Reklama

Niedziela Świdnicka

Niezwykła klawerianka

Życzliwa, skromna, a przede wszystkim mocno zaangażowana w promowanie dzieła misji. Po ośmiu latach opuszcza Świdnicę i rusza w dalszą drogę.

Niedziela świdnicka 46/2020, str. IV

[ TEMATY ]

misje

klawerianki

Hubert Gościmski

S. Magdalena zawsze chętnie opowiadała dzieciom o misjach

S. Magdalena zawsze chętnie opowiadała dzieciom o misjach

Siostra Magdalena Sypko do Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera (zwanych klaweriankami) wstąpiła 45 lat temu w Krośnie. Boża Opatrzność prowadziła ją przez wiele miast i krajów, aż doprowadziła do Świdnicy. Jednak niezależnie od miejsca posługi zawsze stara się poszerzać wiarę, głosić słowo Boże i wzbudzać zainteresowanie misjami.

Każdy ma jakąś misję do spełnienia.

Przede wszystkim misje

Siostra ma wiele pomysłów na ukazywanie i promowanie tematów misyjnych. Warto więc przytoczyć kilka jej inicjatyw.

Reklama

Od wielu lat organizuje Wakacje z Bogiem, czyli misyjne rekolekcje połączone ze wspólnymi zabawami czy wyprawami po okolicy. Uczestnicy pracują w pięciu tematycznych grupach, każda odpowiada innemu kontynentowi misyjnemu. Pomocą służą animatorzy, którzy jeszcze kilka lat temu sami brali udział w tych rekolekcjach. Uczestnicy nawiązują między sobą nowe przyjaźnie, niekiedy nawet na całe życie, a wiele osób bez Wakacji z Bogiem nie wyobraża sobie letniego wypoczynku.

Ważnym przedsięwzięciem s. Magdaleny jest także Konkurs Misyjny. Za każdym razem uczestnikom jest przybliżany życiorys osoby związanej z misjami. Siostra podkreśla, że dzięki temu każdy może poznać historie wyjątkowych osobowości. Laureaci pierwszej edycji mieli możliwość spotkania z dr Wandą Błeńską – jedną z bohaterek tamtejszego konkursu, specjalistką w dziedzinie leczenia trądu nazwaną „Matką Trędowatych”, której proces beatyfikacyjny rozpoczął się 18 października. Młodzież była poruszona możliwością poznania żywego świadka wiary, a całe spotkanie było bardzo niezwykłe i budujące.

Siostra podtrzymywała również tradycję misyjnego kolędowania. Grupy kolędnicze, które odwiedzają kolejne domy, prezentują scenki związane z konkretnym krajem misyjnym, na którego cel później przeznaczają zebrane fundusze. Kolędnicy za każdym razem roznoszą ideę misyjną wśród mieszkańców swojej parafii i dzielą się z nimi radością z narodzenia Chrystusa.

Reklama

Podczas swojej posługi w Świdnicy s. Sypko spotkała wielu ludzi, których zainspirowała do działania i pomocy innym. Wśród nich jest dwoje animatorów, którzy pomagali podczas Wakacji z Bogiem. Podzielili się oni swoimi wspomnieniami: – Siostra organizowała warsztaty misyjne dla katechetów, na które zapraszała gości związanych z misjami. Z jej inicjatywy młodzież brała udział w Szkole Animatorów Misyjnych w Warszawie, a w okresie Wielkiego Postu i Adwentu odbywały się dni skupienia – wylicza Tomek Kamionka. A Paulina Zielińska dodaje: – Dom zakonny na ul. Ogrodowej zawsze był dla nas otwarty. Gdy chcieliśmy wstąpić do kaplicy, czy po prostu porozmawiać, mieliśmy taką możliwość. Tę życzliwość i otwartość na pewno zapamiętamy.

Odpowiedź na zawołanie

Od momentu wstąpienia do zakonu s. Magdalena była posyłana przez Jezusa w różne miejsca, w których głosiła słowo Boże. Gdy wypełniła misję w Świdnicy, usłyszała kolejne wezwanie. Tym razem do Krosna – miejsca, które dało początek jej powołaniu.

Na pytanie o wspomnienia związane z posługą w Świdnicy siostra uśmiecha się i odpowiada: – Jestem wdzięczna, że mogłam poznać wspaniałych młodych ludzi bardzo mocno zaangażowanych w tworzenie formacji misyjnej. Spotkałam także niezwykłych katechetów, którzy zawsze znajdowali czas na to, aby wraz ze swoimi uczniami pochylać się nad tematem misji. Ukazywali im też, że dar wiary jest najcenniejszym skarbem, którym należy się dzielić. Zwłaszcza z tymi, do których Ewangelia jeszcze nie dotarła – opisuje s. Magdalena i dodaje: – Każdy ma jakąś misję do spełnienia. Moja polegała na tym, aby spędzić tu kawałek życia i ofiarować cząstkę siebie z nadzieją, że ziarno wykiełkuje.

2020-11-10 10:08

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żyła wg. zasad LGBT: „Nie pamiętam, żebym była bardziej nieszczęśliwa"

2021-06-22 13:05

[ TEMATY ]

świadectwo

świadectwa

pixabay.com

Ksiądz Francisco Javier Bronchalo z Hiszpanii, podzielił się na swoim koncie na Twitterze świadectwem kobiety, która doświadcza pociągów do osób tej samej płci i która wyznała mu, że nigdy nie była „bardziej nieszczęśliwa” niż wtedy, gdy żyła tak, jak nakazuje ideologia LGBT.

Kobieta napisała do księdza Bronchalo po tym, jak ten kilka miesięcy temu zamieścił na swoim koncie na portalu Twitter wpisy dotyczące opublikowanego w marcu przez Watykan zakazu błogosławienia par osób tej samej płci.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja zielonogórsko-gorzowska: lista zmian personalnych

2021-06-23 14:25

Katarzyna Krawcewicz

W środę 23 czerwca bp Tadeusz Lityński wręczył dekrety tym księżom, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską. Poniżej publikujemy listę tegorocznych zmian personalnych w diecezji. Proboszczowie i administratorzy parafii obejmują urzędy 2 sierpnia, natomiast wikariusze parafialni – 25 sierpnia. Inne terminy podano w nawiasach. Lista nie obejmuje zmian personalnych w parafiach prowadzonych przez zgromadzenia zakonne.

PROBOSZCZOWIE

CZYTAJ DALEJ

Medziugorie: zachęta do padnięcia na kolana przed Bogiem

2021-06-24 14:30

[ TEMATY ]

Medziugorie

Archiwum biura pielgrzymkowego

Figura Matki Bożej w Medjugorie

Figura Matki Bożej w Medjugorie

24 czerwca 1981 roku rozpoczęła się historia Medziugorie, które z biegiem czasu stało się celem pielgrzymek milionów ludzi z całego świata. Choć prawdziwość objawień maryjnych jest wciąż badana przez Kościół, to „Bałkańskie Lourdes” stało się „konfesjonałem świata”, w którym dokonują się nawrócenia, a ludzie zaczynają żyć Ewangelią na co dzień.

To nie objawienia, ale dokonująca się w tym miejscu radykalna przemiana serc jest magnesem przyciągającym do Medziugoria ludzi ze wszystkich kontynentów – mówi pracujący w tym miasteczku franciszkanin, o. Tomislav Pervan. Wskazuje, że całe duszpasterstwo ukierunkowane jest nie na cuda i nadzwyczajne uzdrowienia, ale na modlitwę, zgłębianie Słowa Bożego, post i pokutę, w tym na sakramentalną spowiedź, która w Medziugoriu odgrywa zasadniczą rolę. Nie bez przyczyny miejsce to nazywane jest „konfesjonałem świata”. Wśród owoców Medziugoria o. Pervan wylicza m.in. ponad 800 powołań kapłańskich i zakonnych, których początek sięga właśnie wizyty u Matki Bożej Królowej Pokoju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję