Reklama

Patron tygodnia

Miłośnik Polski i Boga

Właśnie takim człowiekiem był św. Rafał Kalinowski, wielki patriota i gorliwy zakonnik, którego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 20 listopada.

Niedziela Ogólnopolska 46/2020, str. VIII

WIKIPEDIA.PL

Przyszło mu żyć w trudnych realiach zaboru rosyjskiego. Urodził się w Wilnie w szlacheckiej i światłej rodzinie herbu Kalina. Na chrzcie św. otrzymał imię Józef, choć powszechnie znany jest jako Rafał. Imię to przyjął, gdy wstąpił po nawróceniu do karmelu, miał wtedy 42 lata. Można powiedzieć, że imię to bardzo do niego pasuje, ponieważ z języka hebrajskiego znaczy: Bóg uzdrawia. Takim człowiekiem był właśnie św. Rafał Kalinowski – kochał Polskę, Pana Boga i bliźniego, niósł innym pomoc i uzdrowienie. Zapamiętano go jako osobę sympatyczną, uczynną, roztaczającą wokół siebie aurę zgody i pojednania.

Początkowo, jako młody i dobrze wykształcony człowiek (był inżynierem i wojskowym w stopniu porucznika), żył z dala od wiary i Kościoła. Szukał sensu życia, co nie było łatwe, ponieważ służył w carskiej armii. Nie cieszył się też zbyt dobrym zdrowiem.

Reklama

Święty Rafał Kalinowski uczestniczył w powstaniu styczniowym, chociaż był sceptykiem, jeśli chodzi o szansę jego powodzenia. W tym trudnym czasie jego bliscy bardzo się za niego modlili. Prym w tym wiodła jego matka. Można powiedzieć, że wtedy dokonało się jego dogłębne nawrócenie. Po upadku tego wolnościowego zrywu skazano go na karę śmierci. Nie stracił jednak życia, ale został zesłany na Sybir. Choć doświadczył tam niesamowitych upokorzeń i zła ze strony ludzi, to jednocześnie bardzo zbliżył się do Pana Boga.

Dzięki Bożej Opatrzności powrócił w rodzinne strony w 1874 r., a następnie wyjechał do Europy Zachodniej. Wstąpił do nowicjatu karmelitów w Grazu w Austrii. 15 stycznia 1882 r. w Czernej, nieopodal Krakowa – gdzie obecnie spoczywają jego relikwie – przyjął święcenia kapłańskie. Pełnił tam nawet posługę przeora. Zasłynął jako niezmordowany spowiednik, który doskonale rozumiał rozterki penitentów, pokazywał im drogę do umiłowania Pana Boga, drugiego człowieka i ojczyzny.

Żywota dokonał w Wadowicach, mieście narodzin papieża Polaka. To właśnie św. Jan Paweł II beatyfikował go i kanonizował. Święty

Rafał Kalinowski jest patronem zesłańców, szczególnie Sybiraków. Jest też opiekunem wojskowych i orędownikiem w zawiłych sprawach. Sztuka przedstawia go najczęściej w stroju karmelitańskim, kiedy oddaje się modlitwie.

Św. Rafał Kalinowski, prezbiter
Ur. 1 września 1835 r. Zm. 15 listopada 1907 r. Kanonizowany 17 listopada 1991 r.

2020-11-10 10:07

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakonnica z TikToka

2021-06-15 11:59

Niedziela Ogólnopolska 25/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

zakonnica

Karol Porwich/Niedziela

Jej filmiki na młodzieżowym serwisie biją rekordy popularności. Skąd pomysł na łączenie humoru z tematami wiary i co na to młodzi? Rozmawiamy o tym z s. Paulą Formelą, katarzynką z Olsztyna.

Damian Krawczykowski: W jednym z wywiadów zaznaczyła Siostra, że profil na TikToku, który Siostra prowadzi, jest duszpasterski, a nie prywatny.

S. Paula Formela: Jestem od jakiegoś czasu odpowiedzialna za duszpasterstwo młodzieży w naszym zgromadzeniu. To właśnie w ramach tego duszpasterstwa założyłam konto na TikToku. Początkowo nagrywałam filmiki sama, a od niedawna wciągam w to także młodzież i nagrywam „tiktoki” wspólnie z nią. Media kreują mnie jako siostrę robiącą furorę na TikToku, a mnie chodzi o coś zupełnie innego, nie chcę promować siebie.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: młodzi katolicy przeciw eutanazji

2021-06-21 16:49

[ TEMATY ]

Hiszpania

eutanazja

młodzież

Adobe.Stock.pl

Już za kilka dni, 25 czerwca, w Hiszpanii ma wejść w życie prawo o eutanazji i wspomaganym samobójstwie. Zostało uchwalone w marcu br. bez konsultacji społecznych i „pod płaszczykiem pandemii”. Grupa młodzieży z Madrytu na znak sprzeciwu zorganizowała „Tydzień dla życia” (1Semanaporlavida) - łańcuch modlitwy, która potrwa do 25 czerwca.

Pomysł zorganizowania tygodnia modlitwy zrodził się podczas cyklu wykładów na temat eutanazji pod tytułem: „Wartość życia”. Jego inicjatorem jest grupa młodzieży z madryckiej parafii. Jak mówi Cristina, ustawa o eutanazji „została zatwierdzona bez prawdziwej debaty publicznej. Pomyślałam sobie, że były dni modlitwy o ustanie aborcji i zdziwiło mnie oraz wszystkich moich kolegów, że nic nie zostało podjęte w sprawie eutanazji. Pomyśleliśmy, że jeśli nikt tego nie robi, to my to zrobimy”.

CZYTAJ DALEJ

Z pomocą św. Józefa. Bierzmowanie w parafii Świętego Ducha w Chełmie

2021-06-22 12:44

Tadeusz Boniecki

W parafii Świętego Ducha w Chełmie 19 czerwca młodzież przyjęła sakrament bierzmowania. Udzielił go bp Józef Wróbel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję