Reklama

Weryfikujesz = wygrywasz

Dla każdego chorego czas jest na wagę złota, dlatego każda jego strata to nieodwracalne dla zdrowia, a często i życia skutki. W natłoku różnych informacji można się pogubić, a przez to łatwo trafić na nieuczciwe praktyki. O tym, dlaczego należy weryfikować dostępne metody leczenia, rozmawiamy ze Stanisławem Maćkowiakiem, prezesem Federacji Pacjentów Polskich.

Niedziela Ogólnopolska 48/2020, str. 43

Stach Leszczyński/PAP

Stanisław Maćkowiak

Stanisław Maćkowiak

Jak często dzisiejszy pacjent pada ofiarą dezinformacji w zakresie szeroko pojętego leczenia?

Stanisław Maćkowiak: Pacjenci bardzo często padają ofiarami wszechobecnej dezinformacji, zwłaszcza w dobie internetu, gdzie dostęp do informacji jest szeroki, gorzej natomiast z weryfikacją ich jakości. Wiele z tych informacji to czysty marketing, kreowany przez nieuczciwe instytucje, które nakłaniają pacjentów do podejmowania leczenia przy wykorzystaniu metod niesprawdzonych i niemających żadnego naukowego potwierdzenia. Widzimy to doskonale w obecnej sytuacji epidemiologicznej: pacjenci otrzymują mnóstwo sprzecznych informacji. Jak mają je weryfikować? To ogromny problem i właśnie na środowiskach naukowych, medycznych i pacjenckich spoczywa ciężar przekazania pacjentom narzędzi, które będą pomocne przy samodzielnym i świadomym podejmowaniu decyzji dotyczących ich zdrowia.

Reklama

Na co należy zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji o terapii, szczególnie gdy wybrana metoda jest innowacyjna lub rzadko stosowana?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy w danym wskazaniu w ogóle jest możliwe zastosowanie takiej innowacyjnej terapii. Jednocześnie pacjent powinien zapoznać się z danymi literatury naukowej i zorientować się, czy uzasadnienie naukowe danej terapii jest w ogóle oparte na racjonalnych podstawach. Oczywiście, zdobyte informacje należy skonsultować z lekarzem prowadzącym i podjąć analizę możliwych korzyści i ryzyka.

Federacja Pacjentów Polskich została partnerem kampanii „Moc Komórek – Wybierajmy Potwierdzone Terapie Komórkowe”. Jaki jest cel tego projektu i co Państwa przekonało do wzięcia w nim udziału?

Jest wiele obszarów, które wymagają merytorycznej dyskusji, z której mogliby skorzystać pacjenci w Polsce, i terapie komórkowe należą do jednego z nich. Warto podjąć ten temat w szerszej debacie publicznej i umożliwić pacjentom dostęp do sprawdzonej wiedzy, tak aby świadomie i aktywnie brali udział w procesie leczenia - w sytuacji, gdy terapie komórkowe zaczynają stanowić dla nich jedną z uzasadnionych możliwości terapeutycznych. Misją kampanii społecznej „Moc Komórek” jest przede wszystkim zainicjowanie publicznej debaty na temat możliwości i ograniczeń terapii komórkowych. Jednym z celów kampanii jest aktywizacja środowisk pacjenckich i dla nas jest to szczególnie ważne, ponieważ tylko świadomy pacjent, który dostanie odpowiednie narzędzia, będzie w stanie podejmować świadome decyzje. Dlatego w ramach kampanii opracowany został m.in. zbiór przydatnych informacji w formie Poradnika Pacjenta.

Jak zatem weryfikować terapie komórkowe?

Pacjent, aby podjąć świadomą decyzję o skorzystaniu z terapii komórkowej, potrzebuje rzetelnych i jasnych informacji o przebiegu takiej terapii, korzyściach i ograniczeniach z nią związanych, a także informacji, jakie cechy posiada Potwierdzona Terapia Komórkowa. Jest to istotne z tego względu, że na rynku, niestety, są dostępne terapie niepotwierdzone, stosowane bez żadnego nadzoru, które nie przechodzą zatwierdzenia przez komisje bioetyczne, a więc nie sposób zweryfikować, czy są przez kogokolwiek analizowane pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności. Właśnie dlatego pacjenci, którzy rozważają podjęcie terapii komórkowej, powinni mieć świadomość, jakie cechy posiada Potwierdzona Terapia Komórkowa, a te wszystkie informacje są dostępne na stronie: www.mockomorek.pl .

2020-11-25 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komisja ds. pedofilii: traumą dla dziecka był nie tylko sam czyn, ale również kontakt z organami procesowymi

2021-07-27 20:10

[ TEMATY ]

pedofilia

pixabay.com

Traumą dla dziecka był nie tylko sam kontakt seksualny, ale również kontakt z organami procesowymi; właściwie nie było strony, która dbałaby o jego dobro - mówiła wiceprzewodnicząca komisji ds. pedofilii Hanna Elżanowska, omawiając wyniki pierwszego raportu tego organu.

Jak wskazała Elżanowska, z przeanalizowanych przez komisję akt wynika, że przeciętną ofiarą pedofila jest pochodząca z małego miasta lub wsi dziewczynka w wieku 13-15 lat. "W połowie badanych przypadków nikt nie zauważył objawów wykorzystania seksualnego" - poinformowała.

CZYTAJ DALEJ

Badanie: Polacy przewidują, że w kolejnych miesiącach znacznie wzrosną ceny nieruchomości

2021-07-27 15:47

Archiwum

Polacy przewidują, że najbliższe miesiące przyniosą znaczny wzrost cen zakupu lub wynajmu nieruchomości. 17 proc. planujących zakup chce kupić nieruchomość w celach inwestycyjnych - wynika z opublikowanego we wtorek badania przeprowadzonego przez Grupę ING.

Z badania "Finanse i nieruchomości" wynika, że prawie połowa (48,3 proc.) Polaków posiada dom lub mieszkanie, które nie są obciążone kredytem hipotecznym, jednak osoby młode, które planują zakup nieruchomości, decydują się na kredyt.

CZYTAJ DALEJ

W Bielawie wzniesiono popiersie kard. Stefana Wyszyńskiego

2021-07-27 19:12

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

pomnik

Bielawa

archiwum prywatne

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Rozpoczęło się od okolicznościowej tablicy w kościele, później był parafialny skwer, a teraz przyszedł czas na pomnik. Swego rodzaju tryptyk poświęcony Stefanowi kard. Wyszyńskiemu znajduje się w Bielawie.

Z inicjatywy ks. prał. dr Stanisława Chomiaka, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie, w ostatnich dniach dopełniono pewnej całości związanej z upamiętnieniem Prymasa Tysiąclecia. Tym dopełnieniem jest blisko dwumetrowy, cokół na którym ustawiono popiersie Sługi Bożego, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września br. w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję