figury Matki Bożej Fatimskiej modlący mogą się poczuć jak niegdyś dzieci, które klęczały u Jej stóp.

15 lat minęło od czasu sprowadzenia figury do tego zakątka na os. Kasztanowym. 13 października 2005 r., podczas głównych uroczystości rocznicowych w Fatimie poświęcił ją ks. kard. Carlos Amigo Vallejo, arcybiskup Sewilii. Figurę do Polski przywiózł obecny przy poświęceniu wraz z towarzyszącymi mu kapłanami proboszcz ks. kan. Marek Maciążek. Tydzień później, właśnie 21 października 2005 r., została ona wniesiona przez ks. Arkadiusza Wieczorka do tymczasowej kaplicy w parafii na os. Kasztanowym, gdzie rozpoczęły się liturgiczne uroczystości powitalne. Wieczorem, o godz. 20 bp Marian Błażej Kruszyłowicz odprawił w licznej asyście kapłanów i przy obecności wielu wiernych uroczystą Mszę św. Po niej rozpoczęło się całonocne czuwanie na modlitwie różańcowej. O północy ponownie sprawowano Eucharystię z nie mniejszym udziałem ludu, a nad ranem, o godz. 5 odśpiewano Godzinki ku czci Matki Bożej. Msza o godz. 6 zakończyła czas adoracji i czuwania przy Matce Bożej. Tegoroczne, jubileuszowe uroczystości miały identyczny przebieg.

Korona dla Maryi

Reklama

Na początku października 2009 r. abp Andrzej Dzięga dokonał koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej, natomiast bp Grzegorz Kaszak nałożył złoty różaniec św. na jej dłonie. Było to zwieńczenie starań księdza proboszcza, który w lutym 2008 r. zwrócił się z prośbą do abp. Zygmunta Kamińskiego o zgodę na poświęcenie korony i różańca św. przez papieża Benedykta XVI. W maju Watykan wyraził na to zgodę, a 8 października 2008 r., podczas audiencji generalnej papież dokonał aktu poświęcenia korony i różańca.

Warto przywołać słowa abp. Dzięgi, wypowiedziane w dniu ukoronowania figury Matki Bożej na os. Kasztanowym, które jako życzenia i apel nie straciły na aktualności: „Maryja niech prowadzi wasze myśli i serca, niech was przy sobie gromadzi, a wy w Nią wpatrzeni, na kolanach przy niej trwający, wypraszajcie na różańcu łaskę silnej wiary dla siebie, waszych rodzin, Polski, Europy i świata!”.

2020-11-04 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Promieniowanie sanktuarium Dzieci Fatimskich

Przeszło już sto lat temu wrażliwe i czułe serce Niepokalanej Matki Zbawiciela Świata, widząc dramat tracenia przez ludzkość łaski wiary, otworzyło swoje pełne miłości wnętrze i przekazało światu poprzez radosne serca portugalskich pastuszków orędzie zbawienia.

Od maja do października 1917 r. w dolinie Cova da Iria Maryja uwrażliwiała Łucję, Hiacyntę i Franciszka, a tym samym cały świat, na odnowienie fundamentów wiary, a także ludzkich postaw. Mówiła tak wiele m.in. o pokucie, nawróceniu, zadośćuczynieniu za grzechy świata, o znaczeniu modlitwy różańcowej, nabożeństwa pierwszych pięciu sobót miesiąca, poświęcenia Rosji Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Orędzie to głoszone jest w pierwszym w świecie sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie.

CZYTAJ DALEJ

5 lat temu papież Franciszek przyleciał do Polski

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

27.07

episkopat.pl

Samolot włoskich linii lotniczych „Alitalia” A321 z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował o godz. 15.50 na Międzynarodowym Lotnisku im. św. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Na Ojca Świętego czekali już m.in. prezydent RP z małżonką, kard. Stanisław Dziwisz oraz liczni wierni.

Owacjami przywitali Franciszka młodzi pielgrzymi, którzy już od kilku godzin czekali na jego przylot. "Witamy Cię Ojcze Święty w Krakowie" - wykrzykiwała młodzież i mieszkańcy Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Ratowo: cykl wakacyjnych warsztatów o pszczołach w Ostoi św. Antoniego

2021-07-29 19:56

[ TEMATY ]

pszczoła

warsztaty dla dzieci

Adobe Stock.pl

W Ostoi św. Antoniego odbywa się cykl warsztatów adresowanych do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych pod hasłem „Pszczoła - najważniejszy z zapylaczy”. Ich celem jest szeroko pojęta edukacja na temat roli pszczół w ekosystemie i rolnictwie ekologicznym.

Warsztaty poświęcone roli pszczół w zabytkowych wnętrzach oraz ogrodach zespołu klasztornego w Ratowie organizuje Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo we współpracy z Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję