Reklama

Prawnik wyjaśnia

Kara za udział w protestach?

Niedziela Ogólnopolska 48/2020, str. 58

Pytanie czytelnika:
Czy ksiądz ma prawo odmówić zgłoszenia kandydata do sakramentu bierzmowania, gdy brał on udział w marszach proaborcyjnych? Czy ksiądz może wyrzucić z katechezy osobę, która deklaruje poglądy proaborcyjne?

Odpowiedź eksperta

Podczas ostatnich protestów można było zaobserwować liczne grupy młodzieży, z której prawdopodobnie większość uczęszcza na katechezę, przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania lub niedawno ten sakrament przyjęła. W kontekście tego wszystkiego, co się obecnie dzieje, pojawiają się słuszne pytania, jaki jest w ogóle sens obecności takich osób na katechezie szkolnej czy parafialnej, ukierunkowanej na przygotowanie do przyjęcia sakramentów.

Reklama

Może jestem w błędzie, ale wydaje mi się, że większość młodzieży, która pojawiła się na protestach, nie zdawała sobie sprawy z meritum problemu i tak naprawdę była to dla niej pewna rozrywka w czasie, gdy wszystko inne pozostawało zamknięte w formie stacjonarnej (szkoły, kluby, bary, dyskoteki). Jeśli natomiast protestująca młodzież identyfikuje się z poglądami proaborcyjnymi, bo przecież protesty mają na celu legalizację aborcji na życzenie, to generalnie możemy mówić o poważnym problemie i kryzysie.

Pisałem już na łamach Niedzieli o indywidualnym podejściu do osób, które chcą przystąpić do konkretnego sakramentu, i taką zasadę należałoby zastosować w tym przypadku. Niewątpliwie każda ze wskazanych osób powinna być zapytana o motywację swojego postępowania. Przygotowanie do sakramentu to przecież nie tylko określony czas spotkań i katechez, ale przede wszystkim odpowiednia dyspozycja. Proboszcz w dialogu z biskupem przy okazji sprawowania sakramentu bierzmowania zaświadcza, że młodzież jest właściwie przygotowana. Ta dyspozycja obejmuje zarówno depozyt wiary, w który należy wierzyć, jak i zwyczajne nauczanie papieża w sprawach wiary i obyczajów, kiedy należy okazywać religijne posłuszeństwo rozumu i woli. Trzeba jasno powiedzieć, że właściwie uformowanego sumienia chrześcijanina i jego obecności w Kościele nie da się pogodzić z poglądami proaborcyjnymi.

Inną sprawą jest obecność na szkolnej katechezie. Proszę pamiętać, że nauka religii odbywa się na życzenie rodziców (opiekunów prawnych), którzy to życzenie wyrażają w formie oświadczenia. Nie musi ono być ponawiane, ale może zostać zmienione. To nie katecheta zapisuje czy wypisuje (wyrzuca) z lekcji religii, ale opiekunowie, a w przypadku osób pełnoletnich – sami uczniowie. W sytuacji deklaracji poglądów proaborcyjnych ze strony uczniów katecheta ma trudne zadanie dialogu, przedstawienia właściwych poglądów, czego efektem powinno być szeroko pojęte nawrócenie wychowanków.

2020-11-25 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: tylko wiara wyzwala człowieka z ograniczeń i ciasnoty jego czasów

2021-07-27 14:45

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

O swojej drodze kapłańskiej i doświadczeniach duszpasterskich opowiedział papież-senior Benedykt XVI w wywiadzie udzielonym pisemnie Tobiasowi Winstelowi z okazji 70. rocznicy swoich święceń kapłańskich, a który ukazał się na łamach niemieckiego miesięcznika katolickiego „Herder Korrespondenz”.

Oto całość rozmowy Tobiasa Winstela z Benedyktem XVI w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Sportowe wyzwanie na pomoc niepełnosprawnym chłopcom

2021-07-27 11:25

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

challenge

wyzwanie

Fundacja Zostań Aniołem

Chłopcy czekają na naszą pomoc.

Chłopcy czekają na naszą pomoc.

Trwa sportowe wyzwanie, dzięki któremu można pomóc niepełnosprawnym chłopcom ze Strumienia.

Fundacja „Zostań Aniołem” ze Strumienia organizuje akcję #artsportfunchallenge2 (malowanie poprzez bieganie), która wspomoże mieszkańców tutejszego Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Apel do mieszkańców w związku z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego

2021-07-27 17:32

youtube.com

W tym tygodniu rozpoczną się pierwsze uroczystości związane z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego i organizacji kombatanckich podpisali dziś apel do mieszkańców miasta, zachęcający do udziału w organizowanych wydarzeniach - poinformował w komunikacie stołeczny ratusz.

"W zeszłym roku, ze względu na epidemię, musieliśmy ograniczyć liczbę wydarzeń i osób biorących udział w obchodach Powstania Warszawskiego. W tym roku, również dzięki szczepieniom, możemy bardziej uroczyście przeżywać tę rocznicę, ale część obostrzeń nadal obowiązuje. Dlatego chciałbym zaapelować o zachowanie zasad bezpieczeństwa" – powiedział cytowany w komunikacie Rafał Trzaskowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję