Reklama

Wiadomości

Pomóż innym wyzdrowieć

Osocze ozdrowieńców to wciąż najskuteczniejszy lek w walce z koronawirusem. Nie ustają apele o jego oddawanie.

Czym jest osocze i kiedy bezpiecznie można je oddać?

W całej Polsce brakuje osocza ozdrowieńców, którzy pokonali koronawirusa i mogliby się przyczynić do ratowania zdrowia i życia innych. Mimo licznych apeli, m.in. polityków, wiele osób ma obawy, czy i jak może oddać osocze oraz czy jest to bezpieczne dla ich zdrowia. Oto kilka informacji, które pomogą rozwiać wątpliwości.

Co to jest osocze?

Jest to płynna część krwi, która stanowi 55% jej objętości. Pozostałą część krwi stanowią elementy morfotyczne, czyli krwinki czerwone, białe i płytki krwi.

Osocze składa się głównie z wody, białek, cukrów, enzymów oraz związków nieorganicznych.

W jaki sposób jest ono pobierane?

Osocze jest pobierane przy pomocy separatorów osoczowych metodą plazmaferezy, tzn. pobierana jest krew, rozdzielana następnie na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobiera się jednorazowo ok. 600 ml osocza. Jest to proces całkowicie bezpieczny i bezbolesny, przeprowadzany za pomocą sterylnego sprzętu jednorazowego użytku. Trwa ok. 30-40 min.

Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób, pobierane jest ok. 450 ml krwi pełnej.

Po każdym oddaniu osocza badane są przeciwciała – jeśli ich ilość jest prawidłowa, dawca może oddać osocze ponownie. Może to zrobić jeszcze dwukrotnie w odstępie tygodniowym; jeżeli potem ilość przeciwciał jest nadal prawidłowa, to kolejnych donacji dokonuje się w odstępach dwutygodniowych.

Im ciężej dawca przechodził zakażenie, tym liczba przeciwciał jest większa.

W jaki sposób działa przetaczane osocze?

Osocze ozdrowieńca zawiera przeciwciała anty-SARS-CoV-2 wytworzone w czasie przebytego zakażenia przez układ immunologiczny. Podanie ich do krwiobiegu pacjenta biorcy powoduje neutralizację części wirusów, co powinno poprawić stan jego zdrowia.

Kim jest ozdrowieniec?

Jest to osoba bez objawów choroby, która przebyła zakażenie wirusem SARS-CoV-2 potwierdzone testem wymazowym RT-PCR lub która nie miała robionego testu wymazowego (np. przechodziła zakażenie bezobjawowo), ale testy krwi wykazały obecność przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Reklama

Jeśli osoba, która chce oddać osocze, nie ma potwierdzenia przebycia COVID-19, może już po wyzdrowieniu wykonać takie badanie w laboratorium, które wykonuje testy na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2.

Jakie warunki musi spełniać ozdrowieniec, aby zostać dawcą osocza?

Ozdrowieniec powinien mieć potwierdzenie zakażenia testem wymazowym lub z krwi;

– musi być zdrowy, tzn. musi minąć 28 dni od zakończenia objawów lub u osób bezobjawowych – 18 dni od zakończenia izolacji;

– powinien być w przedziale wiekowym 18-65;

– musi ważyć minimum 50 kg;

– w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży wymagane będą dodatkowe badania;

– musi spełniać kryteria kwalifikujące dla dawców określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Ostateczną decyzję o donacji podejmuje lekarz w dniu kwalifikacji lekarskiej.

Czy oddawanie krwi jest bezpieczne?

Tak, oddawanie krwi jest bezpieczne. Igły i pojemniki do pobierania krwi są sterylne i jednorazowe.

Gdzie można się zgłosić, aby oddać osocze?

Należy skontaktować się telefonicznie lub mailowo z Działem Dawców w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Trzeba poinformować personel o tym, jakie badanie świadczące o przebytym zakażeniu było wykonane.

Numer telefonu lub e-mail RCKiK można znaleźć pod adresem: krwiodawcy.org/ozdrowiency/

Czy można oddać osocze dla konkretnego pacjenta?

Można. Osocze powinno trafić do wskazanego pacjenta, a pozostałe – do ogólnej puli dla szpitali. Osocze w leczeniu COVID-19 musi być dobierane z uwzględnieniem grupy krwi.

2020-11-25 11:05

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzebne osocze

[ TEMATY ]

COVID‑19

osocze

mjr Artur Pinkowski

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Polsce apelują o oddawanie osocza przez osoby, które wyzdrowiały po chorobie COVID-19.

Na wezwanie odpowiedzieli żołnierze-ozdrowieńcy dowództwa 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. 8 grudnia w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Zyty 21 w Zielonej Górze osocze oddało dwóch żołnierzy Czarnej Dywizji. Przetaczanie osocza ozdrowieńców skraca występowanie intensywnych objawów choroby, łagodzi jej przebieg i czas chorowania pacjentów, a także obniża śmiertelność. Jeden dawca może jednorazowo być źródłem leku dla trzech pacjentów, dlatego tak ważne jest, aby osoby po przebytej chorobie oddawały krew, w ten sposób ratując zdrowie i życie innych.

CZYTAJ DALEJ

Nie jak paniska i uzurpatorzy!

2022-09-27 13:11

Niedziela Ogólnopolska 40/2022, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich /Niedziela

Panie, wszystko podlega Twojej władzy i nikt nie może sprzeciwić się Twej woli. Ty bowiem stworzyłeś wszystko: niebo i ziemię, i cokolwiek istnieje w przestworzach niebios. Ty jesteś Panem wszechświata” (Est 13). Te słowa antyfony otwierają niedzielną liturgię. W każdej Eucharystii pada wiele słów, a każde jest brzemienne... To niemożliwe, by je wszystkie przetrawić i wprowadzić w krwiobieg duszy. Zatrzymała mnie i dotknęła treść tej antyfony. Oto wszystko, bez najmniejszego wyjątku, podlega władzy Boga Stwórcy. Ja i ty, wszyscy. Całe moje życie. Każdy oddech, każde uderzenie serca. Nic nie jest absolutną własnością człowieka. Wszystko mamy z daru – taka wieczysta dzierżawa. Kto myśli o tym i „czuje” to co dzień? Spontanicznie czujemy się jak paniska na swoim, ba, jakbyśmy to wszystko (i siebie samych) powołali do bytu i w istnieniu utrzymywali. A przecież to nieprawda!

CZYTAJ DALEJ

Pabianice: Odpust u Matki Boskiej Różańcowej

2022-10-02 09:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Wspólnota parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Pabianicach już dziś przeżywać będzie uroczystości odpustowe. Uroczystej sumie odpustowej o godzinie 12.30 przewodniczyć będzie ks. Mariusz Bradło, proboszcz parafii, który funkcję przewodnika wspólnoty objął w czerwcu br. Po mszy świętej przewidziany jest piknik parafialny przygotowany przez Stowarzyszenie św. Wincentego à Paulo, które działa przy parafii od 1927 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję