Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 46/2020, str. 5

Przychodzimy po dar pojednania

Narodowa Nowenna Jasnogórska o pokój i jedność odbywała się na Jasnej Górze w dniach 3-11 listopada. Do udziału w modlitwie zapraszała Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich wraz z paulinami.

– Gdy przeżywamy kolejną falę pandemii, kiedy wybuchły niepokoje społeczne związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, gdy z pewnością czekają nas także problemy gospodarcze, modlimy się o to, abyśmy potrafili zobaczyć to, co nas łączy, bo wiemy już, co nas dzieli – podkreślił o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry i dodał: – Przychodzimy do Ciebie, Jasnogórska Matko Miłosierdzia, po dar pojednania, uleczenia ran i przypomnienia wartości, które nas na nowo do siebie zbliżą – wzajemnej miłości, szacunku i troski. Na Jasnej Górze jest to możliwe, bo tutaj od wieków czcimy Twój Wizerunek – oblicze Kobiety zranionej, a jednak niosącej chrześcijańską nadzieję. Módlmy się o pojednanie, o ukojenie ran, o pokój w narodzie, w rodzinach i w sercach, o powrót do wzajemnego szacunku, o ducha miłosierdzia, przebaczenia, afirmacji życia, o to, byśmy nie poddali się nienawiści, pogardzie i osądom; byśmy nieustannie powracali do ducha Ewangelii, ducha wybaczenia i wspólnoty”.

Reklama

W ramach nabożeństwa, obok rozważań, odmawiane były Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz Modlitwa o pokój, przygotowana podczas posiedzenia Rady Stałej KEP 28 października. Jest ona przeznaczona do odmawiania wspólnotowego lub prywatnego w kościołach, domach zakonnych, wspólnotach i ruchach katolickich oraz w rodzinach. Nowennę za kończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Punktem kulminacyjnym nowenny będą trzydniowe rekolekcje w dniach 11-13 listopada, które będą prowadzili m.in. abp Wojciech Polak, prymas Polski; bp Andrzej Czaja i bp Andrzej Przybylski. W ich program wchodzi: konferencja on-line codziennie o godz. 12.00, Msza św. z homilią o godz. 20.00 i Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Kapelani szpitalni w służbie chorym

Zawierzenie kapelanów szpitalnych i całej służby zdrowia w ich trudnej walce z pandemią miało miejsce 4 listopada podczas Apelu Jasnogórskiego. Rozważania apelowe prowadził ks. Marcin Niesporek, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia archidiecezji katowickiej. – Dziś nasze serca są skierowane na ludzki świat cierpienia i bólu, chorych dotkniętych pandemią. Myśląc o nich, nie możemy nie wspomnieć o pracownikach służby zdrowia, a także o personelu pomocniczym, pracownikach administracji i wolontariuszach. To oni w trosce o życie podejmują walkę, niosą pomoc zgodnie z zasadą – zdrowie chorego najwyższym prawem. Ten sam obowiązek i ta sama zasada spoczywają na duszpasterzach ludzi chorych, na kapelanach – zaznaczył ks. Niesporek.

Reklama

– Maryjo, my, kapelani, odpowiadamy na duchowe potrzeby chorych, niesiemy słowa Dobrej Nowiny. Oni dziś szczególnie nas potrzebują, często mając ograniczony kontakt z rodziną, czekają z radością na słowa pociechy i łaskę sakramentów – podkreślił ksiądz kapelan. – Maryjo, na wielu salach szpitalnych stajemy się świadkami cudów nawrócenia, spowiedzi odbywanej po latach, udzielania sakramentu chorych, codziennej Komunii św., a nierzadko także wiatyku. To przy łóżku chorego ważą się jego losy. Choroba jest czasem próby i ostatecznej walki o zbawienie duszy.

– Maryjo, naucz nas, kapelanów, z radością zanosić Jezusa chorym, szczególnie w czasie pandemii, niech żadne przeszkody nie zniechęcają nas do posługi pełnej i ofiarowanej na potrzeby chorego – prosił ks. Niesporek.

Ważne

W związku z obostrzeniami epidemicznymi od 7 listopada obowiązują limity wiernych na Jasnej Górze. Jak informuje kustosz sanktuarium o. Waldemar Pastusiak, do bazyliki jasnogórskiej może wejść jednocześnie 78 osób, do kaplicy Matki Bożej – 25, a do kaplicy Sakramentu Pokuty, gdzie odbywa się spowiedź – 15. Cały dzień trwa transmisja Liturgii z Kaplicy Cudownego Obrazu na jasnogórskim kanale YouTube i innych katolickich portalach internetowych. Transmitowane są również Msze św. w telewizji: codziennie o godz. 7.00 – TVP1 (od poniedziałku do soboty); o godz. 13.30 – Telewizja Trwam (od poniedziałku do soboty), a w niedziele: o godz. 9.30 – Telewizja Trwam i o godz. 11.00 – TVP1.

2020-11-10 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Mali Bracia Baranka dziękowali za swój pierwszy w Polsce Klasztor

2021-06-22 17:03

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Mali Bracia Baranka

Maciej Orman/Niedziela

Ich podstawowym „zajęciem” jest modlitwa i kontemplacja, duchowość zogniskowana w Słowie Bożym, Eucharystii i adoracji Jezusa. Na Jasną Górę przyszli bracia ze Wspólnoty Baranka. To dziękczynienie za poświęcenie w Choroniu ich pierwszego w Polsce męskiego klasztoru nazwanego “Światłość Najświętszego Oblicza”. W Mszy św. uczestniczyli też bracia, którzy przyjechali z Francji i Małe Siostry Baranka.

- Klasztor jest, trzeba się modlić o powołania. Na razie w Choroniu jest nas trzech – mówi brat Philip-Marie, który we wspólnocie jest od18 lat, a od 9 lat w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Jacek Pulikowski: ojcostwo to styl życia

2021-06-23 17:59

[ TEMATY ]

dzień ojca

Adobe Stock

Stworzony, by przewodzić i ochraniać. Dawać dobry przykład i przekazywać wzorzec męskości kolejnym pokoleniom.

Ma okazywać opiekuńczość oraz kierować w dobrą stronę tych wszystkich, którzy od niego zależą. Ma im „ojcować”, także wtedy, gdy pełni inne role – jako dyrektor, wójt, czy prezydent, bo ojcostwo to styl życia. Najważniejszym życzeniem na Dzień Ojca jest „spełnienie siebie” - mówi dr Jacek Pulikowski, pisarz, działacz społeczny, ale przede wszystkim ojciec. Jak to „spełnienie” rozumieć?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję