Reklama

Wiara

Niecodzienne rekolekcje

Projekt ODDANIE33 to 33 dni rekolekcji, które przygotowują nas do całkowitego oddania się Matce Bożej, a za Jej pośrednictwem – Jezusowi. To dobry sposób na przeżycie Adwentu w czasach pandemii.

Ten projekt adresowany jest do ludzi pragnących podjąć drogę duchową, którą przebyli m.in. św. Ludwik Maria Grignion de Montfort, św. Jan Paweł II. Uczestnicy tych rekolekcji mogą głębiej zastanowić się m.in. nad takimi kwestiami jak: Opatrzność Boża, łaska, wola Boża, naśladowanie Jezusa, pokora i pokuta.

Red.

Opatrzność Boża

Jak dostrzec w swoim życiu działanie Opatrzności Bożej? Autorzy projektu Oddanie33 wskazują na wzór św. Józefa. „Opatrzność, która ma źródło w Bogu Ojcu, działa przez św. Józefa” – czytamy w jednym z rozważań rekolekcyjnych. Ci, którzy wezmą udział w rekolekcjach, doświadczą prawdy, że „Pan Bóg odkrył przed Kościołem szczególną rolę i moc opieki św. Józefa, aby stał się on potężną pomocą i obroną dla Jego dzieci. Za przyczyną św. Józefa można otrzymać cnotę czystości i zwyciężać niebezpieczeństwa pokus zmysłowości”.

Łaska i wyciszenie

Reklama

Aby doświadczyć w naszym życiu obecności Boga i Jego łaski, potrzebne jest wyciszenie. Bardzo ważne jest też wejście w relację duchową z Maryją. Gdy odniesiemy się do duchowości św. Ludwika Marii Grignion de Montforta, zauważymy, że rekolekcje wprowadzają a także w głębię modlitwy różańcowej. „Modląc się na różańcu, możesz otrzymywać od Maryi konkretne natchnienia. Rozważając daną scenę z Ewangelii, możesz w niej zobaczyć siebie i swoją sytuację, dzięki czemu spojrzysz na to w nowy sposób. Modlitwa różańcowa może podsuwać ci pewne myśli, które będą konkretną pomocą lub światłem w danej sytuacji twojego życia. Pielęgnuj w sobie i rozwijaj wiarę w moc Różańca, wiarę w moc modlitwy. Weź sobie do serca, że nie chodzi tylko o to, aby modlić się więcej, ale o to, by modlić się lepiej i głębiej. By modlić się całym sercem z ufnością, która zachwyci Serce Boga” – zachęca nas jedno z rozważań.

Pełnienie woli Bożej

Istotą pełnego oddania się Maryi jest odpowiedź na wolę Bożą. „Niewyobrażalne jest to, że Bóg uzależnia cały swój plan zbawienia człowieka od jednego «tak». Jeden akt woli może zmienić wszystko” – przekonuje autor rozważań. W rekolekcjach przypomniana jest odpowiedź Maryi na głos Boga. „«Niech mi się stanie» – to słowo, które zaprasza nas do kształtowania w sobie ducha przyjmowania woli Bożej w swojej codzienności” – możemy przeczytać w naukach rekolekcyjnych. Ideą życia duchowego jest: słuchanie, rozeznawanie i dyspozycyjność oraz wypełnianie woli Bożej.

Naśladowanie Jezusa

Do świadomego aktu oddania się Niepokalanemu Sercu Maryi prowadzi naśladowanie Jezusa. Być chrześcijaninem oznacza przecież naśladowanie Jezusa. W czasie rekolekcji przypomina się nam, że oddać się w pełni Maryi oznacza oddać się w pełni Jezusowi, tak jak uczyniła to Maryja. Rekolekcje zachęcają do podjęcia drogi Dziecięctwa duchowego, a także do uznania własnej słabości i grzeszności. Dlatego najważniejszy czas tych rekolekcji to chwile osobistej modlitwy.

Polski charyzmat

Reklama

Miłość do Maryi św. Jan Paweł II nazwał polskim charyzmatem. „Nie muszę wam tego powtarzać ani zalecać, bo to jest też jakiś polski charyzmat: miłujcie Maryję! Z tej miłości nie przestawajcie czerpać siły dla waszych serc! Tak mówię z całym poczuciem tej rzeczywistości, jaką jest ludzkie serce. Nie przestawajcie czerpać siły dla waszych serc. Niech Ona okazuje się dla was i przez was również Matką wszystkich, którzy tak bardzo spragnieni są tego macierzyństwa: Jej opieki!” – powiedział podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r.

Rekolekcje ODDANIE33 są zaproszeniem do wejścia w szczególną bliskość z Maryją – na wzór Jezusa i tak jak Jezus. Całkowite oddanie Maryi oznacza całkowitą przynależność i zależność od Boga – przez Maryję. Taki akt i taka postawa mają ogarnąć całego człowieka i całe jego życie.

Przymierze chrztu św.

W swojej duchowości całkowitego oddania się Maryi św. Ludwik Maria Grignion de Montfort zwracał szczególną uwagę na życie chrztem św. Do tego nawiązują również proponowane rekolekcje. „W chrzcie św. Bóg dał nam wszystko, czyli całego siebie. Nie ma większej godności niż godność, jaką otrzymaliśmy na chrzcie św. Przez chrzest w niezwykle głęboki sposób łączymy się z łaską Niepokalanego Poczęcia Maryi” – czytamy w rozważaniach. Święta Matka Teresa z Kalkuty nazywała to całkowite oddanie się Maryi „przymierzem konsekracji”. Ta prawda prowadzi uczestników rekolekcji do tajemnicy Eucharystii. Na mocy konsekracji chleb staje się Ciałem Chrystusa, a wino – Jego Przenajświętszą Krwią. Ta sama rzecz zmienia swą istotę – na zewnątrz pozostaje tym samym, ale wewnątrz jest już czymś zupełnie innym. „Konsekracja Niepokalanemu Sercu Maryi ma moc przeistoczenia naszych serc, choć na zewnątrz możemy nic nie widzieć, możemy nic nie czuć. Gdzieś w głębi duszy, mocą Ducha Świętego, dokonuje się całkowita przemiana. Jest jedna ważna różnica. Konsekracja eucharystyczna dokonuje natychmiastowej przemiany, z kolei konsekracja Niepokalanemu Sercu Maryi jest początkiem całkowitej przemiany, która jest procesem. Rozwija się w czasie i wymaga naszej współpracy z łaską” – pisze autor rozważań.

Wszelkie informacje na temat rekolekcji oraz rozważania i materiały wideo można znaleźć na stronie: www.oddanie33.pl .

2020-11-25 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Roraty - droga za światłem

Niedziela częstochowska 49/2012, str. 4

[ TEMATY ]

adwent

roraty

Bożena Sztajner/Niedziela

W Polsce Roraty są ciągle niezwykle popularne - sprawia to zapewne szczególna miłość Polaków do Maryi, Tej, która nazywana w nabożeństwie Jutrzenką zapowiada koniec trwającej nocy i nadejście świtu, światła jedynego, którym jest Jej Syn, Jezus Chrystus. Ale czy dobrze rozumiemy sens i symbolikę Rorat?

Nazwa nabożeństwa wywodzi się od śpiewu gregoriańskiego „Rorate caeli desuper et nubes pluant justum” („Niebiosa, spuście nam rosę z góry, sprawiedliwego wylejcie chmury”). Zaszczepił je w Polsce zakon cystersów, prawdopodobnie w XIII wieku. Najczęściej, przez wiele wieków sprawowano je o świcie, aby podkreślić wagę oczekiwania w ciemnościach, które symbolizują człowieka pogrążonego w grzechu. W Roratach chodzi o świadomą postawę wyjścia z lampionem w ręku, kiedy jest jeszcze ciemno, kiedy lada moment będzie wstawać jutrzenka. W symbolice liturgii Msza św. zaczyna się w ciemnościach, a kończy w świetle, aby podkreślić, że tym, który ostatecznie zwycięża wszelkie zło, jest Jezus Chrystus.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: wioślarstwo - czwórka podwójna kobiet zdobyła srebrny medal

2021-07-28 07:10

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann wywalczyły srebrny medal w olimpijskim finale wioślarskich czwórek podwójnych. Zwyciężyły Chinki, a trzecie miejsce zajęły Australijki. To pierwszy medal dla Polski w Tokio.

Biało-czerwone przed igrzyskami były typowane jako kandydatki do medalu. Przemawiały za nimi sukcesy, w 2018 roku sięgnęły po złoty medal mistrzostw Europy i świata, a także stabilny skład, w którym pływają praktycznie od ponad czterech lat.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jerzy Jastrzębski, a koncelebrowali: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. Tadeusz Sowa, ks. Eugeniusz Leda i ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję