Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Dziedzictwo

Powiat Cieszyński we współpracy z Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie wydał publikację pt. „W 25. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Skoczowie oraz 100. rocznicę Jego urodzin”.

Niedziela bielsko-żywiecka 46/2020, str. VII

[ TEMATY ]

rocznica

Skoczów

pielgrzymka papieska

Sylwia Pieczonka

Wicestarosta Janina Żagan opowiada o publikacji

Wicestarosta Janina Żagan opowiada o publikacji

Wydanie składa się z dwóch części: broszury „Drodzy Bracia i Siostry” zawierającej 3 przemówienia papieża z wizyty w Skoczowie 22 maja 1995 r. oraz reprintu książki ks. Teodora Czaputy pt. „Życie i śmierć męczeńska bł. Jana Sarkandra”. Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego Janina Żagań ma nadzieję, że broszurka z przemówieniami sprawi, iż czytelnik pochyli się nad ich przesłaniem.

Proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie ks. Witold Grzomba podkreśla, że w pamiętnej homilii z Kaplicówki padły ważne słowa o ludziach sumienia, które szczególnie dziś są aktualne:

Reklama

– Co pozostało z tego wydarzenia? Na pewno jedna rzecz – skoczowski kościół jest miejscem spowiedzi. Z powodu epidemii został zawieszony stały konfesjonał, ale nadal spowiadamy przed Mszami św. Myślę, że osoba św. Jana Sarkandra – patrona dobrej spowiedzi, czuwa nad naszymi konfesjonałami.

Burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko zauważa, że najważniejszym w przesłaniu papieża była miłość między ludźmi, Boże miłosierdzie, pochylenie głowy nisko przed Bogiem, co powinno być w życiu człowieka kierunkowskazem.

W broszurze znajduje się przemówienie wygłoszone w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy. Dla ówczesnego proboszcza tejże parafii ks. Andrzeja Czyża zaskakującym było to, że na spotkaniu w Rzymie ze śp. ks. Alojzym Zubrem i grupą osób, którzy zapraszali papieża do Skoczowa, polecił on pozdrowić proboszcza parafii ewangelickiej, wiedząc, że tu jest dużo ewangelików. – Wzruszyłem się, gdy papież dał odpowiedź o przyjęciu zaproszenia, podkreślając, że chce przybyć także do naszego ewangelickiego kościoła na wspólną modlitwę.

Reklama

Druga część wydania to reprint: „Życie i śmierć bł. Jana Sarkandra” autorstwa ks. Teodora Czaputy, który – jak zauważa Janina Żagan – jest integralną częścią tego wydarzenia, ponieważ gdyby nie Jan Sarkander, to nie byłoby papieża w Skoczowie.

Kierownik „Sarkandrówki” Jakub Staroń podkreśla, że publikacja ks. T. Czaputy została wydana 100 lat temu – w 1920 r. Oryginał znajduje się w zbiorach muzeum sarkandrowskiego, a inicjatorem wznowienia jest ks. Witold Grzomba. – Publikacja ta jest naszym materialnym i niematerialnym dziedzictwem, które składa się na naszą złożoną, niekiedy trudną, acz bogatą tożsamość Śląska Cieszyńskiego – mówi Jakub Staroń. Pochodzący ze Skoczowa ks. Teodor Czaputa był spowiednikiem i świadkiem ostatnich chwil ziemskiej wędrówki s. Faustyny Kowalskiej.

Zainteresowani publikacją mogą ją otrzymać bezpłatnie w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie.

2020-11-10 10:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz parafii przy Naftowej

Z okazji 30. rocznicy utworzenia parafii Najświętszego Zbawiciela przy ul. Naftowej w Sosnowcu, bp Grzegorz Kaszak przewodniczył 15 marca uroczystej Mszy św. w świątyni parafialnej

Uroczystości w parafialnym kościele zgromadziły tych wszystkich, którym los wspólnoty jest bliski. Byli więc przedstawiciele sosnowieckiego magistratu, Rycerze Kolumba, policjanci, a przede wszystkim ci, którzy tę świątynię budowali.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne 2021

2021-05-31 13:54

diecezja. legnica

Czcigodni i Drodzy Prezbiterzy Diecezji Legnickiej!Nadszedł czas dorocznych zmian personalnych związanych z aktualnymi potrzebami duszpasterskimi i łączących się z posłaniem części kapłanów do wspólnot parafialnych w charakterze proboszczów lub wikariuszy. Wobec realiów naszej Diecezji w ostatnich latach coraz wyraźniej brzmią słowa Zbawiciela „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało” (Mt 9,35).

Nie jest to związane tylko z faktem, że obecnie w naszym Seminarium przygotowuje się do kapłaństwa jedynie 14 alumnów (dla porównania: w roku 2005 było ich 75). Do tego ogólnego radykalnego i stałego spadku liczby powołań do życia kapłańskiego dochodzą naturalne okoliczności, do których należy m.in. przechodzenie na emeryturę kolejnych pokoleń księży proboszczów, choroby czy śmierć oraz cały szereg innych przyczyn wykluczających konkretnych kapłanów z pełnowymiarowej posługi duszpasterskiej, czy wreszcie odejścia niektórych prezbiterów ze stanu kapłańskiego.W tej sytuacji z przykrością i z troską muszę stwierdzić, że nie jest możliwe posłanie do parafii takiej liczby księży, która w pełni by zaspokoiła potrzeby związane z posługą sakramentalną, duszpasterską i katechetyczną.

CZYTAJ DALEJ

Potrzeba świadków. Jubileusz w Kawęczynie

2021-06-22 12:18

Archiwum parafii

Przed Mszą św. Orkiestra Dęta z Domu Kultury w Trawnikach zagrała „Barkę”. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Mieczysław Cisło, koncelebrowali m.in. proboszcz ks. Edward Duma, dziekan ks. Stanisław Duma i rodak ks. Mariusz Wójcik. Na Liturgii były obecne władze gminy i dyrekcja Zespołu Szkół w Bystrzejowicach I. Wyjątkowym gościem był Antoni Król, emerytowany organista, który na chórze przy organach spędził 58 lat. Nie zabrakło pocztów sztandarowych Ochotniczej Straży Pożarnej i Zespołu Szkół w Bystrzejowicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję