Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wielki jubileusz pomorskiego biskupstwa

Papież Innocenty II 14 października 1140 r. powołał do istnienia biskupstwo pomorskie ze stolicą w Wolinie.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 45/2020, str. VII

[ TEMATY ]

jubileusz

biskupstwo

Wolin

Ks. Marcin Miczkuła

Dary ofiarne: mapy, korporały i zobowiązania modlitewne

Dary ofiarne: mapy, korporały i zobowiązania modlitewne

Biskupstwo obejmowało swym zasięgiem 12 grodów z okolicznymi miejscowościami. Dziś 6 z tych miejscowości jest po polskiej stronie granicy: Wolin, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Pyrzyce, Stargard, Szczecin, a pozostałe 6 po niemieckiej: Tribsees, Gützkow, Demmin, Usedom, Wolgast oraz Groźwin (dziś nieistniejący, był położony w pobliżu Anklam).

Uroczystości w kolegiacie

W duchu dziękczynienia za 880 lat biskupstwa na Pomorzu Zachodnim spotkaliśmy się w kolegiacie św. Mikołaja w Wolinie (katedra wolińska nie przetrwała do naszych czasów) w niedzielę 11 października br. na Mszy św. w intencji abp. Andrzeja Dzięgi, następcy biskupów pomorskich, jego biskupa pomocniczego Henryka Wejmana, biskupów seniorów Jana i Mariana Błażeja, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich diecezjan. W modlitwie polecaliśmy zmarłych biskupów, którzy rezydowali w Wolinie: Wojciecha i Konrada. W homilii kaznodzieja ukazał Boże działanie w decyzjach sprzed 880 lat oraz przybliżył wiernym osobę biskupa i ukazał, jak ważną rolę odgrywa on w życiu każdego wierzącego.

Pomoc dla misjonarzy

Reklama

Po kazaniu w uroczystej procesji zostały przyniesione dary ofiarne. Nawiązywały one do misyjnej działalności Kościoła, ponieważ pierwszy pasterz diecezji Wojciech borykał się z takimi samymi problemami, jak dziś biskupi w krajach misyjnych.

Prawie 2000 lat temu św. Ignacy Antiocheński mówił: „Gdzie biskup, tam Kościół”.

Podziel się cytatem

Dyrekcja, nauczyciele i młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych z Wolina przynieśli do ołtarza wykonane na katechezie mapy biskupstwa pomorskiego. Parafianie złożyli w darach zobowiązania 88 rodzin, które przez kolejne 88 dni od 11 października br. do 6 stycznia 2021 r. (Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom) będą w modlitwie różańcowej polecać Kościół misyjny na Madagaskarze, gdzie nasza archidiecezja wspiera budowę szkoły i kościoła. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Wolinie oraz parafianie przynieśli w darach 88 kompletów bielizny kielichowej, który wraz z modlitwą zostanie przesłany do zaprzyjaźnionej diecezji na Madagaskarze.

Eucharystia jest szczytem i źródłem życia Kościoła, dlatego w ten symboliczny sposób chcemy wesprzeć kapłanów, którzy pracują na misjach. Komplety bielizny kielichowej zostały przygotowane przez parafian, a haftowane były pod kierunkiem katechetek przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolinie i Troszynie. Na zakończenie Eucharystii odśpiewaliśmy uroczyste Te Deum, by podziękować Panu Bogu za 880 lat obecności biskupa na ziemi zachodniopomorskiej.

Kartki jubileuszowe

W dzień rocznicy, 14 października, Poczta Polska S.A. wydała specjalną kartkę beznominałową zaprojektowaną przez Dariusza Janowskiego. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie wysłali jubileuszowe kartki z uprzednio przygotowanym w czasie katechezy tekstem do Ojca Świętego Franciszka, abp. Dzięgi oraz do prezydentów i burmistrzów miast, które niegdyś tworzyły biskupstwo pomorskie.

2020-11-04 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100 lat temu powołano Biskupstwo Polowe w Polsce

[ TEMATY ]

biskupi

biskupstwo

Episkopat.pl

Dziś, 5 lutego mija setna rocznica utworzenia przez papieża Benedykta XV Biskupstwa Polowego w Polsce. Dziś jego rolę pełni Ordynariat Polowy w Polsce, w którym posługę pełnią kapelani wojskowi i służb mundurowych.

W czasach PRL działalność ordynariatu została zahamowana, a w jego miejsce powołano fasadowy Generalny Dziekanat Wojska Polskiego. Ordynariat Polowy w Polsce przywrócony został dopiero w 1991 r. z woli papieża św. Jana Pawła II, dlatego pomimo stuletniej historii duszpasterstwa wojskowego ordynariat miał tylko pięciu biskupów polowych.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję