Reklama

Oświadczenie w sprawie ks. Daniela Galusa

„Deklarowane przez ks. Galusa niezastosowanie się do decyzji swego biskupa stanowi akt nieposłuszeństwa. Posłuszeństwo nie tylko przyrzekał w czasie święceń diakonatu i prezbiteratu, ale i wymagał go zawsze bardzo ściśle od członków kierowanej przez siebie «Wspólnoty»” – czytamy w oświadczeniu rzecznika prasowego archidiecezji częstochowskiej ks. Mariusza Bakalarza, które zostało przesłane do redakcji Niedzieli.

Przez ostatnie lata do Kurii Metropolitalnej i samego Księdza Arcybiskupa wpływały dziesiątki i setki świadectw nawróceń, uzdrowień, uwolnień i innych przejawów działania Boga w tej grupie. Jednocześnie zgłaszały się niepokojąco duże liczby osób, które opowiadały o swoich złych doświadczeniach, zranieniach, krzywdach, o nieprawidłowościach we «Wspólnocie» i o postawie ks. Galusa. Zadaniem biskupa diecezjalnego jest wszystkie takie sygnały sprawdzić, rozeznać i podjąć najwłaściwsze decyzje” – podkreśla ks. Bakalarz.

Oświadczenie potwierdza, że decyzje zakomunikowane ks. Galusowi nie mają na celu likwidacji wspólnoty, ale jej uregulowanie. „Dla znakomitej większości osób gromadzących się na spotkaniach jest ona miejscem autentycznego doświadczenia Boga, pogłębiania swej wiary, słuchania Słowa Bożego, modlitwy i uwielbienia Boga, niemniej w jej funkcjonowanie wkradły się poważne nadużycia” – dodaje rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej.

Reklama

Ksiądz rzecznik cytuje opinię bp. Andrzeja Czai, biskupa opolskiego i przewodniczącego Komisji Nauki Wiary KEP, który w 2014 r. przeprowadził teologiczne badanie nauczania ks. Galusa i treści publikowanych w wydawanym przez wspólnotę miesięczniku Ogień Jezusa, stwierdzając, że „największym mankamentem czasopisma zdaje się bezustanne odwoływanie się w wielu tekstach do autorytetu o. Daniela Galusa, którego każdemu słowu i gestowi przypisuje się przesadne znaczenie, postrzegając go niemal jako proroka naszych czasów. To swoisty kult jednostki, który budzi niepokój, bo jest przecież jednym ze znamion sekty”.

Dokument prostuje również poważne kłamstwa, które pojawiły się w oświadczeniu ks. Galusa nagranym i opublikowanym w mediach społecznościowych. Otóż „w dniu 12 czerwca 2017 r. ks. Galus przekazał Arcybiskupowi Metropolicie Częstochowskiemu oświadczenie, że nie jest pustelnikiem (nigdy faktycznie nie złożył ślubów pustelniczych) ani nie zamierza nim być. Jako kapłan diecezjalny (bo takim jest według prawa) istotnie zobowiązywał się do prowadzenia życia pustelniczego, ale porzucił je, podejmując działalność stojącą w zupełnej sprzeczności z charakterem życia eremickiego” – wskazuje oświadczenie.

„Jako datę swego powstania «Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa» podaje dzień 5 lutego 2010 r., choć nie stało się to na mocy żadnej decyzji biskupa miejsca. «Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa» formalnie zatem nigdy nie powstała, ponieważ nie otrzymała zatwierdzenia uprawnionej władzy kościelnej” – przypomina ks. Bakalarz.

Reklama

W oświadczeniu podkreśla się, że „teren tzw. Pustelni w Czatachowej jest w całości własnością archidiecezji częstochowskiej, która zakupiła grunt i wybudowała znajdujące się na nim obiekty. Ani sam ks. Galus, ani «Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa», ani też «Fundacja Anioł Miłosierdzia» nie są jej właścicielami i nie mają praw do rozporządzania nią, decydowania o tym, kto tam przebywa lub posługuje”.

Oświadczenie przypomina również, że ks. Galus naruszył regulacje państwowe i kościelne dotyczące zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii.

Podczas spotkania w Kurii Metropolitalnej 17 listopada br., w którym uczestniczył także bp Andrzej Przybylski, jako specjalny delegat Metropolity Częstochowskiego do tej sprawy, ks. Galus wszystkie przedstawione mu decyzje „stanowczo odrzucił i zadeklarował niepodporządkowanie się im”. Rzecznik archidiecezji częstochowskiej informuje na końcu, że wszelkie przytoczone fakty w obszernym oświadczeniu znajdują swe potwierdzenie w dokumentach będących w posiadaniu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Oświadczenie w całości zamieszczono na stronie archidiecezji częstochowskiej: www.archiczest.pl .

2020-11-25 11:04

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie w sprawie działalności i wypowiedzi ks. Daniela Galusa

[ TEMATY ]

oświadczenie

o. Daniel Galus

kuria częstochowska

Archiwum Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

Arcybiskup Metropolita Częstochowski i Archidiecezja Częstochowska stanowczo odcinają się od wypowiedzi, działań i postawy ks. Daniela Galusa oraz grupy wiernych określających się jako „Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa”, a skupionych wokół tzw. Pustelni w miejscowości Czatachowa. Nie biorą także odpowiedzialności za skutki tychże wypowiedzi i działań, przypominając wszystkim wiernym o zobowiązaniu do stosowania się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Ks. Galus w marcu br. otrzymał karę nagany kanonicznej, która była reakcją na jego wypowiedzi i nie respektowanie przepisów państwowych i zarządzeń władz kościelnych dotyczących zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii. Został ponadto zobowiązany do powstrzymania się od krytyki przepisów państwowych i kościelnych, a także do ścisłego respektowania wszelkich zasad bezpieczeństwa. Wobec nieposłuszeństwa i trwania w uporze, które powoduje zamęt i zgorszenie, w najbliższym czasie podjęte zostaną dalsze kroki dyscyplinarne wobec ks. Galusa.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jerzy Jastrzębski, a koncelebrowali: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. Tadeusz Sowa, ks. Eugeniusz Leda i ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

Dziś rozpoczyna się Franciszkańskie Spotkanie Młodych

2021-07-29 09:50

Biuro prasowe Franciszkańskich Spotkań Młodych

Spotkanie odbywa się w formule online

Spotkanie odbywa się w formule online

Dziś w sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej rozpocznie się 34. Franciszkańskie Spotkanie Młodych, któremu towarzyszyć będzie hasło „Kościół”.

Wydarzenie odbywać się online. W Kalwarii Pacławskiej przebywać będą jedynie osoby zaangażowane w organizację spotkania. – Wszystkie punkty programu będą transmitowane przez nasze media. Jesteśmy przygotowani do tego pod względem kamer, różnych sprzętów potrzebnych do transmisji. Oczywiście w ramach spotkania będą miały także prace w grupach – również w formule online. Podobnie warsztaty przygotowane w ten sposób – tłumaczy o. Marcin Drąg – dyrektor spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję