Reklama

Kościół

Kardynałowie z zaskoczenia

Kolegium Kardynalskie ma coraz bardziej uniwersalny wymiar. Nowi kardynałowie, których ogłosił papież Franciszek 25 października, pochodzą nie tylko z Włoch i Europy, ale także z „peryferii świata”.

Niedziela Ogólnopolska 46/2020, str. 26

lafedequotidiania.it/millhillmissionaries.com/www.romasette.it

Od lewej: Raniero Cantalamessa, Cornelius Sim, Enrico Feroci

Od lewej: Raniero Cantalamessa, Cornelius Sim, Enrico Feroci

Do grona kardynałów zostali dołączeni: proboszcz i zakonnik, który nie jest jeszcze biskupem, pierwszy afroamerykański kardynał oraz pierwszy kardynał z Rwandy i sułtanatu Brunei.

W gronie nowych purpuratów są także kardynałowie kurialni: abp Mario Grech – sekretarz generalny Synodu Biskupów i bp Marcello Semeraro – prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Komentatorzy włoscy zauważają, że tymi nominacjami papież pragnie wzmocnić drogę synodalną Kościoła.

Reklama

Interesujące jest grono kardynałów nominatów. Arcybiskup stolicy Rwandy – Kigali Antoine Kambanda będzie pierwszym kardynałem w historii tego kraju. Przeżył ludobójstwo w Rwandzie w 1994 r., w którym straciła życie niemal cała jego rodzina. Przeżył jedynie brat nowego kardynała, który mieszka we Włoszech. Nowy purpurat zauważa, że jego nominacja kardynalska sprawi, iż on sam będzie mógł się dzielić rwandyjskimi doświadczeniami z tymi, którzy na świecie cierpią z powodu gwałtownych konfliktów. Arcybiskup Waszyngtonu (USA) Wilton D. Gregory jest pierwszym kardynałem Afroamerykaninem. Niewątpliwie bardzo ciekawą nominacją jest wyniesienie do godności kardynalskiej arcybiskupa Capiz na Filipinach Jose F. Advincula; będzie on czwartym Filipińczykiem w Kolegium Kardynalskim. Jego nominacja wzmacnia kwestię inkulturacji w Kościele.

W gronie kardynałów nominatów są również: arcybiskup Santiago de Chile Celestino Aós Braco pochodzący z Pampeluny w Hiszpanii, arcybiskup Sieny-Colle Val d’ Elsa-Montalcino Augusto Paolo Lojudice, który jest sekretarzem Komisji Episkopatu Włoch ds. Migracji oraz arcybiskup senior San Cristóbal de Las Casas w Meksyku Felipe Arizmendi Esquivel, który był biskupem diecezji, zamieszkanej w większości przez tubylczą ludność indiańską, a także Cornelius Sim, wikariusz apostolski Brunei, pierwszy kardynał z sułtanatu Brunei. Ważną postacią w gronie nowych kardynałów jest niewątpliwie emerytowany nuncjusz apostolski i wieloletni przedstawiciel Watykanu przy ONZ w Genewie Silvano Maria Tomasi. Jego nominacja jest widziana jako wyróżnienie zaangażowania papieskich dyplomatów.

Na liście nowych kardynałów jest też przeor klasztoru św. Franciszka w Asyżu (Sacro Convrento) o. Mauro Gambetto, który w 2013 r. został kustoszem generalnym Sacro Convento w Asyżu. To właśnie Asyż został wybrany na miejsce podpisania encykliki Fratelli tutti, które miało miejsce 3 października br. Nietuzinkową postacią w gronie nowych kardynałów jest powszechnie znany kaznodzieja Domu Papieskiego – o. Raniero Cantalamessa. Sam nominat zauważa, że jego kardynalat jest wyrazem uznania dla Słowa Bożego. Kilka lat temu, podczas pobytu w Częstochowie, w rozmowie z Niedzielą o. Cantalamessa podkreślił, że „czasy, w których żyjemy, przypominają epokę Apostołów. Oni mieli przed sobą świat przedchrześcijański, my mamy przed sobą świat postchrześcijański”. Kardynałem został również proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Miłości Bożej w Castel di Leva ks. Enrico Feroci. Był on m.in. dyrektorem diecezjalnej Caritas oraz przewodniczącym Fundacji Caritas Roma i fundacji walki z lichwą Salus Popoli Romani.

Papież Franciszek zwołał konsystorz na 28 listopada. Po tym konsystorzu 128 kardynałów będzie miało w przyszłości prawo do ewentualnego wyboru papieża.

2020-11-10 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne 2021 w Archidiecezji Łódzkiej

2021-06-21 15:14

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

archidiecezja.lodz.pl

Dziś podczas południowej Eucharystii celebrowanej w archikatedrze św. Stanisława Kostki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś metropolita łódzki wręczył nominacje nowym proboszczom i wikariuszom.

Duchowni zmienią swoje dotychczasowe miejsca posługi z końcem sierpnia br., aby wraz z nowym rokiem szkolnym rozpocząć swoją pracę duszpasterską we wspólnotach, do których zostali posłani przez arcybiskupa łódzkiego. Jest to pierwsza część translokat na terenie Archidiecezji Łódzkiej, druga część będzie miała miejsce w sierpniu.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja gdańska: abp Wojda ustanowił rok propedeutyczny w Gdańskim Seminarium Duchownym

2021-06-23 16:42

[ TEMATY ]

seminarium

formacja

Gdańsk

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC ustanowił rok propedeutyczny w Gdańskim Seminarium Duchownym. Oznacza to, że od nowego roku akademickiego formacja do kapłaństwa będzie trwała 7 lat.

Decyzja o ustanowieniu roku propedeutycznego w Gdańskim Seminarium Duchownym została podjęta zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej oraz wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Górale wdzięczni prezydentowi

2021-06-23 22:55

[ TEMATY ]

górale

Lech Kaczyński

tablica

MJscreen

Ks. proboszcz przecina wstęgę.

Ks. proboszcz przecina wstęgę.

Tablica znajduje się w Urzędzie Gminy Istebna. Na niej obok wizerunku tragicznie zmarłego prezydenta znajduje się tekst: „Wdzięczni za pielęgnowanie polskich tradycji i obronę chrześcijańskich korzeni Europy. Górale Trójwsi Beskidzkiej”. 19 czerwca została poświęcona przez proboszcza parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce ks. Stanisława Pindla, który poprowadził również modlitwę w intencji wszystkich, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem. Wraz z księdzem przecięła wstęgę i odsłoniła tablicę sołtys Jaworzynki Bogusława Kawulok wraz z wójt gminy Istebna Łucją Michałek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję