Reklama

Wiara

Homilia

Nie śpijmy przeto ale czuwajmy

Niedziela Ogólnopolska 46/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Wikipedia.org

Pierwsze czytanie mszalne, wyjęte z Księgi Przysłów, maluje obraz kobiety nazwanej dzielną. Jej „wartość przewyższa perły”; jest piękna – przede wszystkim dzięki cnotom wierności, pracowitości oraz praktycznego podejścia do życia, właściwego kobietom szlachetnym i dobrym. Stanowi ona serce rodziny, okazuje wrażliwość na każdą biedę oraz niesie pomoc ubogim i nędzarzom. Biblijny ideał mocno kontrastuje z tym, co ostatnio widzimy na naszych ulicach. Nie znaczy to jednak, że stracił na aktualności. Przeciwnie, to właśnie kościoły są miejscem, w którym jest on niestrudzenie przypominany. Ideał kobiety namalowany w starotestamentowej księdze obliguje do okazywania szczególnej wdzięczności Bogu przez mężczyzn mających żony, matki, córki i siostry, których czyny należy sławić „w bramie”, czyli publicznie.

Reklama

Przez sławienie szlachetnych kobiet, starotestamentowy mędrzec patrzy na świat, w którym potrzebujemy dobroci, piękna i poświęcenia niewiast w darze ofiarnej miłości. Pierwszy List św. Pawła do Tesaloniczan jest najstarszym pismem Nowego Testamentu. Powstał na samym początku drugiej połowy I wieku, zanim zostały spisane cztery kanoniczne Ewangelie. Apostoł Paweł ukazuje horyzonty przyszłości, która położy kres wszystkiemu, co złe. To, co się dzieje w świecie, często przypomina krajobraz przed potopem, gdzie nie było miejsca na refleksję ani opamiętanie. Byłoby nieszczęściem, gdyby ten stan ducha miał się udzielać wyznawcom Jezusa Chrystusa. Mamy być synami światłości i dnia, a nie ciemności i nocy. Obrazem duchowego otępienia i letargu jest sen, stąd wezwanie: „Nie śpijmy przeto jak inni, ale czuwajmy i bądźmy trzeźwi”.

Przypowieść o talentach różnicuje wartość majątku, który został powierzony trzem sługom: pięć talentów, dwa i jeden – „każdemu według jego zdolności”. Wszyscy trzej otrzymali szansę, ale nie każdy ją wykorzystał. Bóg zna swoje sługi i wie, na co nas stać, ale nie każdy wykorzystuje możliwość pomnożenia otrzymanych darów. Od tych, którzy zostali najbardziej obdarowani, oczekuje się większej odpowiedzialności oraz inicjatywy, lecz i ten, któremu powierzono najmniej, nie może wymówić się od winy, kiedy poprzestał jedynie na zachowaniu tego, co otrzymał. Ta przypowieść to ostrzeżenie przed biernością i lenistwem, które zaciemniają wiarygodność świadectwa dawanego Ewangelii. Bóg jest hojnym Dawcą, ale nie wystarczy Mu zwyczajny zwrot tego, co powierzył człowiekowi. Wzywa do dynamizmu i rozwoju, którego nie ma i nie będzie wtedy, gdy wizerunek Boga jest fałszywy. Sługa, który otrzymał jeden talent, miał złe pojęcie o swoim panu i nie zmienił tego nawet fakt, że mu, tak samo jak pozostałym, zaufał. Powierzenie własności Pana nie skłoniło go do namysłu ani chęci pozyskania jego względów. Nie wiemy, co kierowało skarconym sługą. Może, porównując siebie z pozostałymi, arogancko myślał, że powinien otrzymać więcej i dlatego obraził się na Pana? Zamiast się rozwijać, porównywał siebie z innymi i wybrał stagnację. Taka postawa jest odwieczną przywarą osób, które nie dając z siebie nic, zasłaniają się tłumaczeniem, że nie muszą i nie chcą tego robić, bo inni otrzymali więcej.

2020-11-10 10:07

Ocena: +29 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg wchodzi w naszą historię

Niedziela Ogólnopolska 8/2016, str. 32-33

[ TEMATY ]

wiara

homilia

Graziako

„Przemienienie Pańskie” (XVII wiek)/Fot. Graziako

„Przemienienie Pańskie” (XVII wiek)/Fot. Graziako

W dzisiejszym pierwszym czytaniu mamy ciekawy opis zawierania ważnych umów w czasach Abrahama. Kontrahenci przechodzili pomiędzy porozcinanymi zwierzętami na znak, że dochowają umowy, a ten, który złamie układ, skończy jak te zwierzęta.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Wstęp do Muzeów Watykańskich od 6 sierpnia tylko z przepustką Covid-19

2021-07-30 12:01

[ TEMATY ]

muzea

Włodzimierz Rędzioch

Od 6 sierpnia wstęp do Muzeów Watykańskich możliwy będzie tylko po okazaniu przepustki Covid-19 - ogłosiła w piątek dyrekcja placówki. Tym samym zastosowano tam przepisy wydane przez włoski rząd, który wprowadził ten obowiązek przy wstępie do wielu miejsc.

Rząd Mario Draghiego zapowiedział, że od 6 sierpnia tzw. Green Pass będzie wymagany przy wejściu do kin, teatrów, muzeów i innych placówek kultury, a także między innymi do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, siłowni, parków rozrywki i na basen. To przepustka wydawana na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję